Forum Trek.pl Newsy Fantastyka Kolejna modyfikacja teorii Newtona?

Kolejna modyfikacja teorii Newtona?

Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)
 • Author
  Posts
 • BeneGesserit
  Participant
  #4561

  Badania nad rozmieszczeniem karłowatych galaktyk satelitarnych stały się przyczyna do ponownego podważenia newtonowskiej teorii grawitacji przez fizyków z Niemiec, Austrii i Australii.

  [more]Podczas badan naukowcy odkryli, ze szukanych przez nich galaktyk nie ma tam, gdzie być powinny. Ich rozmieszczenie wokół Drogi Mlecznej powinno być jednolite, tymczasem jedenaście z najjaśniejszych galaktyk karłowatych leży w tym samym, przypominającym kształtem dysk, obszarze i obraca się wokół Drogi Mlecznej w tym samym kierunku, analogicznie do planet Układu Słonecznego okrążających Słońce. Zdaniem fizyków może być to wyjaśnione jedynie założeniem, że dzisiejsze galaktyki satelitarne powstały w wyniku dawnego zdarzenia młodych galaktyk. Jednak taka teoria tworzy paradoks, gdyż wg obliczeń tak powstałe galaktyki satelitarne nie mogą posiadać ciemnej materii. Tymczasem jej obecność tłumaczyłaby, dlaczego gwiazdy w galaktykach poruszają się znacznie szybciej niż przewiduje to newtonowska teoria grawitacji.

  Wg dr Manuela Metza z Niemieckiego Centrum Aeronautyki (DLR - Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt) jedynym rozwiązaniem jest odrzucenie teorii Newtona, gdyż jeśli żylibyśmy we wszechświecie, w którym obowiązuje zmodyfikowane prawo grawitacji, to dokonane obserwacje byłyby możliwe do wytłumaczenia bez użycia czarnej materii.

  Zebrane dowody przekonały zespoły badaczy, że niektóre z podstawowych praw fizyki zostały źle zrozumiane. Jeśli ich teorie okażą się prawidłowe, newtonowska teoria grawitacji będzie musiała zostać ponownie zmodyfikowana.

  Źródło: Science Daily.[/more]

  Cross
  Keymaster
  #71270

  Kurczę, zróbcie ten dział naukowy, bo te newsy zaczynają się ostro chrzanić...

  Piotr
  Keymaster
  #71271

  Cross, praw fizyki nie zmienimy pod siebie. 😉 Trwaja prace nad upgrade'em, ale to wymaga czasu.

  Q
  Participant
  #71274

  A na czym dokładnie polega problem?Może będę mógł pomóc jak mi ktoś sprawę naświetli(i tu i tu 😉

  Piotr
  Keymaster
  #71277

  Problem polega na braku wolnego czasu naszego Omegi. Jak umiesz pomoc i chcesz, to PMnij do mnie lub do niego, moze sie przydasz i pojdzie szybciej.

Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram