Happy-Birthday-Star-trek.jpg

8 września 1966 roku telewizja NBC pokazała pierwszy odcinek ST TOS. Świętujemy dziś 50 urodziny jednego z największych uniwersów scifi, na którym wychowuje się już kolejne pokolenie geeków karmionych od najmłodszych lat filmami, gdzie efekty specjalne zastępują wartość merytoryczną, mimo to, a może właśnie dlatego Star Trek jest ciągle żywy i cieszy się niesłabnącą popularnością.
 

tumblr_nrfr8zilym1ualsn1o1_500.jpg

O fenomenie Star Treka napisano już dużo, począwszy od świetnej obsady, wspaniałej gry aktorskiej, po to, co w scifi najważniejsze - poważnym podejściu do nauki, inspiracji i osiąganiu tego, co niemożliwe. To, co jeszcze 20 lat temu oglądaliśmy na ekranie telewizorów jako gadżet XXIII wieku, już obecnie jest powszechnie dostępne. Wielokrotnie inżynierowie podkreślali inspiracje ST w tworzeniu nowych rozwiązań technologicznych. Co zawdzięczamy Star Trekowi? W technologii komunikacji sprawdziło się niemal wszystko: mamy telekonferencje, słuchawki bluetooth, komunikatory czy choćby coś, co nikogo już dziś nie dziwi - globalna sieć, technologie wifi. Tablety to chyba najpopularniejsze z urządzeń zapamiętanych przeze mnie z DS9, mające design odpowiadający początkom XXI wieku.
 

35dafe1c0054ea5c78650db80b1b633a.jpg

W kwestii technologii na pewno nie jest to zamknięta lista. Mnóstwo rozwiązań medycznych, eksperymentalnych projektów kosmicznych i badań naukowych zostało zainspirowanych serialem.
 
Sztuką jest dobrze opakować ciężkostrawną dla większości ludzi fizykę, mechanikę i astronomię w coś, co pokochają miliony. Co sprawia, że w ciągu tych 50 lat powstało 6 seriali, 13 pełnometrażowych filmów i niezliczona ilość książek, komiksów i gier osadzonych w tym uniwersum? 
 

happybdayriker.png

Oprócz strony naukowej ST zawsze był blisko problemów społecznych i potrafił pokazać je z odpowiedniej perspektywy, z dystansem, opakowane w kosmiczną stylistykę, bez oceniania i wyrokowania. Łamał tabu. Słynny pocałunek Uhury i Kirka ówcześnie wywołał prawdziwy skandal. Pierwszy raz w telewizji pokazano pocałunek afroamerykanki i białego mężczyzny. 
 
Za co Wy najbardziej kochacie Star Treka?
 

26a356110a075d028d2b56aef917bb77.jpg