Forum Trek.pl Newsy Nauka i Technologia Wahadłowiec Discovery bezpiecznie powrócił

Wahadłowiec Discovery bezpiecznie powrócił

Viewing 1 post (of 1 total)
 • Author
  Posts
 • BeneGesserit
  Participant
  #4451

  Wahadłowiec Discovery wylądował wczoraj bezpiecznie na Przylądku Canaveral kończąc 13 dniową misję do ISS (International Space Station). Głównym celem lotu było dostarczenie na stację ostatniej części paneli słonecznych skrzydeł, których zamontowanie umożliwi umieszczenie na stacji sześciu astronautów w pełnym wymiarze godzin. Wraz z załogą wahadłowca na Ziemię powróciła astronautka Expedition 18, Sandra Magnus, po czteromiesięcznym pobycie na pokładzie stacji.

  [more]Powrót wahadłowca został nieco opóźniony ze względu na złą pogodę. W międzyczasie do stacji dotarł, nie bez przeszkód, rosyjski Soyuz z nową załogą misji Expedition 19 i kosmicznym turystą Charlesem Simonyim. 100m od stacji nastąpiło uszkodzenie jednego z silników i komputer zdecydował, iż strata jest na tyle poważna, by przejść w 'tryb odwrotu'. Po sprawdzeniu przez kapitana, iż silnik działa wystarczająco dobrze, załoga dostała pozwolenie na ręczne dokowanie.

  Bezpieczeństwo statków Soyuz TMA już wcześniej budziło pewien niepokój, gdyż niektóre z ostatnich ponownych wejść w atmosferę nie przeszły tak gładko jak powinny. Kilka wejść było pod ostrzejszym kątem niż zazwyczaj, co naraziło załogi na działanie silnego pola grawitacyjnego.

  O starcie Soyuza pisaliśmy parę dni temu, więcej dowiecie się na stronach News Daily (Discovery, Soyuz) oraz NASA.[/more]

Viewing 1 post (of 1 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram