Forum Trek.pl Newsy Star Trek Wywiad z George'm Takei

Wywiad z George'm Takei

Viewing 1 post (of 1 total)
  • Author
    Participant

Total Sci Fi zamieścił nowy wywiad z aktorem TOS George'm Takei. Poniżej fragmenty tego wywiadu.

[more]Pierwsze sześć filmów Star Trek ukazało się już na Blu-ray. Czy masz swój ulubiony?

Możesz pomyśleć, że jestem stronniczy, ale jest nim Star Trek VI: The Undiscovered Country. Powód jest oczywisty: byłem tam kapitanem. Dążyłem do tego od samego początku! Kapitan Sulu ze statku Excelsior! Ale to ma sens. Star Trek jest skonstruowany po wojskowemu, i gdy Sulu zaczął awansować - od podporucznika aż do komandora - musiał w końcu zostać kapitanem. To również znaczy, że mogłem kręcić się po okolicy, zamiast tkwić na mostku Enterprise! Ten film powinien mieć podtytuł "Kapitan Sulu przybywa na ratunek!"

A masz jakiś, który lubisz najmniej?

Ten poprzedni - Star Trek V. Który, oczywiście, wyreżyserował sam Kapitan Ego! [śmieje się] Myślę, że widzowie zgodzą się z tym, iż był to tez najsłabszy z tych filmów - był finansową klęską. Władze omal nie zrezygnowały z kręcenia następnych filmów, jednak szczęśliwie zmienili zdanie.

Pracowałeś również pod kierunkiem Leonarda Nimoya przy Star Trek III i Star Trek IV. Jaki jest jego styl reżyserowania?

Bardzo podziwiam Leonarda Nimoya jako aktora, twórcę filmowego i przyjaciela. Od samego początku telewizyjnej serii Leonard był bardzo pomysłowy. A wtedy przyszedł czas, gdy dosłownie dotarliśmy tam, gdzie żaden człowiek wcześniej nie był. Robiliśmy posiedzenia o tak drobnych sprawach, jak działanie pistoletów czy sposób, w jaki otwierały się drzwi. Wszystko było zupełnie nowe. A Leonard naprawdę spersonalizował swoją postać, nawet gdy pracowaliśmy nad wczesnymi scenariuszami.

Był odcinek, w którym scenarzyści napisali, że Spock uderzył przeciwnika. Leonard poszedł do nich i powiedział, że Spock jest jednocześnie bardzo racjonalny i bardzo silny fizycznie, i że raczej postarałby się obezwładnić przeciwnika, zamiast marnować energię na łamanie mu kości - że Spock powinien dbać o to, by przeciwnikowi stała się jak najmniejsza krzywda i powinien po prostu ucisnąć odpowiedni nerw, by go powalić, używając swej wielkiej siły. Tak to było.

Leonard przeniósł ten analityczny sposób myślenia na pracę reżysera. My, aktorzy, często rozmawiamy o tym, jak bardzo aktorstwo jest "wyczerpujące". Ale możemy usiąść i napić się kawy albo odpocząć między ujęciami. Leonard, podczas pracy nad Star Trek III, był na planie cały dzień. Rozmawiałem z jego żoną o jego pracy, gdy kręciliśmy film, a ona powiedziała mi o prządku dnia Leonarda podczas tej pracy. Wieczorem jadł niewielką kolację, a potem opracowywał grafik tego, co będzie robił następnego dnia jako reżyser. Rano budził się, patrzył na rozkład zajęć, uczył się tekstu podczas charakteryzacji, i szedł na plan do ludzi. Potem przyjeżdżaliśmy my i odbywały się zdjęcia. To było niezwykle wyczerpujące fizycznie.

Jaka jest różnica między kręcenie odcinków dla telewizji a filmami kinowymi?

W pracy dla telewizji kręciliśmy godzinę materiału w pięć dni. Byliśmy pod niezwykłą presją i przekraczaliśmy plan więcej niż kilka razy! To był pośpiech, pośpiech, pośpiech. W filmach mieliśmy większy budżet, więcej luksusów i to było wspaniałe!

Źródło: TrekWeb[/more]

Viewing 1 post (of 1 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram