Forum Rozmowy (nie)kontrolowane Mesa Zagadki logiczne

Zagadki logiczne

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 56 total)
  • Author
    Participant

Pojawiają się tu (w mesie) różne quizy to ja dodam swój. Tu wpisujemy zagadki logiczne 🙂

Siłą rzeczy ja zaczynam, ta zagadka była wręcz kultowa w moim przedszkolu, pamiętam satysfakcję którą odczułem gdy ją rozwiązałem (miałem wtedy pięć lat), a gdy teraz opowiadam ją znajomym ze zdziwieniem stwierdzam, że nikt jej nie zna i nie potrafi rozwiązać. Oto ona:

Krasnoludek musi przewieźć przez rzekę wilka, owcę i główkę kapusty. Jednorazowo może wziąść na pokład tylko jedno z nich. Ma za to nieograniczoną liczbę przepłynięć do dyspozycji. Wie, żę nie może na raz zostawić po żadnej ze stron rzeki wilka i owcy (bo wilk zje owcę) ani owcy i kapusty (wtedy zniknie kapusta). Co ma zrobić?

Jeżeli nikt z Was nie poda rozwiązania, ja podam je za 24 godziny. Prosiłbym też byście wpisywali czy sami rozwiązaliście zagadkę, czy pamiętacie ją z dzieciństwa 😆

Piotr
    Keymaster

Najpierw przewozi owce, potem wraca po wilka, przewozi go na drugi brzeg, jednak owce zabiera z powrotem. Owce zostawia tam, gdzie byla na poczatku, a zabiera kapuste. W ten sposob na drugim brzegu znajduje sie wilk i kapusta. Teraz wystarczy wrocic po owce. Dalej mamy dosc krwawe sceny, wiec nie bede ich opisywal. ;)Edit: Zagadke poznalem pare lat temu, ale pod inna postacia. Dokladnie nie pamietam, ale tez byla rzeka, lodka i cos sie zjadalo. Nie sprawila mi wtedy problemow. 😉

Vidmo
    Participant

Moim zdaniem rozwiązanie zagadki jest następujące:a)Na brzegu stoi wilk, owca i kapusta więc trzeba przenieść owce żeby wilk jej nie zjadł i żeby owca nie zjadła kapustyb)Później trzeba przewieść wilka i zabrać owce z 2 strony żeby wilk jej nie zjadłc)Owce wysadzić na brzegu i przetransportować kapustęd)Przewieźć ponownie owce na 2 brzegEDITPiotr mnie uprzedził :|Zagadka Einsteina Legenda mówi, ze zadanie to zostało wymyślone przez Einsteina. Według niego 98 % ludzkiej populacji nie jest w stanie go rozwiązać. 5 ludzi zamieszkuje 5 domów w 5 różnych kolorach. Wszyscy pala papierosy 5 różnych marek i pija 5 różnych napojów. Hodują zwierzęta 5 różnych gatunków. Pytanie : Kto hoduje rybki ? *Norweg zamieszkuje pierwszy dom *Anglik mieszka w czerwonym domu *Zielony dom znajduje się po lewej stronie domu białego *Duńczyk pija herbatkę *Palacz Rothmansów mieszka obok hodowcy kotów *Mieszkaniec żółtego domu pali Dunhille *Niemiec pali Marlboro *Mieszkaniec środkowego domu pija mleko *Palacz Rothmansów ma sąsiada, który pija wodę *Palacz Pall Malli hoduje ptaki *Szwed hoduje psy *Norweg mieszka obok niebieskiego domu *Hodowca koni mieszka obok żółtego domu *Palacz Philip Morris pija piwo *W zielonym domu pija się kawę Tylko jedna odpowiedz jest możliwa.Zagadka jest trudna ale da się rozwiązać 🙂

Barusz
    Participant

Potwierdzacie tezę, że trekerzy są przeciętnie inteligentniejsi niż moi pozafanzinowi znajomi 😉 Mam nadzieję, że temat będzie się ładnie rozwijał 😎 PS: Zostały jeszcze cytaty z tematu "Quiz Światowy..." 😉

The D
    Participant

Zagadkę Einsteina widziałem kilka lat temu. Jeżeli to ta sama wersja, to rybki hoduje Niemiec.Ja też wyciągnę starocia:Kierowca ma brata, a brat kierowcy nie ma brata. Kim jest kierowca?W tej chwili nie przychodzi mi do głowy nic ambitniejszego.

Vidmo
    Participant

Zgadza się. Niemiec hoduje rybki.Kierowca jest kobietą, a dokładniej siostrą brata :)Następna tym razem prościutka zagadka:Pewien marynarz, pomimo że pływał od 40 lat i wielokrotnie okrążył kulę ziemską, to każdą noc spedzał na stałym lądzie. Jak to możliwe?

O`mus
    Participant

Marynarz ten pływa tylko po jeziorach/rzekach/wodach śródlądowych, a okrążenie kuli ziemskiej wynika z sumy przepływanej przez niego odległości. Nic lepszego nie wymyśle :P.

Barusz
    Participant

Gdyby fakt okrążenia Ziemi wynikał z zsumowania przepływanej odległości, to nie musielibyśmy przyjmować, że on pływa tylko po wodach śródlądowych 😉 Vidmo, proponuję umówić się, że oficjalne rozwiązania zagadek podajemy po upływie 24 godzin od ich zadania (oczywiście tylko wtedy gdy nikt ich wcześniej nie rozwiązał).

Vidmo
    Participant

(...)

Niestety odpowiedź nie jest prawidłowa, a wystarczy tylko odrobina logiki (i znajomości geografii).

Więcej podać nie mogę 😛

Barusz myślisz żeby po upłynięciu doby podać wynik?

No dobra zrobie to jeden raz 😉

Barusz
    Participant

Wiesz, myślałem, żeby to już była reguła w tym topiku... Mam nadzieję, że nie napiszasz czegoś w stylu: "Śpi na Grendlandii, następnego dnia w Islandii, następnego na Wyspach Owczych i potem w Danii"...

Vidmo
    Participant

Zagadka wydałała mi się prosta i taka jest też odpowiedź.W zagadce chodzi o to, żeby okrążyć ziemię w dowolnym miejscu. Najprościej jest opłynąć 360 na biegunie południowym, a dokładniej płynąć cały czas wzdłuż wybrzeży Anktartydy, a na noc wysiadać na stały ląd.

Barusz
    Participant

[Głupie czepianie się na siłę] I marynarz z Twojej opowieści robił to: "wielokrotnie"? Po co?[Głupie czepianie się na siłę/]

Vidmo
    Participant

Słuchaj w zagadce nie ma nic mowy po co to robił. Przecież mowa tylko o przykładowym marynarzu, a nie o przepisaniu bibliografi konkretnego człowieka. Nie na tym polega sens zagadek. Chodziło o to w jaki sposób najlogiczniej można okrążyć kule ziemską. Chyba dalej nie musze mówić i wszystko wyjaśniłem?Edit Następna zagadka. Mam nadzieję, że będzie łatwiejsza :PW pewnym pokoju znajdują się trzy żarówki. Na przedpokoju są trzy włączniki - każdy od innej żarówki. Dokładnie obejrzałeś żarówki i stwierdziłeś, że wszystkie są dobre i mają taką samą moc. Teraz jesteś na przedpokoju i możesz przełączać dowolnie przełączniki, lecz nie widzisz, którą żarówkę właśnie zapalasz, gdyż pokój jest szczelnie zamknięty. Następnie wchodzisz tylko raz do pokoju i musisz powiedzieć, który przełącznik był od której żarówki.

Zarathos
    Participant

musze powiedziec od razu, czy moge jeszcze poprzelaczac. bo jak to drugie, to proste - wlaczam dwa, wchodze - wiem 1 (ta co sie nie pali), potem wychodze ale nie zamykam drzwi i patrze ktory wlacza ktora :Da tak na serio - wlaczam 1 przelacznik na 20 minut (np), potem wlaczam drugi i wchodze, rozgrzana zapalona zarowka to przelacznik 1, zimna zapalona 2 a zgaszona 3

Admirał Małecki
    Participant

Mam tu inną zagadkę. Murarz pracował na dachu kilku piętrowego budynku. Miał wokół siebie 150 kg cegieł porozrzucanych wokoło. Ile waży cała cegła wiedząc że jedna cegła waży kilogram i pół cegły. Ile waży cała cegła?

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 56 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram