Forum Fantastyka Inne sci-fi i pozostałe gatunki Ulubiona Space Opera/Powieść SF

Ulubiona Space Opera/Powieść SF

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 64 total)
  • Author
    Posts
  • Kurt
    Participant
    #2824

    Jaka jest wasza ulubiona powieś SF/ Space opera (Nigdy nie wiedziałem jaka róznica.)Moją jest: Odyseja Kosmiczna 2061 i Diuna (tylko pierwsza częśc).

    Eric Keitel
    Participant
    #41732

    Space Opera: Star Trek (w sumie wszytkie, może z wyjątkiem DS( który mi się jakoś mało podobał i tendencyjnego Voyagera)Powieść Sci-Fi: Trylogia Timothy'ego Zahna (Dziedzic Imperium, Ciemna Strona Mocy, Ostatni Rozkaz)

    Anonymous
    Guest
    #41762

    Space opera -> DS9 Książka -> Limes Inferior

    Dalek
    Participant
    #41764

    Space opera jest podgatunkiem science fiction koncentrującym się wokół romantycznych przygód, podróży międzygwiezdnych i kosmicznych bitew, w którym głównymi wątkami są konflikt międzyplanetarny i osobiste przeżycia bohaterów. Często - jawnie lub niejawnie - wykorzystuje elementy konwencji fantasy oraz baśniowe.

    W związku z tym, moją ulubioną space operą będzie: Jack Vance "Pięć złotych obręczy", kiczowate trochę i mało science, ale mam do niej słabość

    A sf na równi: Lem "Powrót z Gwiazd" i "Solaris"

    r_ADM
    Participant
    #41768

    ds9 to nie jest space opera.

    Anonymous
    Guest
    #41769

    W świetle cytatu zamieszczonego przez Tęczę z Wikipedii chyba jednak tak.

    r_ADM
    Participant
    #41780

    Space opera jest podgatunkiem science fiction koncentrującym się wokół romantycznych przygód,

    DS9 nie koncentruje sie wokol romantycznych przygod,

    podróży międzygwiezdnych

    ani podrozy miedzygwiezdnych,

    i kosmicznych bitew

    ani tym bardziej kosmicznych bitew.

    Często - jawnie lub niejawnie - wykorzystuje elementy konwencji fantasy oraz baśniowe.

    tego elementu w DS9 rowniez brak.

    Anonymous
    Guest
    #41782

    Za Wikipedią :" Określenie space opera pojawiło się jako odpowiednik soap opery i z początku miało wyraźnie negatywny odcień. Z czasem jednak pojęcie to upowszechniło się wśród twórców i odbiorców fantastyki, a jego negatywne konotacje zanikły. "" Przykłady utworów:Jako utwory z gatunku Space Opera bywają wymieniane między innymi nastepujące pozycje filmowe:Babylon 5Gwiezdne wojnyKosmos 1999Star TrekDiuna. "

    Eric Keitel
    Participant
    #41788

    "ani podrozy miedzygwiezdnych"Defiant stoi w garażu."ani tym bardziej kosmicznych bitew"Dominium przyleciało trochę cukru pożyczyć, a nie walczyć."DS9 nie koncentruje sie wokol romantycznych przygod"Absolutnie. W żadnym wypadku nikt tam nikogo nie kocha.Sugeruję przeczytanie hasła 'Space opera' w Wikipedi. Lub jakiejkolwiek innej encyklopedi - w większości Star Trek ejst wymieniany jako przykład.

    r_ADM
    Participant
    #41790

    Eric Keitel: sugeruje sprawdzenie w slowniku slowa koncentruje sie.Proponuje rowniez porownanie sztandarowego przykladu space opery (star wars) do chociazby rzeczonego DS9; porownaj rozwoj postaci, opowiadane historie itd.DS9 to sci-fi drama, a nie zadne opery 😛

    The D
    Participant
    #41794

    Nie rozumiem o co cała ta kłótnia. Termin Space Opera może być używany w wielu znaczeniach. W najszerszym obejmuje całą fantastykę zajmującą się podróżami kosmicznymi i ogólnie przygodami w kosmosie, w odróżnieniu od np. cyberpunku.Zaś do tematu:książka - seria o Enderze i Groszkuserial - ST, a gdybym musiał wybierać konkretnie, to oczywiście TNGfilm - ciężko wyłonić jakiegoś zdecydowanego faworyta.

    Kurt
    Participant
    #41825

    A ja tylko powiedziałem ,ze nigdy niewiedziałem gdzie jest róznica między Space Operą a SF.

    A w każdym razie wg mnie DS9 jest space operą.

    Barusz
    Participant
    #41826

    Ciekawe, że jak dotąd nikt nie zakwestionował, że 'utwory SF' to pojęcie szersze, obejmujące sobą wszystkie Space Opery.

    Kurt
    Participant
    #41828

    No bo każdy wie ,ze Space Opera jest gatunkiem SF tak samo jak babka jest pewnym gatunkiem ciast.

    Dalek
    Participant
    #41832

    SF z nazwy tematu rozumiem jako tzw. hard sf.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Hard_science_fiction

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 64 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram