Co byście powiedzieli, gdybym zaprosiła was na wycieczkę Statkiem Wyobraźni w miejsca, gdzie granice czasu czy przestrzeni nie stanowią ograniczenia? Tak właśnie rozpoczyna się nowa dokumentalna seria stacji FOX - Cosmos: A Spacetime Odyssey. Naszym przewodnikiem jest amerykański astrofizyk Neil deGrasse Tyson, który swoją erudycją dorównuje Stephenowi Hawkingowi.

Dołączona grafika

Gotowi? Zatem zapnijcie pasy. Kosmos czeka.

W pierwszym odcinku wyemitowanym 9 marca Neil zabiera nas w niesamowitą podróż. "Standing up in the Milkyway" zaczyna się tutaj, na Ziemi. Przyglądamy się z bliska reakcjom jądrowym na Słońcu, obserwujemy efekt cieplarniany na Wenus, na powierzchni Marsa ujęcia z Curiosity rejestrują szybko przelatujący Statek Wyobraźni! Lecąc dalej widzimy malejące Słońce, pojawiają się też bardziej widoczne inne gwiazdy, przedzieramy się przez pierścienie Saturna, aż docieramy na skraj Układu Słonecznego, gdzie mijamy sondę Voyager 1. Grafika urzeka. Na szczególne wyróżnienie zasługuje oddanie proporcji, ukazanie odległości od Słońca, pokazanie, że już na granicy Układu Słonecznego Ziemia jest prawie niewidoczna. Nasza podróż trwa dalej, poza granice naszej galaktyki. Droga Mleczna jest już tylko jednym z punkcików pośród niezliczonych galaktyk... Docieramy do skraju dotychczasowego poznania kosmosu. Co dalej? Możemy tylko się domyślać. Neil prezentuje jedną z teorii tzw. Bubble Theory, ukazującą wszechświat jako "bańkę" zanurzoną w morzu innych baniek (pisaliśmy o tym tutaj).

Niesamowite wrażenie wywarł na mnie kosmiczny kalendarz prezentujący w formie graficznej losy Wszechświata od Wielkiego Wybuchu do dnia dzisiejszego. Przyjmując, że Wielki Wybuch wydarzył się 1 stycznia, nasze Słońce powstało 31 sierpnia, a życie na ziemi 17 grudnia, szokujące jest to, że historia naszej cywilizacji to zaledwie... 14 sekund!

Dołączona grafika
Kosmiczny kalendarz przedstawiajacy losy wszechswiata od Wielkiego Wybuchu do dziś

Stacja FOX zapowiedziała trzynastoodcinkową serię, będącą kontynuacją dokumentalnej serii Carla Sagana z 1980 roku - Cosmos: A Personal Voyage. Warto dodać, że producentką Cosmos: A Spacetime Odyssey jest wdowa po Carlu Saganie - Ann Druyan. W promocję serialu włączył się prezydent Obama. W krótkim wystąpieniu wyraża nadzieję, że pomoże on zaszczepić ciekawość świata młodemu pokoleniu odkrywców, przed którymi ciągle mnóstwo wyzwań i granic do pokonania.