latest_512_0304.jpg

W związku z programem "Solar Dynamics Observatory" (SDO) naukowcy z NASA obserwowali Słońce przez ponad 5 lat. Wykonali w tym czasie ponad 200 milionów zdjęć. Fotografie zostały wykonane w 10 różnych długościach fal promieniowania ultrafioletowego, niewidocznego dla ludzkiego oka, które odpowiadają różnym temperaturom występującym na Słońcu. Powyższe czerwone zdjęcie pokazuje warstwę Słonecznej atmosfery.
 
Misja SDO rozpoczęła się 11 lutego 2010 roku. Porgram jest częścią większej misji NASA "Living With a Star" (LWS). SOD ma na celu poznanie przyczyn zmian aktywności słonecznej i ich wpływom zarówno na życie na Ziemi jak i stosowaną współcześnie technologię. Bardzo istotnym zagadnieniem jest zwłaszcza poznanie wpływu burz słonecznych na zaburzenia funkcjonowania satelitów okołoziemskich.
 
Ostatnio NASA opublikowała trwający pół godziny film, będący animacją i połączeniem zdjęć wykonanych Słońcu w październiku tego roku. Zdjęcia wykonywane są co 12 sekund w jakości 8 krotnie przewyższającej HD. Na stworzenie 1 minuty tego filmu zespół specjalistów poświęcił az 10 godzin!
 

 
Źródło: sdo.gsfs.nasa.gov