Forum Trek.pl Newsy Nauka i Technologia Mars też się zderzył z asteroidą

Mars też się zderzył z asteroidą

Viewing 1 post (of 1 total)
 • Author
  Posts
 • Anonymous
  Guest
  #3897

  Prawdopodobnie 4 miliardy lat temu, na początku tworzenia się naszego układu słonecznego, w Marsa uderzyła ogromna asteroida. W tym samym mniej więcej czasie powstał ziemski Księżyc. Asteroida mogła mieć nawet 2700 km średnicy. Na skutek uderzenia Mars wygląda dosyć dziwnie. Na jednym biegunie jest płaski a na przeciwległym istnieje wiele gór i rozpadlin.

  [more]Wielkość asteroidy wyliczyli naukowcy z Massachusetts Institute of Technology. Uderzyła z prędkością od 2 do 10 km/s pod kątem 30-60o. Teoria uderzenia nie jest teorią nową, ponieważ została wymyślona już w 1984 roku na podstawie zdjęć sondy Viking, ale ją wyśmiano i odeszła do lamusa aż na ponad 20 lat. Teraz jednak wróciła do łask dzięki badaniom pola magnetycznego Marsa. Jego anomalie mogą być wytłumaczone tylko poprzez teorię uderzenia, które zmieniło strukturę planety, ale jej nie stopiło.

  Więcej na stronie Dziennik.pl.[/more]

Viewing 1 post (of 1 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram