Forum Trek.pl Newsy Nauka i Technologia Chrzest wielkiej zabaweczki CERNu i wyścig o bozon Higgsa

Chrzest wielkiej zabaweczki CERNu i wyścig o bozon Higgsa

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 31 total)
 • Author
  Posts
 • BeneGesserit
  Participant
  #4037

  10 września po raz pierwszy wypuszczona zostanie wiązka protonów w jak dotąd największym akceleratorze świata LHC (Large Hadron Collider, Wielki Zderzacz Hadronów). Choć właściwe zderzenia wiązek protonowych odbędą się w październiku, to właśnie jutrzejsze wydarzenie uznawane jest za kamień milowy tego akceleratora.

  [more]Przewiduje się, że w ciągu kilku miesięcy wiązka protonowa w LHC będzie posiadała pięć razy więcej energii niż wiązki wytworzone przez obecnie istniejące akceleratory. Największe zderzenia wytworzyć mają ciepło, energię i zagęszczenie porównywalne do tego, jakie przypuszczalnie istniało zaledwie jedną bilionową sekundy po Wielkim Wybuchu. Naukowcy liczą, iż LHC umożliwi zaobserwowanie bozonów Higgsa oraz cząstek tworzących ciemną materię, jak również mikroskopijnych czarnych dziur.

  Wraz z przewidywanym na październik pierwszym zderzeniem wiązek protonowych w LHC, rozpocznie się również wyścig naukowców o to, kto pierwszy zaobserwuje bozon Higgsa. Pracujący na Tevatronie naukowcy Fermilabu (Fermi National Accelerator Laboratory) zdołali już wykluczyć, iż masa tej cząstki wynosi około 170GeV/c2 (wartość leżącą w przewidywanym dla cząstki zakresie), zawężając tym samym zakres poszukiwań. Ważnym krokiem była także przeprowadzona przez nich obserwacja pary bozonów Z, bowiem metoda analityczna i technika ich otrzymania są podobne do tych potrzebnych do znalezienia bozonu Higgsa. Warunki niezbędne do obserwacji tej cząstki są bardzo trudne do wytworzenia, wymagają bardzo potężnego zderzenia cząstek i wysoce czułych detektorów, które zapiszą wyniki tego eksperymentu. LHC CERNu uzyska więc pewną przewagę na samym starcie, gdyż mógł będzie przeprowadzić zderzenia cząstek o większej energii niż Tevatron Fermilabu.

  Wydarzenia związane z pierwszym wypuszczeniem wiązki protonów w LHC obejrzeć można będzie na stronie CERNu i poprzez satelitę.

  Stworzono na podstawie artykułów z ScienceNews i ScienceDaily.[/more]

  Piotr
  Keymaster
  #62684

  No prosze, nawet LHC ma webcamy, zobaczcie - link.

  😉

  Lo'Rel
  Participant
  #62685

  A ja nie polecam, znalazłem info że te webcamy to m.in. wirusy które atakują po zainstalowaniu oprogramowania do "podglądania" akceleratora. Więc proponuję Piotrze sprawdzić kompa.

  Piotr
  Keymaster
  #62686

  Ale to co podalem to tak naprawde nie webcam. Nie chcialem zdradzac co, ale te" 😉 " nie bylo tam bez powodu. ;>

  Lo'Rel
  Participant
  #62687

  No tak, ale jak to mówią: strzeżonego...W każdym razie mam nadzieję, że nie zaserwują nam któregoś pięknego dnia jakiejś czarnej dziury 🙂

  zdarom
  Participant
  #62843

  Awaria Wielkiego Zderzacza Hadronów

  cyt: Fakty RMFFM

  Ruszył, stanął i... znowu ruszył. Wielki Zderzacz Hadronów, uruchomiony ponad tydzień temu, miał awarię. Popsuł się ważący 30 ton transformator, w związku z czym wyłączono system chłodzący elektromagnesy w dwóch sektorach. W skali całego przedsięwzięcia, to jednak niewielkie utrudnienie.

  Rzecznik Europejskiego Ośrodka Badań Jądrowych CERN w Genewie, doktor James Gillies, uspokaja jednak, że awarię usunięto i trwa uruchamianie akceleratora. Oczywiście staramy się unikać awarii, o ile to tylko możliwe, ale w przypadku budowy tak skomplikowanego urządzenia, z tak dużą liczbą elementów, trzeba się ich spodziewać - oznajmił

  Anonymous
  Guest
  #62845

  To nie taka zwykła awaria podobno, tylko hakerzy zaatakowali komputery sterujące LHC. Zdaje się, że juz drugi raz.

  Lo'Rel
  Participant
  #62852

  O ile wiem, to nie komputery sterujące, a jedynie włamali się na stronę WWW.

  J.L.Picard
  Participant
  #62875

  Komputerów akceleratora nie dałoby rady shackować bez manualnego dostępu do ich twardych dysków. Czyli najpierw trzeba by było przejść przez komandosów ochraniających kompleks, potem przełamać zabezpieczenia komputera a potem jeszcze wymyślić co z tym dostępem zrobić, gdyż jestem prawie pewny ,że zostało to zaprojektowane w ten sposób ,że przy wykryciu przełamania zabezpieczeń system automatycznie wyłączałby akcelerator. Czyli w sumie nie ma się co obawiać.

  Anonymous
  Guest
  #62877

  O ataku hakerów czytałem w prasie. Własnie przełamali zabezpieczenia sieci i dostali sie do komputera sterującego. Informacja była na stronie Dziennika w dziale nauka juz parę dni temu.

  The D
  Participant
  #62880

  Atak hakerów to jedno a awaria drugie. Coś im się w chłodzeniu elektromagnesu nadprzewodikowego popsuło (zdaje się, że pompa) ale już wymienili.

  J.L.Picard
  Participant
  #62881

  http://www.tvn24.pl/-1,1564620,0,1,hakerzy...,wiadomosc.html

  hakerzy dostali się do wewnętrznej sieci CERN przez pocztę elektroniczną dzięki temu, że ktoś spośród pracowników otworzył jeden z milionów listów-spamu, jakimi zasypano ośrodek naukowy.

  Na 99% to dziennikarze wyolbrzymili ten problem. Szansa na to ,że przez jakiegoś tam zakichanego trojana w emailu dostali się do jak to tvn nazwał "wewnętrznej sieci CERN" jest znikoma, przynajmniej jak dla mnie.

  Dziwne jest już to ,że ta cała "wewnętrzna sieć" mogła funkcjonować na komputerze z dostępem do internetu. A już to ,że firewalle CERN`u dał radę pokonać ktoś kto wysyła emaile i liczy ,że kretyni to otworzą...

  Lo'Rel
  Participant
  #62888

  Dziennikarze zazwyczaj wyolbrzymiają problemy. Chyba myślimy zdrowo i rozumiemy, że dostęp do komputera sterującego sprzętem za miliony dolarów nie jest taki prosty. Poziom zabezpieczeń też zapewne jest na wystarczającym poziomie. Choć wiadomo, nie ma zabezpieczeń których nie da się pokonać.

  Anonymous
  Guest
  #62893

  Z tego co czytałem wynikało, że nie chcieli zrobic szkody tylko pokazać, że jednak CERN nie ma tak dobrych zabezpieczeń jak mówią. Co do dziennikarzy: dobra wiadomość to zła wiadomość :>. Przypuszczm, że nabardziej by ich ucieszyła wiadomość o czarnej dziurze stworzonej przez CERN.

  Lo'Rel
  Participant
  #62897

  Chyba nie mieli by czasu żeby się tą wiadomością podzielić, bo mała czarna zmieniła by się w wielką czarną i po ptakach... :>

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 31 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram