Vaadwuar w STO

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 31 total)
  • Author
    Participant

Słyszałeś kiedyś o czymś takim jak przytaczanie przykładów? Gdzie każdy kolejny jest niezależny i nie musi poprzedzać bądź być następstwem innego?

Ale okej napisze tamten post jeszcze raz, tak żebyś mógł zrozumieć tę ideę.

Pragnienie zemsty lub podbój/anihilacja ras które doprowadziły do zniszczenia ich świata lub odbudowa świetności rasy lub życie dla walki lub ukryty skład broni lub itp. itd.

snowman
    Participant

należy pamiętać że ta rasa przez długi czas władała tunelami podprzestrzennymi czy też underspace, jak zwał tak zwał- mogą mieć bazy i składy pochowane po całym kwadrancie, spokojne nawet mogliby ukryć kilka flot, zwłaszcza gdy widzieli iż szale zwycięstwa przechylają sie na stronę ich wrogów. a co do liczebności: skoro prawdopodobnie wywodzą się od gadów równie dobrze mogą być jajorodne- jedna samica skałada 1-10-100 czy 1000 jaj z których wykluwają sie młode. w 30-40 lat można tak zasiedlić kilka-kilkanascie planet czy układów

Z tą jajorodnością to oczywiście możliwe. Tylko, że w takim wypadku już 800 lat temu byliby w stanie wykorzystać ten fakt na swoją korzyść;P Poza tym nie z każdego jaja wykluje się gadzina. No i jeszcze taki mały osobnik musi dorosnąć, trzeba go wychować, nauczyć różnych dziwnych rzeczy i tak dalej, i tym podobnie... a na to potrzeba czasu.

Słyszałeś kiedyś o czymś takim jak przytaczanie przykładów? Gdzie każdy kolejny jest niezależny i nie musi poprzedzać bądź być następstwem innego?

Ale okej napisze tamten post jeszcze raz, tak żebyś mógł zrozumieć tę ideę.

Kurcze... chyba słyszałem. A teraz pokaż mi w Twoim oryginalnym tekście te wszystkie LUB:) Gdyby to było dla Ciebie wygodne to byś z tego zdania uczynił koniunkcję:) Okrutnie jesteś tendencyjny.

A pomijając Twoje skłonności do tendencyjności, to chyba odniosłem się do obu wersji interesującego nas cytatu. Powtórzę tak, byś zrozumiał. Chcesz zginąć z honorem - Twój pomysł jest wyśmienity, chcesz odbić się od dna - Twoje pomysły są chybione.

Melnikor
    Participant

Z tą jajorodnością to oczywiście możliwe. Tylko, że w takim wypadku już 800 lat temu byliby w stanie wykorzystać ten fakt na swoją korzyść;P

Pod warunkiem iż nie zostali pobici w stosunkowo krótkim czasie.

Poza tym nie z każdego jaja wykluje się gadzina. No i jeszcze taki mały osobnik musi dorosnąć, trzeba go wychować, nauczyć różnych dziwnych rzeczy i tak dalej, i tym podobnie... a na to potrzeba czasu.

I znów bazujesz na fizjonomii i procesie rozwojowym organizmów Ziemskich. Zgadza się na to potrzeba czasu, ale w przypadku Vaadwaur może tego czasu być potrzeba znacznie mniej niż ludziom, a tu mieli go prawie 40 lat, nawet na ludzkie standardy to są prawie dwa pokolenia. 

Kurcze... chyba słyszałem. A teraz pokaż mi w Twoim oryginalnym tekście te wszystkie LUB:) Gdyby to było dla Ciebie wygodne to byś z tego zdania uczynił koniunkcję 🙂 Okrutnie jesteś tendencyjny.

Kurcze, a mnie całe życie uczyli że przecinek może zastępować w wyliczaniu równie dobrze "lub' jak i "i". Tylko czytający musi ruszyć głową i na podstawie kontekstu czy samych wymienianych przykładów wybrać odpowiednio. Zwłaszcza gdy tematem wyliczania jest gdybanie.

A pomijając Twoje skłonności do tendencyjności, to chyba odniosłem się do obu wersji interesującego nas cytatu. Powtórzę tak, byś zrozumiał. Chcesz zginąć z honorem - Twój pomysł jest wyśmienity, chcesz odbić się od dna - Twoje pomysły są chybione.

Chybiona jest Twoja ocena bazująca na informacjach sprzed 35 lat.

domirex540
    Participant

Albo zbudowali roboty i drony (tak jak elaczi) łatwiej to zrobić od klonowania i nie wymaga to dużej ilości czasu.

Melnikor
    Participant

Odnośnie przestarzałości technologii Vaadwaur, aż sięgnąłem po odpowiedni odcinek. Grupa ~20 osiemsetletnich myśliwców stanowiła realne zagrożenie dla Voyagera. 3 trafienia z antycznej broni zdjęły prawie 10% osłon nowoczesnego okrętu. Kolejne salwy skutkowały już realnymi uszkodzeniami uzbrojenia czy napędu. 

domirex540
    Participant

Jednak wrogowie nie spali przez 800 lat. A osłony Voyagera mogły nie być dostosowane do ich broni (jak okręty federacji na broń dominium podczas pierwszych starć)

snowman
    Participant

Odnośnie przestarzałości technologii Vaadwaur, aż sięgnąłem po odpowiedni odcinek. Grupa ~20 osiemsetletnich myśliwców stanowiła realne zagrożenie dla Voyagera. 3 trafienia z antycznej broni zdjęły prawie 10% osłon nowoczesnego okrętu. Kolejne salwy skutkowały już realnymi uszkodzeniami uzbrojenia czy napędu. 

I chwała Ci za to. Szkoda tylko, że zrobiłeś to w sposób tendencyjny. Krótko mówiąc pominąłeś istotne fakty. Otóż "chwilę" wcześniej Voyager został całkiem poważnie poturbowany podczas dwóch potyczek ze współczesnymi mu okrętami Turei. Zatem jego zdolności defensywne zostały mocno nadwyrężone. Poza tym wspomniana walka odbywała się w środowisku, które dramatycznie zakłócało układy naprowadzające broni Voyagera (nasycenie atmosfery promieniowaniem). Myśliwce Vaadwaur w porównaniu z Voyagerem były rozmiarów komara. Do tego były też o niebo zwrotniejsze, właśnie ze względu na swoje rozmiary. Zaś z punktu widzenia myśliwców Vaadwaur Voyager stanowił cel wiekości i zwrotności ciężarnej słonicy. Do tego w początkowej fazie walki Voyager stał na powierzchni planety. Jakby tego wszystkiego było mało Voyager miał ograniczone pole manewru, bo na orbicie wciaż czekały na niego wrogo nastawione okręty Turei. A jednak pomimo tych niesprzyjających warunków wszystkie lub niemal wszystkie myśliwce Vaadwaur zostały z pomocą Turei (którzy przeszli na stronę Voyagera dowiadując się o żyjących niedobitkach Vaadwaur) i kilku satelitów bardzo szybko zniszczone. Jeszcze dwie lub trzy takie "heroiczne" próby w wykonaniu Vaadwaur i bramy do wiecznej chwały stanęłby przed nimi otworem. Szkoda tylko, że nie byłoby komu cieszyć się tą chwałą. Ostatecznie z planety uciekły bodajże 53 myśliwce Vaadwaur, znakomita baza do odbudowy imperium metodą militarnej konfrontacji:)

I jeszcze dwa cytaty. Ich autorem jest naukowiec Vaadwaur.

...their (miał na myśli Turei) technology has become much more advanced than ours...

...if you leave us (zwracał się do Janeway) we will be slaughtered again...

Kurcze, a mnie całe życie uczyli że przecinek może zastępować w wyliczaniu równie dobrze "lub' jak i "i". Tylko czytający musi ruszyć głową i na podstawie kontekstu czy samych wymienianych przykładów wybrać odpowiednio.

Kurczę, ja już nie mam siły;P Mnie tam uczyli, że należy wyrażać się precyzyjnie. Chyba tylko prawnik mógłby wygłosić podobnie wieloznaczne stwierdzenie, żeby potem mógł je interpretować w zależności od sytuacji, oczywiście zawsze na swoją korzyść;P

Pod warunkiem iż nie zostali pobici w stosunkowo krótkim czasie.

Nie tylko to miałem na myśli. Inteligentny i przewidujący gatunek, który rozmnaża się szybciej od wirusa, a przy tym dysponuje zdolnością kolonizacji planet zmiażdżyłby każdego przeciwnika jeszcze przed wybuchem konfliktu, choćby swoją liczebnością.

I znów bazujesz na fizjonomii i procesie rozwojowym organizmów Ziemskich. Zgadza się na to potrzeba czasu, ale w przypadku Vaadwaur może tego czasu być potrzeba znacznie mniej niż ludziom, a tu mieli go prawie 40 lat, nawet na ludzkie standardy to są prawie dwa pokolenia.

Bo na czymś bazować trzeba. Jasne, że moje oceny mogą być w pewnym stopniu obarczone błędem. Nie sądzę jednak, by był to błąd tak wielki jak sugerujesz. Po prostu... inteligentny i przewidujący gatunek, który rozmnaża się szybciej od wirusa... a zresztą... patrz powyżej. A skoro solidnie oberwali po tyłku i niemal przy tym wyginęli to chyba jednak nie potrafili rozmnażać się jak króliki.

pomijając świat Star Trek - odpowiednio zmodyfikowana sonda von Neumanna bez problemu poradziłaby sobie z zadaniem stworzenia cywilizacji, praktycznie od zera. ba, wyposażenie jej w napęd Underspace tylko by pomogło i cały proces przyspieszyło do niewyobrażalnej przez inne cywilizacje nadświetlne prędkości. gdyby popuścić wodze fantazji, istniałaby szansa, że gdzieś tam w Kwadrancie Delta czekają już nawet nie miliardy czy biliony, ale kwadryliony Vaadwaurów gotowych do inwazji ;]

Ten pomysł mi się podoba. Z pewnością nie jest szablonowy:-) Jednak budowanie własnych kopii to nie to samo co budowanie cywilizacji. Mogłyby pojawić się problemy:P Stwierdzenie "odpowiednio zmodyfikowana" brzmi bardzo zgrabnie, ale w praktyce... Poza tym, gdyby Vaadwaur dysponowali taką technologią, to czy ulegliby swym przeciwnikom? Nie wiem, nie wiem... Jednak sam pomysł z pewnością jest intrygujący:) Oby crypticowi scenarzyści okazali się równie pomysłowi:)

Melnikor
    Participant

I chwała Ci za to. Szkoda tylko, że zrobiłeś to w sposób tendencyjny. Krótko mówiąc pominąłeś istotne fakty. Otóż "chwilę" wcześniej Voyager został całkiem poważnie poturbowany podczas dwóch potyczek ze współczesnymi mu okrętami Turei. Zatem jego zdolności defensywne zostały mocno nadwyrężone. Poza tym wspomniana walka odbywała się w środowisku, które dramatycznie zakłócało układy naprowadzające broni Voyagera (nasycenie atmosfery promieniowaniem).

Owszem Voy wcześniej odniósł uszkodzenia które to zostały naprawione. W chwili startu miał już w pełni sprawny napęd jak i naładowane osłony. Promieniowanie zakłócało owszem sensory, ale dalekiego zasięgu, stąd niemożność namierzenia okrętów na orbicie, ale już ze skanem bliższej okolicy nie było problemów (patrz skan jaskiń i wykrycie oznak życia w nich). Promieniowanie w takim samym stopniu (a nawet większym) zakłócało zdolności myśliwców, a mimo to ich piloci potrafili w przeciągu jednej salwy unieszkodliwić zarówno napęd jak i systemy celownicze Voya.

A jednak pomimo tych wszystkich niesprzyjających warunków wszystkie lub niemal wszystkie myśliwce Vaadwaur zostały z pomocą Turei (którzy przeszli na stronę Voyagera dowiadując się o żyjących niedobitkach Vaadwaur) i kilku satelitów bardzo szybko zniszczone

Pierwsze myśliwce padły szybko bo zostały ostrzelane z zaskoczenia i nie miały świadomości że zostały namierzone przez okręty na orbicie co za tym idzie nie robiły uników. Kolejne nie padały już tak szybko. Dodatkowo wykorzystane satelity były Vaadwuar i nie miały jakoś problemu z penetracją promieniowania. 

Ostatecznie z planety uciekły bodajże 53 myśliwce Vaadwaur

Co jest całkiem ładnym wynikiem przy fakcie iż zdatne do walki były tylko 73 maszyny. 

Nie tylko to miałem na myśli. Inteligentny i przewidujący gatunek, który rozmnaża się szybciej od wirusa, a przy tym dysponuje zdolnością kolonizacji planet zmiażdżyłby każdego przeciwnika jeszcze przed wybuchem konfliktu, choćby swoją liczebnością.

Zakładając iż przewidzieli ofensywę przeciw nim. A z tego co padło w serialu to powstanie sojuszu i atak był totalnym zaskoczeniem.

Bo na czymś bazować trzeba. Jasne, że moje oceny mogą być w pewnym stopniu obarczone błędem. Nie sądzę jednak, by był to błąd tak wielki jak sugerujesz.

Hmm... Ocampa... pełny cykl życia 7 lat. Hmm... Jem'hadar dojrzałość organizmu w przeciągu kilku tygodni jak nie dni. Nie widzę przeszkód żeby inne rasy miały może nie aż tak błyskawiczny, ale stosunkowo krótki cykl rozwojowy.

snowman
    Participant

Hmm... Ocampa... pełny cykl życia 7 lat. Hmm... Jem'hadar dojrzałość organizmu w przeciągu kilku tygodni jak nie dni. Nie widzę przeszkód żeby inne rasy miały może nie aż tak błyskawiczny, ale stosunkowo krótki cykl rozwojowy.

Wyjatkowo krótki cykl życia? Ty chcesz im pomóc czy ich dobić? 🙂

Jem'Hadar byli produktem, sztucznym wytworem. Ciekaw jestem ile czasu zajęło zaprojektowanie tego produktu i doprowadzenie go do perfekcji. No i jakich wymagało nakładów sił i środków? A my mamy do czynienia z gatunkiem znajdującym się na skraju zagłady.

Promieniowanie w takim samym stopniu (a nawet większym) zakłócało zdolności myśliwców, a mimo to ich piloci potrafili w przeciągu jednej salwy unieszkodliwić zarówno napęd jak i systemy celownicze Voya.

Może dlatego, że małemu, a przy tym wielce zwrotnemu okrętowi łatwiej trafić w wielki cel? I tak dalej... i tak dalej... No i przypominam, bodajże wszystkie myśliwce atakujące Voyagera zostały zniszczone. Naprawdę, nie tędy droga do odbudowy własnej cywilizacji.

Melnikor
    Participant

To są przykłady na różnorodność możliwości gatunkowych w galaktyce. Bodajże w TNG była nawet rasa która na starość zaczynała na powrót młodnieć żeby umrzeć jako dzieci. To co jedni osiągnęli sztuczni gdzie indziej może występować naturalnie w mniej lub bardziej zbliżonej formie. Przy takiej różnorodności środowisk i ras właściwie wszystko jest możliwe. 

W uniwersum ST istnieje taka rasa jak Skorr. Rasa która w ciągu kilku lat jest w stanie powiększyć swoją liczebność do stopnia wystarczającego na zagrożenie całemu kwadrantowi. Jednak utrzymanie tak dużej populacji wymaga olbrzymich zasobów, tak więc w okresie względnego pokoju się to nie opłaca. W momencie gdy od ataku z zaskoczenia do zakończenia konfliktu upływa mniej czasu niż potrzeba na rozwój przyszłych pokoleń, na nic im się to zda taka zdolność. Z drugiej strony pozwoli ona na szybką odbudowę w momencie kiedy dostaną chwilę i pole do odetchnięcia. Czemu Vaadwuar nie mogą mieć podobnych możliwości, może nie aż na taką skalę ale wciąż. Załóżmy że cykl rozwojowy Vaadwuar trwa 10 anie jak u ludzi 16 lat. Czas zbyt długi żeby odtworzyć wojska w czasie 5 letniej wojny, ale już na tyle krótki żeby zrobić to przez 35 lat. 

Nie wykluczone jest również iż np. w zamian za wiedzę o korytarzach (a patrząc po tym że Voy natknął się na takowy dopiero po 6 latach bez nawet żadnej wzmianki wcześniej, raczej nie są one powszechnie znane) znaleźli sojusznika który zaopatruje ich w zaplecze technologiczne i badawcze.

domirex540
    Participant

40 lat to dość dużo czasu. Jaki my zrobiliśmy postęp w tym czasie? Smartfony są o wiele mocniejsze od tego co wylądowało na księżycu.
    Jednak ich wrogowie mieli 800lat. Trudno taką dysproporcję nadrobić. To tak jak by w ciągu 40 lat rycerze Bolesława Chrobrego przerzucili się na technologię z początku I wojny.

Slawek
    Moderator

Czy możecie przenieść tę dyskusję do innego tematu? Dziękuję.

domirex540
    Participant

Temat przeznaczony dla dalszej dyskusji na ich temat (by nie robić off-topu w innym temacie)

Jamjumetley
    Participant

Bodajże w TNG była nawet rasa która na starość zaczynała na powrót młodnieć żeby umrzeć jako dzieci.

To było w Voyagerze. Tuvok rozbił się promem na jakiejś planecie gdzie spotkał trójkę dzieci, które jak się okazało były sędziwymi staruszkami.

snowman
    Participant

Czy możecie przenieść tę dyskusję do innego tematu? Dziękuję.

Ja nie widzę przeciwwskazań. Administrator może przenieść ten fragment gdzie mu się tam podoba. Nie będę z tego powodu marudził.

Przy takiej różnorodności środowisk i ras właściwie wszystko jest możliwe.  

Z tak sformułowanym twierdzeniem trudno dyskutować. Wtedy rzeczywiście wszystko jest możliwe, nawet złamanie zasady zachowania energii.

Nie wykluczone jest również iż np. w zamian za wiedzę o korytarzach (a patrząc po tym że Voy natknął się na takowy dopiero po 6 latach bez nawet żadnej wzmianki wcześniej, raczej nie są one powszechnie znane) znaleźli sojusznika który zaopatruje ich w zaplecze technologiczne i badawcze.

Przyznam, że czekałem aż zaproponujesz podobne rozwiązanie. Jest daleko bardziej wiarygodne niż poprzednie:) Wciąż jednak trudno mi zaakceptować Twoje dotychczasowe stanowisko. A powody już przedstawiłem.

A tu coś z innej beczki http://www.arcgames.com/en/games/star-trek-online/news/detail/7007533-gear-upgrade-event! Całkiem miła niespodzianka:)

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 31 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram