Forum Trek.pl Artykuły Akademia Star Trek Czy język klingoński istnieje naprawdę?

Czy język klingoński istnieje naprawdę?

Viewing 1 post (of 1 total)
 • Author
  Posts
 • fluor
  Keymaster
  #5560

  Klingoński (tlhIngan Hol) jest językiem sztucznym, stworzonym przez jednego człowieka - amerykańskiego językoznawcę dr Marca Okranda. Najczęściej klingoński zestawia się z innymi popularnymi sztucznymi językami: esperanto, językami Śródziemia (nie każdy zdaje sobie sprawę, że J.R.R.Tolkien stworzył grupę różnych języków) czy Na'vi z "Avatara" J.Camerona. Porównanie z tym ostatnim jest najtrafniejsze, bowiem oba języki zostały stworzone na potrzeby filmu i miały wzbogacić obcość pozaziemskiej kultury. Twórcy obu języków są współczesnymi lingwistami w jakiś sposób zaangażowanymi w propagowanie swoich dzieł.

  Zasoby słownictwa (ok. 2 500 słów) oraz kompletna gramatyka pozwalają na budowanie skomplikowanych wypowiedzi i nawiązanie konwersacji na wiele różnych tematów. Ze względu na specyfikę języka mamy sporą bazę słów dotyczących technologii kosmicznych, systemów walki, broni - rzeczy z którymi najczęściej kojarzeni są Klingoni. Mimo wszystko udało się przetłumaczyć na język wojowników m.in. Hamleta, modlitwę Ojcze nasz czy Tao te ching.

   

   

  Dorobek społeczności klingonistów, czyli osób zajmujących się językiem klingońskim na poważnie, jest całkiem spory. Znajdziemy wiele stron z materiałami do nauki języka, ale także takie ciekawostki jak żarty po klingońsku i tłumaczenia piosenek. Klingoniści nie tylko działają odtwórczo, poprzez przekład istniejących tekstów, ale piszą też własne - znany przykład to m.in. piosenka Klenginema (która nie ma nic wspólnego - poza melodią - z "Without me" Eminema).

   

  Materiały do nauki języka klingońskiego stworzone przez dr Marca Okranda obejmują m.in. 3 książki (The Klingon Dictionary, The Klingon Way, Klingon for Galactic Travelers), 2 kasety (Power Klingon, Conversational Klingon) oraz inne produkty (program komputerowy, plakat, karty CCG).

  Społeczność klingonistów zrzeszona jest wokół Instytutu Języka Klingońskiego w Pensylwanii (USA) (The Klingon Language Institute), który zajmuje się propagowaniem języka oraz utrzymywaniem kontaktu z jego twórcą, a także organizacją corocznych zjazdów, zwanych qep'a' (tlh. większe spotkanie), w czasie których używany jest prawie wyłącznie tlhIngan Hol.

  Od kilku lat zjazdy klingonistów odbywają się także w Europie, tzw. qepHom (tlh. mniejsze spotkanie).

   

Viewing 1 post (of 1 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram