Forum Trek.pl Newsy Star Trek Wywiad z George'm Takei

Wywiad z George'm Takei

Viewing 1 post (of 1 total)
  • Author
    Participant

George Takei wspomina Majel Barrett-Roddenberry oraz Ricardo Montalbana, mówi o nowym filmie i o dziedzictwie Star Treka.

Jak można się było spodziewać, nie da się zrobić wywiadu z George'm Takei bez wspominania o Star Trek. Ten człowiek wciąż jest najlepiej znany jako kapitan Sulu i z tego jest najbardziej dumny, szczególnie po odejściu Majel Barrett Roddenberry w grudniu zeszłego roku i Ricarda Montalbanaa w początkach stycznia.

[more]“Ricardo był pełen życia,” wspomina Takei. “Był rodzajem łącznika ze starym Hollywood. W tych dniach był kontraktowym aktorem MGM Studios. Ricardo był romantykiem i aktorem akcji. Pamiętam film On and On With You, który nakręcił wspólnie z Esther Williams. Reprezentował złote lata Hollywood, i był właśnie tym, gdy pracowaliśmy razem przy serialu TV i drugim filmie kinowym, The Wrath of Khan. “Był pełen życia i bardzo towarzyski. Gdy wchodziliśmy do charakteryzatorni, był tam zazwyczaj chaos i my byliśmy chaotyczni. Ale Ricardo zawsze robił prawdziwe wejście. Siadał tam i mówił “Dzień dobrrry. Wszystkim! Oh! Nichelle! Wyglądasz bosko George! Jesteś wspaniały! Kocham cię!’ Naprawdę był osobą, z którą można było dobrze się bawić. Będąc czymś w rodzaju żółtodzioba w branży filmowej, pytałem go o kontrakt i dzienne stawki.”

Nie pomniejszał też wkładu Montalbana w długowieczność Star Treku.

“Był kimś, kto pomógł ponownie ożywić Star Trek. Myślę, że bez filmu Wrath of Khan, seria filmów kinowych cieszyłaby się powodzeniem jakiś czas, ale ten czas szybko by się skończył. “

“Wiadomość o tym, że tego ranka Majel odeszła w swoim domu bardzo mnie zasmuciła” dodał. “Była przyjacielem, koleżanką i oddaną kontynuatorką dziedzictwa Star Trek po odejściu jego twórcy, a jej męża, Gene'a Roddenberry. Była aktorką obdarzoną wielkim talentem, ale co więcej, była drogim przyjacielem."

“Zawsze będę pamiętał Majel jako ciepłą, wspaniałomyślną przyjaciółkę w wielu sprawach poza aktorstwem. Ona i Gene wspierali mnie jako pierwsi, gdy zdecydowałem się startować w wyborach na stanowisko urzędnicze w Los Angeles. Byli tez głównymi działaczami na pierwszej kolacji, na której zbierane były fundusze na moją kampanię. Majel była żywiołową gospodynią i zachowam w pamięci te błyskotliwe przyjęcia w jej ślicznym domu. Naprawdę była Pierwszą Damą Star Treka. Odejście Majel zostawiło puste miejsce w świecie Star Trek i w sercach tylu przyjaciół i fanów na całej planecie. Brad i ja wysłaliśmy szczere, płynące z serca kondolencje do jej syna, Roda.”

Nie znaczy to, że wkład Takei w Star Trek jest przeszłością. Jak się okazuje, JJ Abrams prosił go o rady w sprawie kręconego filmu.

“Wiecie, co ciekawe, JJ Abrams bardzo niepokoił się o to, czy właściwie dobrał obsadę" powiedział Takei. “Pytał mnie, czy zjem z nim śniadanie. Mówił, że odbył już rozmowy z wieloma aktorami. Starał się, jak tylko mógł, by znaleźć japońskiego aktora, który byłby tym, czym byłem ja, znalazł jednak innego, który wydał mu się wspaniały. Chciał dowiedzieć się, jak na to zareaguję."

“Poparłem go. Opowiedziałem mu o filozofii Gene'a Roddenberry’ego. Inną ciekawą historią jest to, jak podczas wywiadu spytałem Gene'a , skąd wziął imię Sulu. Powiedział, że chciał, aby statek gwiezdny Enterprise był metaforą Ziemi. Chciał, żeby ludzie reprezentowali rejony, z których pochodzą. Uhura dla przykładu była Afrykanką i jej imię bazowało na słowie z języka Swahili. Szukał azjatyckiego imienia dla mojej postaci. Teraz imiona azjatyckie mają swoją narodową specyfikę; Tanaka jest Japończykiem, Wong Chińczykiem, Kim Koreańczykiem. Teraz Azjaci mają też reputację wojowników i kolonizatorów. Roddenberry nie chciał, by moja postać to reprezentowała. Przeglądał więc mapy Azji i próbował rozwiązać ten problem. Zobaczył, że jest tam morze zwane Sulu. Leży w rejonie południowych Chin. Pomyślał ‘Wody tego morza łączą wszystkie brzegi.’ Tak znalazł imię Sulu."

“Opowiedziałem tę historię JJ. Powiedziałem, że zawiera całą wizję Gene'a Roddenberry’ego. Powiedziałem, by nie zamykał się w jakiejś jednej grupie kulturowej. Jeśli czuje, że aktor ma talent, powinien go przyjąć. Po tym zapewnieniu powiedział, że myśli o Johnie Cho."

“Powiedziałem mu, że John będzie wspaniały. Jestem w tutejszym zarządzie East-West Players , azjatycko-amerykańskiego stowarzyszenia teatralnego. John wiele razy dla nas grał. Powiedziałem, że jest on wszechstronnym aktorem, który może zagrać wiele ról. Będzie wspaniały. Tak zapewniony JJ zaangażował go."

“John wydawał się być trochę przestraszony nowym wyzwaniem. Zaprosił mnie więc na lunch. Powiedziałem mu, żeby robił swoje. Znałem jego pracę. Jest utalentowanym aktorem. Zapewniłem go, że nie upłynie wiele czasu, a będę znany jako ‘staruszek' , który grał rolę Johna Cho. Wszystkie pogłoski, jakie usłyszałem, mówią, że John wykonał świetną robotę. Sulu ma teraz szansę na nowe życie.”

Abrams i Cho nie są jedynymi ludźmi, których Takei pochwalił.

“Bardzo czekam na ten film,” powiedział. “Jedynym z naszego zespołu, który jest obecny w 11-tym filmie, jest Leonard (Nimoy). Usprawiedliwieniem tego jest fakt, że Wolkanie żyją dłużej niż ktokolwiek inny."

“Z tym facetem, który w obsadzie gra młodszego Spocka, Zachem Quinto, pracowałem oczywiście przy Heroes. Powiedziałem Zachowi, po złożeniu mu gratulacji, że wszystko, co musi zrobić, to zobaczyć, jak za czterdzieści lat będzie wyglądał, to spojrzeć na Leonarda dzisiaj. Są niczym dwie krople wody. Ich podobieństwo jest niesamowite.

“Obaj są utalentowanymi aktorami. Mają też podobne osobowości. Leonard i ja rozmawialiśmy nieraz o politycznych wydarzeniach. Jestem aktywistą politycznym, on też. Rozmawialiśmy o doniesieniach prasowych. Zach jest bardzo poważnym i trzeźwym facetem.”

Wciąż nietrudno jest odgadnąć, który film Star Trek jest ulubionym filmem Takei.

“Moim ulubionym jest film szósty, gdzie już kapitanuję,” śmieje się. “Nazwali go The Undiscovered Country, co jest cytatem z mowy Hamleta “To Be or Not To Be” (być albo nie być). To tak naprawdę film o Sulu. Gdy jesteś kapitanem, sam ciągniesz cały film. Sternik jedynie słucha w filmie rozkazów kapitana. W tym filmie to Sulu przybywa na ratunek, ponieważ inaczej Kirk by zginął. Z tego cieszę się najbardziej. Myślę też, że Wrath of Khan to naprawdę dobra kosmiczna opera, a Ricardo był kwintesencją przeciwnika."

Spytany o dziedzictwo Star Trek Takei nie zwlekał z odpowiedzią ani sekundy.

“Byliśmy bardzo zróżnicowani rasowo,” powiedział. “Filozofią Gene'a Roddenberry’ego było to, że statek Enterprise symbolizował Ziemię. Siłą tego statku była współpraca wszystkich, działających jako jedna drużyna. Różniliśmy się między sobą, ale te różnice czyniły Enterprise silniejszym.”

Źródło: Newsarama[/more]

Viewing 1 post (of 1 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram