gallery_4_19_33830.jpg

O 13:50 naszego czasu sonda New Horizons po dziewięciu latach podróży dotarła do Plutona. Zgodnie z planem minęła go w odległości zaledwie 12,5 tys. kilometrów. Podczas przelotu sonda milczała, będąc w trybie zbierania danych, ale wkrótce na pewno otrzymamy fascynujące wieści. Zresztą, już nie pierwsze.

Od kilku dni NASA przedstawia najnowsze informacje oraz zdjęcia z okolic Plutona i jego księżyców - jedno z nich, z wczoraj, widzicie powyżej - i każdego dnia dowiadujemy się nowych rzeczy na temat badanego układu. Poznajemy skład atmosfery, powierzchni, dokonujemy pomiarów. Teraz już mamy pewność, że Pluton jest największą z planet karłowatych w naszej okolicy, jego średnica to około 2 370 km. Naukowcy dopatrują się też aktywności geologicznej i atmosferycznej na jego powierzchni, a wraz z kolejnymi danymi na pewno pojawią się nowe odkrycia. Warto też pamiętać, że New Horizons leci dalej w Pas Kuipera, a reaktor sondy sprawi, że jeszcze przez 20 lat będziemy otrzymywali jej sygnał.

Nowe wieści możecie stale śledzić w serwisie kosmonauta.net, gdzie przygotowano specjalną stronę z kompleksowym podglądem i transmisją z NASA TV. Dostępna jest wersja dla wysokich rozdzielczości i trochę niższych.