Forum Fantastyka Star Trek Źródła wiedzy o Star trek

Źródła wiedzy o Star trek

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 18 total)
 • Author
  Posts
 • Constantine
  Participant
  #2725

  Witam jestem nowy i jeśli można to tak nazwać głodny wiedzy na temat star treka.Chciałbym prosić was o podanie jakichś źródeł np. linków do stron na ten temat czy coś takiego.Zależy mi zwłaszcza na tych z okresu kpt. Pickarda i Enterprise klasy E.

  Comm_Luke
  Participant
  #40264

  Właściwie najobszerniejszym bankiem wiedzy obecnie znajdującym się w necie na temat ST jest Memory Alpha. Oparta na enginie Wikipedii encyklopedia wszystkiego co kanoniczne w Star Treku.Z polskich stron to http://www.startrek.pl, jeden z najstarszych naszych, rodzimych serwisów o Treku. Jak chcesz się dowiedzieć o statkach i technologii: Ex Astris Scientia. To chyba najważniejsze serwisy.Pozdrawiam i witam w światku Treka 😉

  Barusz
  Participant
  #40266

  Witam i od razu wytykam drobny błąd w Twoim poście 😉 : statek z trzech ostatnich filmów to nie "Enterprise klasy E" lecz Enterprise-E (nazwa własna) klasy Sovereign 😉

  Najobszerniejszym źródłem polskojęzycznym jest http://www.startrek.pl Tam opisy i recenzje odcinków (choć mocno dziurawe), dane o okrętach itd.

  Po angielsku zaś: http://www.startrek.com , http://www.ex-astris-scientia.org , http://memory-alpha.org/en/wiki/Main_Page

  W razie pytań pytaj 😉

  Constantine
  Participant
  #40274

  Dzięki faktycznie wszystko wyjaśnione. A napisałem klasy E bo jak oglądałem film Star treka jak to Walczyli z Borgami w przeszłości (wyadła mi nazwa odcinka) to tam mówiono "klasy E".Nie mam najmniejszego pojęcia co to znaczy "sovereign" ale zabieram się do czytania na ten temat.Jeszcze raz dziękuje.

  Coen
  Participant
  #40276

  Jeśli zaś chcesz dokładniejszą baze danych (przynajmniej w kwesti okrętów, instalacji i Klingonów) choć niekoniecznie w pełni kanoniczna to polecam zajrzeć tutaj:

  http://betleh.klingons.eu.org/

  Natomiast jeśli chcesz nieomal maksymalnie antyklingońskie (przynajmniej z mojego punktu widzenia) spojrzenie na Treka to tu znajdziesz to czego szukasz:

  http://www.ussexcelsior.net/

  Barusz
  Participant
  #40278

  A film przypomniany ostatnio przez TVN7 - z walką z Borgiem i historią pierwszego w dziejach ludzkości przekroczenia bariery światła to oczywiście "Star Trek: First Contact" z 1996 r.

  Zarathos
  Participant
  #40286

  Widzę, że Coen mnie uprzedził. Faktycznie, http://betleh.klingons.eu.org/ to obecnie chyba najobszerniejsza baza danych w gestii okrętów i technologii ST w polskim necie. Ma jedną wadę - ciężko odróżnić co jest kanoniczne w tekstach i danych, a co nie.

  Jeżeli chcesz poczytać ciekawe teksty i potrzebujesz danych do opowiadań, a nie zależy ci na super-dokładności z serialem - to świetna stronka.

  Sam swojej strony nie będę reklamował.

  Polecam jeszcze trzy stronki o których nikt z przedmówców nie wspomniał a które są BARDZO ciekawe (choć angielsko-języczne):

  ST:ACTD: http://techspecs.acalltoduty.com/ - dane o okrętach, głównie Federacji, bardzo dokładne, chociaż niekanoniczne. Tekst bazują na podręcznikach Star Treka, wywiadach z autorami okrętó etc. Polecam, bo naprawdę warto poczytać.

  Federation Starship Datalink: http://www.lcarscom.net/fsd/ - bardzo ciekawa strona zawierająca wywiady z autorami modeli okrętów, pokazane ścieżki rozwoju różnych okrętów, ich plany, opisy technologii etc. Często z niej korzystam. W bazie są nie tylko okręty Federacji, ale także innych ras.

  Sci-Fi Sets&Vehicles: http://www.cloudster.com/Sets&Vehicles/Set...hiclesIndex.htm - na stronce są dokładne plany okrętów, nie tylko ze Star Treka. Polecam szczególnie scany oryginalnych planów Enterprise-D (ostrzegam - rysunki są olbrzymie).

  I. Thorne
  Participant
  #40291

  A teraz zpunktu widzenia Romulananina i Mistrza Gry PBF.

  http://betleh.klingons.eu.org/

  Typowa rasistowska strona, gloryfikująca tylko jedną rasę (zgadnij jaką). Plusem są opisy instalacji Federacji i Klingonów. Dane o okrętach są podstwą na bitwy w Sesji RPG i PBF.

  http://www.ussexcelsior.net/

  Tutaj jesteśmy przedstawieni jako zbrodniarze wojenni i ludobójcy. Do tego przegrywamy wojnę z Federacją i tracimy Imperium (na szczęście to tylko wizja Zarathosa, my jesteśmy niepokonani! 🙂 )

  http://techspecs.acalltoduty.com/

  Jedna z najlepszych stron o okrętach GF. Opisy są tak dokładne, że mogą służyć jako przewodnik turystyczny. Oprócz tego są przyczyny budowy danej klasy, problemy techniczn, dziewicze loty i ważniejsze dokonania statków. Minusem jest dawne nieaktualizowanie strony i mała liczba mniej znanych okrętów.

  Niestety nie ma porządnej strony opisującej świat treka z naszego (jedynie słusznego 🙂 ) punktu widzenia. Cóż stereotypy nadal są rozpowszechnione.

  Corvus
  Participant
  #40322

  To może i ja coś dorzucę.

  Ta stronka według mnie jest najlepszym kompedium wiedzy o Romulanach. Nie jest idealna, ale najlepsza jaką znalazłem.

  Constantine
  Participant
  #40384

  Mam pytanie - zarejestrowałem się na: http://www.ussexcelsior.net/

  Tą strone podaliście mi wy jest to jakaś gra. Zarejestrowałem sie i nie wiem co mam dalej robić mozecie mi pomóc?

  Gosiek
  Participant
  #40386

  Krótka informacja moderatorska:

  Posty dotyczące Dominium zostały przeniesione do tematu Pytania i tam też proszę zadawać ewentualne kolejne pytania dotyczące treka. Tutaj zostańmy przy źródłach informacji o świecie ST.

  ---

  Constantine - Excelsior ma u nas swoje forum i wszelkie pytania dotyczące zarówno gry jak i strony Exc należy zadawać właśnie na tym forum - tu jest link, z pewnością znajdziesz tam temat o nazwie "Pytania".

  Jamjumetley
  Participant
  #71026

  Wracając do Memory Alpha (polska wersja) - piszecie tam artykuły? Udzielacie się jakoś? Wszedłem sobie ostatnio i straszny tam bałagan. Często brakuje linków w artykułach, albo te które są w menu na sidebarze do nikąd nie prowadzą. Wiem, że łatwo krytkować, ale przydałoby się włożyć trochę wysiłku i posprzątać tą encyklopedię. Sam zacząłem i jak będę mieć czas, to coś tam porobię...

  Flashbones
  Participant
  #71031

  Ja kilka gatunków opisałem i nic wiecej, ale jeszcze się postram coś dodać od siebie na 100%

  The D
  Participant
  #71082

  Wracając do Memory Alpha (polska wersja) - piszecie tam artykuły? Udzielacie się jakoś?

  Ja osobiście nie, ale najwięcej redaktorów (jak i moderatorów) znajdziesz na sąsiednim forum:

  http://www.startrek.pl/forum/index.php?act...&topic=1162

  BTW. Część z nich zapewne zdążyłeś poznać bo pisują i tutaj.

  fluor
  Keymaster
  #77222

  Stronka Forgotten Trek o kulisach produkcji i projektów związanych z trekiem.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 18 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram