Forum Trek.pl Newsy Star Trek Urządzenia maskujące - w rzeczywistym świecie!

Urządzenia maskujące - w rzeczywistym świecie!

Viewing 3 posts - 1 through 3 (of 3 total)
 • Author
  Posts
 • Romulanka
  Participant
  #3010

  Uniwersytet Duke prowadzi badania nad technologią umożliwiająca ukrywanie przedmiotów porównywaną do urządzeń maskujących ze Star Treka i peleryny-niewidki Harry'ego Pottera.

  Jak donosi Los Angeles Times, naukowcy z Uniwersytetu Duke stworzyli urządzenie umozliwiające ukrycie obiektu poprzez wygięcie fal elektromagnetycznych tak, by go opływały, czyniąc go niewidocznym dla obserwatora. W chwili obecnej "peleryna-niewidka" działa tylko dla promieniowania mikrofalowego i jedynie w dwóch wymiarach.

  "To bardzo dobre osiągnięcie... to zaskakujące, że jest to tak proste i działa tak dobrze," twierdzi fizyk Ulf Leonhardt z universytetu St. Andrews. Testy nowego urządzenia to pierwsze kroki na drodze do udowodnienia teorii opublikowanej po raz pierwszy kilka miesięcy temu, podobnej do tej nad która pracował Leonhardt.

  Jeden z inżynierów elektryków pracujących nad urządzeniem, David R. Smith, wyjaśnia, że niedostatki urządzenia spowodowane są pośpiechem w pracach nad prototypem - "Przeprowadzaliśmy prace bardzo szybko... i doprowadziły one do powstania urządzenia, które nie jest optymalne". Naukowcy starają się udoskonalić technologię.

  Praktyczne zastosowania to prawdopodobnie transmisje bezprzewodowe wokól struktur, skupianie energii słonecznej na kolektorach oraz ochrona czułych urządzeń przed promieniowaniem elektromagnetycznym.

  "Ale zamaskowanie romulańskiego statku, czołgu albo człowieka stworzyłoby poważne ograniczenia. Ponieważ światło ugina się wokoło maskowanego obiektu, osoby w środku pozostawałyby dosłownie w ciemnościach, nie będąc w stanie zobaczyć gdzie zmierzają. Każde urządzenie umożliwiające widzenie byłoby już widoczne" - twierdzi Smith.

  I. Thorne
  Participant
  #45674

  Teraz trzeba tylko poczekać na incydent z Tomed i Traktat Algeroński :DA tak serio czy już wcześniej naukowcy nie pracowali nad kamuflażem jak u Preadatora? Taki co pokazywał otoczenie za chowającym się żołnierzem.

  Piotr
  Keymaster
  #45677

  Pracowali, ale jakos o tym cicho. Byc moze trzeba czasu, zeby udoskonalic takie urzadzenie, by jego uzywanie mialo sens. Bo np. po co do czolgu montowac urzadzenie, ktore wazy drugie tyle co on sam. 😉

Viewing 3 posts - 1 through 3 (of 3 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram