Forum Fandom Opowiadania Zmiany w dziale opowiadań

Zmiany w dziale opowiadań

Viewing 9 posts - 1 through 9 (of 9 total)
  • Author
    Keymaster

Drodzy autorzy i czytelnicy,

Szykują się zmiany w opowiadaniach w związku z przygotowywanym działem w naszym serwisie. Zmiany te wymagają reorganizacji forów i topiców, więc przed Wami trochę niewygód i być może lekkiej dezorientacji, ale postaramy się zrobić to bezboleśnie. 😉

Powstanie nowe podforum. Opowiadania w nim się znajdujące będą dostępne w serwisie, co ma ułatwić ich wyszukiwanie, przeglądanie i czytanie. Jednak będzie to dział moderowany i, podobnie jak w newsach, wrzucone tam opowiadania będą wymagały zatwierdzenia. Dodatkowo nie każde z istniejących już opowiadań tam trafi - będziemy się starać zamieszczać tam teksty dopracowane i na poziomie. Kryteria przyjęcia nie będą wygórowane - najważniejsze to zdrowy rozsądek. Zapewne nikogo nie zdziwi odrzucenie cyklu, który urwał się po krótkim prologu czy historii, w której autor nie sprawdził błędów ortograficznych i literówek. Odrzucone opowiadania nie znikną, pozostaną dostępne z poziomu forum jak teraz. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by autorzy je dopracowali i ponownie zaproponowali przyjęcie.

Jak konkretnie będzie wyglądać reorganizacja? Opowiadanie i komentarze do niego będą stanowić jeden topic. To oznacza, że cykle zostaną podzielone na osobne tematy i scalone z komentarzami. Ci z Was, którzy pamiętają wcześniejsze lata na forum, powiedzą 'ale tak już było, zmieniliście to, by było mniej topiców'. Niestety to prawda, ale zmiany nastąpiły zanim mieliśmy możliwość rozważenia jak dział opowiadań miałby funkcjonować w praktyce - nie ma innej możliwości. Tematów zrobi się w ten sposób więcej, ale odpowiedni system nazw pomoże nad tym zapanować. Być może uda się sprawić, by zakończone, często rozwijane lub wyjątkowo długie cykle miały swoje podfora.

Jak wspomniałem, wprowadzi to trochę chaosu. Powstaną tymczasowe podfora, by oddzielić opowiadania już odpowiednio dostosowane od starych. Na początku każdego opowiadania pojawią się też tagi - również tymczasowo. Znikną, gdy dokonamy update'u forum, który niestety jest niezbędny, by powstał dział opowiadań w serwisie.

Za to gdy już dział powstanie (nie pytajcie, kiedy ;> ), planujemy wykorzystać go do promowania najlepszych opowiadań i ich autorów - o ile wyrażą taką chęć. Na razie jednak prosimy o cierpliwość.

A tym, którzy w najbliższym czasie będą pisać opowiadania i zechcą nam ułatwić zmiany w dziale, przedstawiam, jak to zrobić.

Publikując opowiadanie, wybierajcie od razu jeden z działów tymczasowych (odpowiednio cykle lub pojedyncze opowiadania) i nazywajcie je według następujących schematów.

Cykle

Jeśli poszczególne opowiadania cyklu mają tytułu, tematy nazywamy tak:

Tytuł cyklu - 1 - Tytuł opowiadania

Jeśli nie, nazwa tematu powinna wyglądać tak:

Tytuł cyklu - Rozdział 1

Pojedyncze opowiadania:

Tytuł opowiadania

W opisie tematu wstawiamy tagi, ale ponieważ na razie jest tam limit znaków, wejdzie ich niewiele, więc w pierwszej linijce opowiadania wstawiamy takie coś:

Tagi: tytuł cyklu, tytuł opowiadania (chyba że to opowiadanie pojedyncze, wtedy te dwa pierwsze odpadają), uniwersum 1, uniwersum 2 (jeśli to crossover) .. , uniwersum n, główna postać 1, .. , główna postać n-ta

Mam nadzieję, że wytyczne są jasne, ale jeśli macie pytania (również dotyczące przyszłego działu), ten topic jest do Waszej dyspozycji.

Zarathos
    Participant

nie pytajcie, kiedy

Znam to z czasów, gdy każdy się pytał kiedy będzie TSS. Więc pewnie parę lat poczekamy 😛

Coen
    Participant

Nie karcz Waść;)

Zarathos
    Participant

Poza tym, o ile rozumiem chęć integracji opowiadań na stronie z forum o tyle uważam, że jako taki system się średnio sprawdzi, bo wprowadzi chaos informacyjny. Każdy rozdział będzie gdzie indziej, być może rozdzielony innymi opowiadaniami. Na dodatek nie będzie ciągłości komentarzy, bo każdy rozdział będzie miał swoje. O ile w przypadku pojedynczych opowiadań nie będzie to problemem, o tyle w wypadku cykli będzie sporym.Wg mnie całość po realizacji będzie wyglądać na zasadzie "chcieliśmy dobrze, wyszło jak zwykle".

Piotr
    Keymaster

Dział na stronie sprawi właśnie, że chaosu nie będzie. Podział na kategorie, uniwersa, rozdziały cyklu... Bez czarnowidztwa, Zar. ;>

Znam to z czasów, gdy każdy się pytał kiedy będzie TSS. Więc pewnie parę lat poczekamy 😛

Właśnie dlatego to dopisałem. ;P

Zarathos
    Participant

Czarnowidztwo to u mnie zdolność wrodzona +10 :DA chaos będzie. Na stronie może i nie, ale na forum (oraz w komentarzach) owszem. Szczególnie w komentarzach, bo jak wyobrażasz sobie rozdzielenie komentarzy na poszczególne części/rozdziały cyklu?

Piotr
    Keymaster

Rozdzielanie komentarzy wg dat - zwykle komentarze pojawiają się po opublikowaniu opowiadania i z czasem cichną aż do następnej części cyklu.Natomiast co do ogólnego chaosu na forum - po to dział w serwisie. By było wygodniej szukać i czytać. Wygodniej nawet niż jest teraz - bo według mnie bieganie po kilku stronach forum w poszukiwaniu opowiadania nie jest efektywne.Rozumiem, że będzie trochę niedogodności, ale serwis musi się rozwijać. Zintegrowanie z nim opowiadań to też (przynajmniej w mojej ocenie) korzyść dla Was, autorów - większa szansa na przyciągnięcie czytelników. Musisz też wziąć pod uwagę to, że patrzysz na sytuację z perspektywy wieloletniego użytkownika forum, który zna je jak własną kieszeń. Ktoś z zewnątrz tak szybko się tu nie połapie.

Zarathos
    Participant

Chodziło mi o ciągłość komentarzy dla użytkowników forum. Pisze komentarz przy rozdziale 1, dwa rozdziały później chce się do tego komentarza odnieść a tu echo, bo trzeba przechodzić do innego tematu i szukać co ja tam wtedy napisałem. Albo chcę odnieść się do komentarza z rozdziału 1, dodając spostrzeżenia w rozdziale 2 i pisząc to wszystko w komentarzach do rozdziału 3. I wg Ciebie to nie będzie chaotyczne?A sama idea mi się podoba, nawet bardzo.

Piotr
    Keymaster

Do tego służą cytaty i je postaramy się wykorzystać najlepiej, jak się da.

Viewing 9 posts - 1 through 9 (of 9 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram