Forum Rozmowy (nie)kontrolowane Polityka Wrzesien 39 - Polska napada na Niemcy

Wrzesien 39 - Polska napada na Niemcy

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 22 total)
  • Author
    Participant

To znowo ja TADA 😀 Mam nowy temat dla milosnikow polityki. wlaczam dzisiaj z ranca TVN 24 zeby dowiedziec sie, co ludzie zdolali sfuszerowac jak sobie smacznie spalem a tu afera!! No to Zari zaciera raczki. A pare chwil pozniej chwyta szczeke, zeby mu o podloge nie uderzyla. Afera dotyczyla gry komputerowej. Niezle jajca sie w tym pokopanym kraiku dzieja. W skrocie (chociaz wiekszosc jak podejrzewam wie o co chodzi: gra Codename Panzer (chyba tak sie toto zwalo) opowiada o 2 wojnie swiatowej. Mozna grac aliantami zachodnimi, ZSRR i Niemcami. I wlasnie tych ostatnich dotyczy afera. Otoz w tekscie 'rozkazu' dla gracza, jako dowodcy wojsk niemickich pisze cos w tym stylu: W odpowiedzi na atak sil polskich na Niemcy bla bla bla podejmujemy decyzje o odpowiedzi na ten barbarzynski atak i atakujemy Polske.No i afera, bo to przeciez Niemcy nas a nie my ich zaatakowali. Tyle ze o ile sobie przypominam wlasnie sfingowany atak polakow na niemcow mial posluzyc za pretekst do wypowiedzenia wojny. Nasi wspaniali politycy/historycy i w ogole madre (tfu) glowy chca zeby gra mowila prawde (zreszta podobno w polskiej edycji gry tego fragmentu tekstu nie bedzie 🙂 ). Tak sie zastanawiam jak by taki rozkaz mial wygladac: W odpowiedzi na upozorowany przez nas atak polskich sil na nasza placowke .... itd. Tak sie zastanawiam, czy my czasem do konca nie glupiejemy z ta cala prawda historyczna. bo jezeli madre (tfu) glowy czepiaja sie gier komputerowych to zle sie dzieje w polsce (specjalnie z malej litery). Co wy sadzicie o reakcji naszych madrych (tfu) glow na ta gre - a konkretnie jej fragment mowiacy o agresji polski na niemcy.

Ixion
    Participant

Co by się stało, gdyby ktoś stworzył grę, z której wynikałoby na przykład, że to Żydzi umieszczali Niemców w obozach koncentracyjnych i chcieli dokonać ich eksterminacji, ale im się to nie udało, bo bohaterscy esesmani uratowali świat przed tą zbrodnią?Otóż byłby skandal jakiego świat nie widział. Firma która spróbowałaby wydać taki produkt zostałaby w mgnieniu oka rozwiązana, przeciwko jej właścicielom rozpoczęto by procesy (w sądach amerykańskich oczywiście), a przywódcy państwa w którym ta gra powstała błagaliby na arenie międzynarodowej o przebaczenie.Ale jak ktoś pisze nieprawdę o Polakach to co innego. Skoro są już polskie obozy koncentracyjne, Polacy na równi z Niemcami odpowiedzialni są za holokaust, to równie dobrze mogą rozpocząć II wojnę światową.A teraz konkretnie:Przecież niemieccy dowódcy doskonale wiedzieli, że to oni atakują Polskę. Różne rzeczy można o nich powiedzieć, ale nie to, że byli głupi. Poza tym wszyscy na świecie w tym czasie też wiedzieli, kto rozpoczął ten konflikt. Nie ma czego ukrywać. Po co więc w rozkazie pisać takie niedorzeczności.Umieszczenie w grze takiego fragmentu ma tylko jeden cel. Stara amerykańska zasada, mówi, że nie ważne, czy mówią o tobie dobrze, czy źle, ważne, że mówią. I o to właśnie chodzi. Jak coś jest kontrowersyjne, to ludzie się tym interesują, w tym przypadku kupują grę (sam pewnie zaraz ściągnę niemieckie demo).Co nie zmienia faktu, że nasi politycy i naukowcy od tego są, by nie dopuścić do jakiegokolwiek fałszowania historii. Bo już widzimy do czego to prowadzi na arenie międzynarodowej.Przy okazji, jak ja oglądam telewizje, to ciekawsze są dla mniej na przykład pieczątki na jajkach, pomysły markopolopodobne, czy to że marchewka jest owocem, a rak rybą, a nie zwalczanie fałszerzy historii 🙂

Warp_10
    Participant

kompletny bzdet a nie aferanie widze afery jesli gra w imie wlasnie zgodnosci historycznej powtarza hitlerowska propagande skierowana do Niemcow o tym ze to Polska zaatakowalaafera to byla jak nam dokopali z filmem Enigma a nie ta gra

Ixion
    Participant

kompletny bzdet a nie afera

nie widze afery jesli gra w imie wlasnie zgodnosci historycznej powtarza hitlerowska propagande skierowana do Niemcow o tym ze to Polska zaatakowala

Nie wiem, czy to jest prawda historyczna, bo to niemieckie radio podało taki fakt, a nie było to zawarte w rozkazach.

Oprócz tego jest jeszcze coś takiego (cytat z Onet.pl):

W kolejnych etapach walki gracz może zdobyć Warszawę. Na drodze stają mu polscy żołnierze, w scenkach filmowych przedstawieni jako pijani osobnicy zataczający się przed żołnierzami Wehrmachtu.

A poza tym gra jest słaba 😀

Gosiek
    Participant

A poza tym gra jest słaba 😀

I właśnie dlatego musi korzystać z takich chwytów, jak te wymienione we wcześniejszych postach. Inaczej nie miałaby zbyt wielkich szans na rynku i przeszłaby niezauważona. Ot, kojena strategiczna strzelanina. A tak - jakiś pismak się za to zabierze, narobi szumu w mediach, może dotrze nawet do jakiegoś polityka drugiej kategorii i darmowa reklama gotowa. :clever:

Merkav
    Participant

Warp10 - fragment, ktory mowi ze polacy to tchorze i pijacy to tez czesc tej "propagandy" ?

Gra ma dobra grafike, jakis tam szczatkowy realizm ale fabula niszczy to wszystko.

BTW. Ostatoiemcy juz sie chca od niej odciac 🙂

Warp_10
    Participant

Warp10 - fragment, ktory mowi ze polacy to tchorze i pijacy to tez czesc tej "propagandy" ?

bardzo mozliwe, jesli to jest caly czas w kontekscie rozkazu dla niemieckiego dowodcy

oczywiscie ze dowodca powinien dostawac wiarygodne informacje, ale juz nie takie bledy propaganda w totalitaryzmach popelniala, a dowodcy i tak wiedzieli lepiej

fluor
    Keymaster

A wg mnie sprawa nie jest aż tak oczywista i ten kontrowersyjny rozkaz nie musi oznaczać wrogiej krucjaty przeciwko naszemu narodowi i innych spisków.Przecież gra sugeruje wyraźnie, że jest to rozkaz skierowany do żołnierza niemieckiego, jakoś nikogo nie bulwersuje to, że gracz może wcielić się w tego 'złego Niemca', hitlerowca.Propaganda nie miała obowiązku mówić prawdy swoim żołnierzom, a nawet utrwalanie agresywności i napastliwości Polski było jak najbardziej po ich myśli - pomagało choćby żołnierzom w dokonywaniu zbrodni (jako że były one wynikiem walki o przetrwanie, czy agresywną obroną). Nie można też zakładać, że wszyscy żołnierze niemieccy z radością i zapałem wykonywali rozkazy - były przykłady ratowania ludzi od śmierci przez niepokornych oficerów.Pytanie jest raczej takie: czy gra ma być kursem historii zastępczej? Jeżeli tak, to autorzy powinni zrobić wprowadzenie obiektywne i przedstawić najpierw jak się sprawy miały naprawdę oraz poinformować o działaniach hitlerowskiej propagandy.Jeżeli zaś gra ma po prostu umożliwiać wcielenie się w hitlerowca, to dlaczego ma nie pokazywać różnych fałszerstw?

mattik
    Participant

W grę nie grałem, więc nie mam dostateczniej dużej ilości informacji :), ale polecam przeczytac to:

http://gry.gazeta.pl/gry/1,49948,2243402.html

GWYNBLEIDD
    Participant

no to teraz glos historyka <_< . wcale mi sie nie podoba pomysl z przekrecaniem historii chocby w grach komputerowych. trzeba tu o jednym pamietac - dzieciak z Polski raczej nie zareaguje na "przekret" jest szkolnie nasaczony dosyc mocno prawda. gorzej jednak z odbiorcami gry poza granicami kraju gdzie o historii Polski mowi sie rzadko a najczesciej w kontekscie losow wlasnego kraju. ja mowiac szczerze nie dziwie sie zdenerwowaniu ludzi. musimy pamietac ze teraz obraz rzeczywistosci buduje sie nie tylko w szkole. zdecydowanie mocniej dzieciaki ucza sie swiata z mediow i niestety z gier. dlatego tu popieram protest przeciw takiemu programowi. i slowko do goska - byc moze jest to chwyt reklamowy ale ma jak sadze spore podloze ideologiczne

fluor
    Keymaster

Chodzi o to, że nie doszło do żadnego przekręcenia historii. W rozkazie niemieckim mogły się pojawić najgorsze rzeczy, a sformułowanie o ataku Polski na Niemcy jest tam jak najbardziej uzasadnione. Być może nie ma dowodów, że w takich rozkazach mówiono o tym, ale to jest tylko gra oparta na faktach, a nie program pt. "jak to było naprawdę".Oczywistym jest, że dzieci uczy się historii swojego kraju (ja np. ciągle jestem zupełnym ignorantem jeżeli chodzi o historię Chin czy Ameryki Południowej), tak samo u nas kładzie się nacisk na dzieje nasze i naszych sąsiadów. Przerażające jest to, że coraz więcej osób nie zna nawet historii swojego kraju (nie wspominając już o innych).

GWYNBLEIDD
    Participant

Chodzi o to, że nie doszło do żadnego przekręcenia historii. W rozkazie niemieckim mogły się pojawić najgorsze rzeczy, a sformułowanie o ataku Polski na Niemcy jest tam jak najbardziej uzasadnione. Być może nie ma dowodów, że w takich rozkazach mówiono o tym, ale to jest tylko gra oparta na faktach, a nie program pt. "jak to było naprawdę".

[post="18231"]<{POST_SNAPBACK}>[/post]

Fluor tym postem niezle mi podniosles cisnienie. ostrzegam ze wyjasnienie bedzie dosc dlugie. Nigdy ale to nigdy i nigdzie w dokumentach sprzed i z czasow wojny nie ma zadnego zdania o jakichkolwiek planach ataku Polski na Niemcy hitlerowskie. Owszem kilka lat temu modna byla teoria tzw. "wojny prewencyjnej" planowanej przez Pilsudskiego w 1935 roku wobec Niemiec. Ale to byl jedynie mit nie poparty zadnymi dokumentami. Nigdy takiego planu nie bylo, choc mozna sie domyslac ze Hitler mogl sie w tym czasie bac takiej wojny bo wtedy jeszcze jego rezim nie byl mocny. A jezeli chodzi o to ze w rozkazie do dowodcow liniowych hitlerowskiej armii mogla sie znalezc taka kwestia polecam poczytanie pamietnikow dowodcow - szczegolnie Heinza Guderiana dowodcy korpusu pancernego ktory operowal na polnocy owczesnej Polski. I jeszcze raz powtarzam to jest szkodliwe i niczym nie uzasadnione dzialanie na mlodych ludzi wypaczajace ich obraz historii.

fluor
    Keymaster

Ja zaś polecam lekturę najnowszej Angory gdzie jest wywiad z historykiem Pawłem Wieczorkiewiczem (nota bene z mojego Instytutu 😉 ), w którym wyraźnie wspomina on o tym, że Piłsudzki planował atak prewencyjny i że taka propozycja była dwukrotnie w formie ustnej wysuwana przez ambasadora Polski w Paryżu.PW stwierdził też, że gdyby żył Piłsudzki, doszłoby do kolaboracji i wspólnego z Niemcami ataku na ZSRR.Pamiętników dowódców niestety na razie nie poczytam, bo nie mam czasu, ale nie możemy zaprzeczyć, że akurat u tego w pierwszych dniach wojny było takie sformułowanie.

Zarathos
    Participant

Gwyn, tu chodzi o to, czego dowiedzialby sie przecietny zoldak w rozkazie mowiacym o ataku na Polske, nie o to jak bylo naprawde. Wpisanie, iz Polska nas zdradziecko zaatakowala nie jest niczym dziwnym - ostatecznie zdaje sie niemcy sami przeprowadzili atak na wlasna radiostacje przebrani za polakow, zeby miec pretekst do wypowiedzenia wojny.

fluor
    Keymaster

O ataku na radiostację w Gliwicach

Oczywiście atak miał być doskonałym pretekstem by trzymać sojuszników z dala od Polski i rozpocząć wojnę obronną przez Niemcy.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 22 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram