Forum › Rozmowy (nie)kontrolowane › Nauka › Tygodniowy przegląd kosmicznych wiadomości:
Otwieram nowy temat dotyczący najnowszych wiadomości ze świata kosmosu z mojego autorskiego serwisu jakim jest http://www.kosmosnews.pl
Mam nadzieje ze administracji się spodoba i nie skasuje tego tematu.
Aktualizacje umieszczał będę raz w tygodniu - w niedziele.
Temat ten prowadzę również na kilku innych forach z tematyką kosmiczną.
A więc do dzieła:
Tydzień 6/2013
News'y
Artukuły
Filmy
To cieszę się że mnie ktoś tutaj w popularyzacji astronautyki wspomoże 🙂
Mam nadzieje ze administracji się spodoba i nie skasuje tego tematu.
Aktualizacje umieszczał będę raz w tygodniu - w niedziele.
Temat ten prowadzę również na kilku innych forach z tematyką kosmiczną.
Administracji nie podoba się fakt, że przed zamieszczeniem dość oczywistej i obszernej reklamy swojego serwisu nie zasięgnąłeś informacji, czy jest to mile widziane. Chcesz kontynuować? Zgoda. Ale trzeba ustalić przynajmniej co nieco na temat formatowania postów. Napisz do mnie PM przez forum, ustalimy.
Tydzień 7/2013
News'y
Artukuły
Filmy
Tydzień 8/2013
News'y
Macie ochotę na kolejny ciekawy film prosto z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS? Proszę bardzo, w roli głównej oczywiście kanadyjski astronauta Chris Hadfield, który często raczy nam opowiadać i demonstrować poczynania na orbicie.
Landsat to seria satelitów obserwacyjnych Ziemi. Za programem stoi Amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej NASA oraz Amerykańska Agencja Naukowo-Badawcza United States Geological Survey (USGS).
Europa jest czwartym co do wielkości księżycem Jowisza. W styczniu 1610 roku odkryta została przez włoskiego astronoma Galileusza. Średnica Europy wynosi 3 122km zaś powierzchnia równa się 3,09 × 107 km2.
Kepler 37 to gwiazda podobna do naszego Słońca. Posiada ona przynajmniej trzy planety, których odkrycia dokonano w bieżącym roku za pomocą Kosmicznego Teleskopu Keplera.
Należąca do Amerykańskiej Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej NASA sonda SDO (Solar Dynamics Observatory) zaobserwowała na naszej dziennej gwieździe ogromną grupę plam.
Pięćdziesiąt jeden lat temu tj. 20 lutego 1962 roku z Centrum Kosmicznego imienia Johna F. Kennedy'ego położonego na przylądku Canaveral startowała jednostopniowa rakieta Atlas D.
Zdecydowanie wydarzeniem minionego tygodnia był upadek meteorytu w Rosji. W ten sam dzień jednak tj. 15 lutego miał miejsce przelot asteroidy 2012 DA14 bardzo blisko naszej Ziemi.
Po piątkowym upadku meteorytów wokół Czelabińska w Rosji trwają intensywne poszukiwania tych jakże cennych skał. Okazuje się, iż mogą one być warte aż 40 razy więcej niż złoto.
Księżyc jest marzeniem dla wielu, dlatego też firmy prześcigają się...póki co w słowach a nie czynach. Żeby dostać się na powierzchnię naszego naturalnego satelity trzeba odpowiedniego sprzętu i pieniędzy.
Amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej NASA kataloguje obiekty NEO (Near-Earth objects) czyli obiekty bliskie Ziemi.
Fragmenty meteorytu, który w miniony piątek eksplodował nad Czelabińskiem zostały odnalezione i zbadane.
Artukuły
Jednak ta sztuka najprawdopodobniej udała się międzynarodowej grupie astronomów kierowanej przez Simona Casassusa z Universidad de Chile. Wedle przyjmowanej dziś teorii układy planetarne powstają z gęstych obłoków molekularnych.
433 Eros to planetoida o masie 7,2 × 1015 kg należąca do grupy Amora. Odkrycia jej dokonał niemiecki astronom Carl Gustav Witt, co miało miejsce dokładnie 13 sierpnia 1898 roku.
Wide field Infrared Survey Explorer (WISE, sonda do szerokokątnego przeglądu w podczerwieni) to teleskop satelitarny NASA, który dokonał tego znaleziska.
Filmy
Tydzień 9/2013
News'y
W miniony piątek tj.
Astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego dokonali obserwacji wczesnego stadium formowania się planety. Jest ona w posiadaniu gwiazdy HD 100546 położonej w gwiazdozbiorze Muchy i odległej od naszej planety o 337 lat świetlnych.
W dzień Świętego Walentego informowaliśmy o konkursie mającym na celu nadanie nazw dwóm księżycom Plutona, oznaczonym symbolem P4 oraz P5. Konkurs trwał do 25 lutego br.
W 2001 roku wyłożył 20 milionów dolarów za turystyczny lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS stając się przy tym pierwszym kosmicznym turystą, teraz sam chce wysłać ludzi w przestrzeń kosmiczną.
Po blisko dwóch tygodniach od eksplozji meteorytu nad Czelabińskiem udało się wreszcie uzyskać jakieś fakty.
W miniony poniedziałek tj. 25 lutego z kosmodromu Satish Dhawan Space Centre w Sriharikota w Indiach wystartowała indyjska rakieta nośna PSLV (Polar Satellite Launch Vehicle) zabierając na orbitę siedem satelitów.
Nazywa się C/2013 A1 (Siding Spring) i odkryta została na początku bieżącego miesiąca tj. 3 lutego. Mowa o komecie z Obłoku Oorta, która już w przyszłym roku zbliży się do Czerwonej Planety bądź w nią uderzy.
Do tej pory swoje urządzenia w kierunku Czerwonej Planety wysłali: Rosja, USA, Japonia, Europa (ESA) i Chiny. Do tej grupy dołączyć chcą także Indie, które jeszcze w tym roku planują zrealizować swoją pierwszą marsjańską misję.
Amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej NASA opublikowała wczoraj zdjęcie Saturna. Tym razem fascynacji nie podlegają jego pierścienie a tzw. sześciokątna burza na jego półkuli północnej.
Tymczasem kiedy my w Polsce poczekać musimy z obserwacjami do drugiej połowy marca, mieszkańcy półkuli południowej już "pocieszają" oczy.:) O czym mowa? O dwóch jasnych kometach tj. PanSTARRS oraz Lemmon (C/2012 F6).
Europejska Agencja Kosmiczna ESA aby dowiedzieć się jak niebezpieczne mogą być asteroidy, które znajdą się na kursie z Ziemią postanowiła wysłać w przestrzeń kosmiczną swoje urządzenia.
Macie ochotę na kolejny ciekawy film prosto z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS? Proszę bardzo, w roli głównej oczywiście kanadyjski astronauta Chris Hadfield, który często raczy nam opowiadać i demonstrować poczynania na orbicie.
Landsat to seria satelitów obserwacyjnych Ziemi. Za programem stoi Amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej NASA oraz Amerykańska Agencja Naukowo-Badawcza United States Geological Survey (USGS).
Artukuły
W odróżnieniu od zjawiska stale obserwowanego w atmosferze największej w Układzie Słonecznym planety, cyklon na Saturnie często pojawia się i znika . Wielką Białą Plamę dostrzegł Amerykanin Asaph Hall.
Jowisz jest największą planetą naszego układu słonecznego. Cała reszta planet mogła by się w nim zmieścić i jeszcze było by miejsce.
Układ słoneczny posiada na swych obrzerzach tak zwany Pas Kuipera i sięgający dalej dysk rozproszony. Znajdują się tam obiekty transneptunowe - planety karłowate, takie jak Pluton - a także komety krótkookresowe.
Te teleskopy wpatrują się w niebo, wypatrując czegoś co mogło by rozwiązać tajemnice wszechświata – poszukują życia wśród gwiazd.
Wenus to planeta, której orbita jest najbliższa Ziemi. Często widzimy ją po zachodzie Słońca na zachodniej stronie nieba, dlatego nazywa się ją gwiazdą wieczorną.
Najpopularniejszym zwierzęciem w kosmosie była chyba bezkonkurencyjnie Łajka - samica psa, która wystrzelona została na orbitę okołoziemską w listopadzie 1957 roku w radzieckim satelicie Sputnik 2.
Z pewnością jednak nie oni pierwsi zauważyli, że niektóre jasne punkty na sklepieniu niebieskim poruszają się, podczas gdy inne tkwią w tym samym miejscu.
To bardzo ładne zjawisko można także zaobserwować na innych planetach. Astronomom udało się je dostrzec nawet na biegunach gazowych olbrzymów czyli: Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna.
Nasz księżyc okrąża Ziemię w ciągu około miesiąca i jest najbliższym sąsiadem naszej planety. Widzimy go bardzo dobrze każdej nocy, a astronauci nawet go odwiedzili. Jest to mały obiekt wielkością trochę przypomina Plutona.
Przykładowo, znana dużemu gronu obserwatorów mgławica ,,Koński Łeb” faktycznie przypomina głowę zwierzęcia, a kształt mgławicy o nazwie ,,Tarantula” wygląda jak pełzający po nieboskłonie pająk.
Dnia 17 lutego 1965 roku z kosmodromu Cape Canaveral Air Force Station wystartowała rakieta nośna Atlas Agena B zabierając na orbitę amerykańską sondę kosmiczną Ranger 8.
To nie jest żart – właśnie tak za kilka miliardów lat będziemy definiować znaną dzisiaj galaktykę Andromedy. Jeszcze zanim poznano rzeczywistą naturę Andromedy było wiadomo, że ten obiekt zmierza w kierunku naszej Drogi Mlecznej.
Filmy
no to kolega Shatner dopiął swego i mamy w układzie Wolkana:)
z małym opóźnieniem..
Tydzień 9/2013
News'y
W poprzednim, artykule pisaliśmy o podboju Księżyca i planach Niemiec względem niego. Jeszcze wcześniej mogliście przeczytać o planach wydobywania z powierzchni naszego naturalnego satelity cennych minerałów.
Niemcy też chcą na Księżyc! Dlatego też powstaje projekt RIMRES (Reconfigurable Integrated Multi Robot Exploration System), który zakłada wysłanie na powierzchnię naszego naturalnego satelity dwa roboty kroczące.
Po lutowym przelocie obok naszej planety planetoidy 2012 DA14 kolej na następną. Tym razem mieć będziemy do czynienia z obiektem nazwanym 2013 ET o średnicy około 100 metrów, którego odkryto zaledwie kilka dni temu bo dnia 3 marca.
Kometa Pan-STARRS stała się czymś bardzo wyczekiwanym. We wtorek minęła ona Ziemię dostarczając atrakcji mieszkańcom półkuli południowej, podobno widać ją było gołym okiem.
Istnieje założenie, że jeśli poza Ziemią istnieje woda to może istnieć również życie. Tego nieustannie poszukują uczeni w oczekiwaniu na to, iż w końcu znajdą dowód.
Teleskop kosmiczny Herschela należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA kończy swoją pracę. O jego nadejściu mówiono już kilka miesięcy temu aczkolwiek nie spodziewano się, iż nastanie to tak prędko.
Kometa C/2013 A1 (Siding Spring), która w przyszłym roku zbliżyć ma się do Marsa stała się dla astronomów ciekawym kąskiem. Okazuje się, iż szanse na to, że uderzy ona w planetę wzrosły. Jak powiedział dr hab.
Amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej NASA poinformowała wczorajszego dnia o problemach marsjańskiego łazika Curiosity, przebywającego na Marsie od siedmiu miesięcy.
Najczęściej odnajdywane są po latach, czasem jednak udaje się odkryć je niedługo po upadku. Mowa oczywiście o meteorytach... tych kamiennych, żelaznych, krzemianowych i pozostałych.
Po eksplozji meteoru w Rosji staliśmy się chyba nieco bardziej wyczuleni. W sieci co chwila pojawia się wideo na którym zarejestrowany jest przecinający niebo świetlisty obiekt.
Tydzień 11/2013
News'y
Odkryto ją w listopadzie 2008 roku i można powiedzieć, że jest unikatowa. Mowa o pozasłonecznej planecie HR 8799 c odległej od naszej planety o około 129 lat świetlnych.
Który to już raz nasz naturalny satelita spotyka się z Jowiszem i Aldebaranem (podwójną gwiazdą, najjaśniejszym obiektem gwiazdozbioru Byka)? Trudno by zliczyć, tak czy inaczej lada moment ponownie nadarzy się ku temu okazja.
Kometę będzie można obserwować nisko nad zachodnim horyzontem krótko po zachodzie Słońca.
Troje astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS w piątek ląduje na Ziemi. - Takie było założenie, lecz ostatecznie do lądowania nie doszło.
Pod koniec minionego roku tj. 29 grudnia w Sri Lance - państwie w Azji Południowej spadł meteoryt, który rozpadł się na kawałki. Fragmenty jego trafiły do naukowców z Uniwersytetu Cardiff w Walii.
Na maj 2011 roku działało ich 20, jutro liczba ta wzrośnie do 50-ciu. Mowa o antenach największego na całej Ziemi radioteleskopu ALMA ( Atacama Large Millimeter/submillimeter Array ), który pracuje w zakresie milimetrowym i submilimetrowym.
Przebywający na Marsie już siódmy miesiąc łazik Curiosity nie tak dawno wwiercił się na głębokość około 6,4 cm w marsjańską skałę.
Blisko miesiąc temu bo 14 lutego Rosję zbombardowały odłamki meteorytu, które spadły na Czelabińsk. Uszkodziły one przy tym nie tylko tysiące budynków ale co ważniejsze, tysiące niewinnych ludzi.
Przeszło 54 lata temu tj. 3 marca 1959 roku z kosmodromu Cape Canaveral Air Force Station na Florydzie wystartowała amerykańska rakieta nośna Juno II.
Europejska Agencja Kosmiczna ESA postanowiła przeprowadzić sondę uliczną aby dowiedzieć się czy Europejczycy wiedzą po co astronautom przebywającym w przestrzeni kosmicznej zdrowe uzębienie.
W przestrzeni kosmicznej tylko jeden jedyny raz miała miejsce stłuczka z udziałem przynajmniej jednego czynnego satelity. W lutym 2009 roku zderzyły się bowiem dwa instrumenty tj.
Artukuły
Przykładowa misja polegałaby na wysłaniu pustego statku za pomocą rakiety Saturn V na trajektorię trans-księżycową. Po osiągnięciu orbity statek w trybie automatycznym zbliżyłby się do uszkodzonego Apollo CSM.
Filmy
z lekkim opóźnieniem. za co bardzo przepraszam
Tydzień 12/2013
News'y
Amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej NASA nazywa ją jasną i czarującą..mowa o galaktyce IRAS 23436+5257 znajdującej się w gwiazdozbiorze Kasjopei.
Blisko 38 lat temu bo 24 marca 1975 zakończyła się misja bezzałogowej sondy kosmicznej Mariner 10. Jej start z kosmodromu Cape Canaveral Air Force Station miał miejsce 3 listopada 1973 roku. Cel - zbadanie Merkurego.
Kwiecień dla niektórych może okazać się czasem urlopowym. Niestety z tego przywileju będą mogli skorzystać jedynie pracownicy Amerykańskiej Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej NASA.
Po wyrastających jak grzyby po deszczu planach dotyczących przestrzeni kosmicznej widzimy, iż człowiekowi nie wystarcza już tylko otwarcie własnej kawiarni czy też sklepu osiedlowego za rogiem.
Blisko rok temu informowaliśmy, iż współzałożyciel amerykańskiej firmy Amazon, a także właściciel firmy Blue Origin, Jeff Bezos zadeklarował chęć wydobycia z Oceanu Atlantyckiego silników rakiet Saturn V.
Zakrycia jasnych gwiazd oraz planet przez naszego naturalnego satelitę zdarzają się stosunkowo często. Jak powiedział dr hab.
O tym, że niebezpieczeństwo ze strony kosmosu może nadejść dosłownie w każdej chwili przekonaliśmy się przeszło miesiąc temu, kiedy to na Ural spadł deszcz meteorytów. W tym samym dniu Ziemię minęła także planetoida.
Dnia 19 stycznia 2006 roku Amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej NASA wysłała w przestrzeń kosmiczną sondę New Horizons.
Ledwo co specjaliści uporali się z problemem awarii komputera wskutek której marsjański łazik Curiosity musiał zrobić sobie przerwę w badaniach, a już pojawił się kolejny problem.
Załoga Ekspedycji 34 czyli Amerykanin Kevin Ford oraz dwóch Rosjanów Oleg Nowicki i Jewgienij Tarelkin wylądowali na Ziemi, na pokładzie kapsuły rosyjskiego statku Sojuz TMA-06M w minioną sobotę tj.16 marca.
Holenderska firma Mars One, która do 2022 roku planuje wysłać pierwszą grupę osadników na Marsa powoli realizuje swoje plany.
tydzień 13/14 2013
News'y
Misja japońskiej sondy kosmicznej Hayabusa miała miejsce w latach 2003-2005. Jej celem była planetoida Itokawa. Na przyszły rok zaplanowana jest kolejna z misji tj.
Kilka lat wstecz w ramach programu poszukiwania planetoid, organizowanego przez edukacyjny projekt Hands-On Universe uczniowie Liceum Ogólnokształcącego nr 13 w Szczecinie odkryli planetoidę 2007 TY4.
Lądowanie na Czerwonej Planecie marsjańskiego łazika Curiosity było zdecydowanie wielkim wydarzeniem obserwowanym nie tylko przez ludzi ale i przez maszyny. Jedną z nich jest amerykańska sonda Mars Reconnaissance Orbiter.
Mówi się, iż w tym jeszcze miesiącu rakieta nośna Vega (VV02) wynieść ma w przestrzeń kosmiczną estońskiego satelitę o nazwie ESTCube-1. Budową nanosatelity typu CubeSat zajęli się studenci, głównie z uniwersytetu w Tartu.
Na Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS trafił w maju 2011 roku, dostarczony podczas ostatniego lotu amerykańskiego wahadłowca Endeavour.
Dziesięć lat temu fizyk z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seattle, John Cramer stworzył naukową analizę Wielkiego Wybuchu. Jego badania zmierzały do tego by odtworzyć jego dźwięk.
Amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej NASA pokazuje Nam piękno naszej planety jak i całego kosmosu.
Po dwóch awariach jakich ostatnio doświadczył marsjański łazik Curiosity, czas na rekompensatę.
Redakcja Kosmosnews.pl życzy naszym czytelnikom Zdrowych, Radosnych i Pogodnych Świąt Wielkanocnych. Aby ten czas spędzony w gronie najbliższych był czasem wspólnych dialogów i wymiany myśli.
Jedni poświęcają swój wolny czas na poszukiwania, inni nie zdają sobie sprawy, że są w posiadaniu czegoś naprawdę wartościowego.
Rosyjski statek Sojuz TMA-08M, który wystartował wczorajszego dnia z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie o godzinie 21.43 naszego czasu zadokował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS już sześć godzin później.
Kolekcjonerzy kosmicznych pamiątek znów mogli wylicytować sobie coś dla siebie. Przypomnijmy, że pod młotek poszły już m.in. meteoryty, notatnik z misji Apollo 13 czy też oddech załogi Apollo 11 zamknięty w butelce.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS, która na orbicie przebywa od 1998 roku jest miejscem gdzie nie tylko astronauci obserwują naszą planetę ale i przeprowadzają różne badania.
Wczorajszego dnia wrócił na Ziemię prywatny, transportowy statek kosmiczny Dragon, którego w przestrzeń kosmiczną, w celu zaopatrzenia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS wysłała firma SpaceX.
Planet Hunters (Łowcy Planet) to program naukowo-społecznościowy zajmujący się poszukiwaniem nowych planet poprzez analizę danych z teleskopu Kepler należącego do NASA.
Firma HP Polska udostępniła nowoczesne stacje robocze Z1 na potrzeby akcji popularyzatorskiej programu Brite-pl, realizowanego w Centrum Badań Kosmicznych PAN.
Aktywność słoneczna jest raczej na poziomie umiarkowanym. W ostatnich dniach odnotowano zarówno rozbłyski klasy C ale i te silniejsze czyli klasy M.
Spotkali się na początku zeszłego miesiąca, w najbliższych dniach spotkają się ponownie. Mowa o naszym naturalnym satelicie, któremu na niebie towarzyszyć będzie m.in.
Ostatnimi czasy naukowcy z Amerykańskiej Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej NASA borykali się z problemem dotyczącym łazika Curiosity. Po pierwszej awarii komputera nastąpiła kolejna.
Jeżeli jesteś uczniem gimnazjum, interesujesz się kosmosem, naukami ścisłymi czy też technicznymi to ten konkurs jest właśnie dla Ciebie.
tydzien 15/2013
News'y
Amerykańska sonda kosmiczna Mars Reconnaissance Orbiter wykonała w 2007 roku zdjęcie Marsa, nie jedno zresztą. Na jednym z nich Rosjanie dopatrzyli się najprawdopodobniej pierwszego lądownika osiadłego na Czerwonej Planecie tj.
Dla posiadaczy chociażby lornetek dobra wiadomość. Na niebie pojawi się rój meteorów, którego maksimum meteorów wynieść może nawet sto na godzinę.
Dzisiejszy dzień nie tylko jest Dniem Kosmonautyki, jest także Międzynarodowym Dniem Załogowych Lotów Kosmicznych.
Równo 52 lata temu miało miejsce wielkie wydarzenie. Było nim wysłanie po raz pierwszy człowieka w przestrzeń kosmiczną. Człowiekiem, który jako pierwszy obcował z kosmosem był Jurij Gagarin - radziecki kosmonauta.
Upadek meteorytu w Rosji, który miał miejsce w lutym br. był przyczyną poważnych strat materialnych i obrażeń ludzkich. Dzień po katastrofie w teren ruszyły poszukiwacze meteorytów.
Obecna sytuacja na naszej dziennej gwieździe wygląda następująco: ilość grup plam słonecznych dość liczna, wybuchów brak.
Ameryka jest (bynajmniej według mojej oceny) liderem kosmicznym. Nikt inny nie dokonał tyle co Amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej NASA.
O tym, że w przestrzeni kosmicznej nie jest astronaucie dane wylać łzy już pisaliśmy. Po prostu w stanie nieważkości łzy przestają spełniać swoją funkcję.
Artukuły
Pierwsza załoga napokładzie Sojuza 21 opuściła ją nagle i przed czasem, a powody dla których to zrobiła były źródłem spekulacji.
Filmy
Tydzień 16/2013
News'y
Nowa amerykańska rakieta Anteres kolejny już raz nie może oderwać się od ziemi. Po kilku dniowym opóźnieniu (pierwszy planowany start miał odbyć się w okolicach 17 kwietnia) wczoraj ponownie nie doszło do startu.
Wczoraj tj. 19.04.2013 w Polsce miała miejsce premiera amerykańskiego filmu science fiction science fiction w reżyserii Josepha Kosinskiego: Niepamięć (Oblivion).
Akcja filmu rozgrywa się w 2077 roku.
Zaledwie kilka dni temu informowaliśmy o zbliżającym się maksimum aktywności roju Lirydów. Jeżeli z niecierpliwością wyczekujecie okazji by wyjąć swoje sprzęty obserwacyjne z futerałów, mamy jeszcze jedną wiadomość.
W maju 2011 roku w międzynarodowych zawodach University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych Polacy odnieśli sukces. Dzięki studentom z Politechniki Białostockiej udało się stworzyć łazika Magma 2, który rzecz jasna wygrał w zawodach.
Europejska Agencja Kosmiczna ESA w zorganizowanym przez siebie konkursie o nazwie CanSat wyłoniła już zwycięzców. Są nimi....uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie oraz Liceum Ogólnokształcącego im.
Tytan jest jednym z sześćdziesięciu dwóch księżyców Saturna. Jest największy i jako jedyny w Układzie Słonecznym posiada gęstą atmosferę w której zachodzą skomplikowane zjawiska atmosferyczne.
W nadchodzącym czasie miłośnicy obserwacji ciał niebieskich będą mieli powody do radości. Na niebie ukaże się Saturn. Możliwe, iż przy użyciu lunety będzie można dostrzec jego pierścienie i księżyce.
Krążące wokół odległych gwiazd planety odkrywane są dosyć często. Zwykle przyjmują one dziwaczne, nic nie mówiące nazwy. Różnego rodzaju organizacje zachęcają do wybierania dla nich nowych nazw, często jest to odpłatne.
Artukuły
Można by pomyśleć, że coś takiego jak astronautyka załogowa jako z gruntu przedsięwzięcie o wysokim stopniu ryzyka powinno być asekurowane na każdym możliwym etapie.
Filmy
Tydzień 17/18
News'y
Blisko 105 lat temu tj. 30 czerwca 1908 roku na Ziemi doszło do katastrofy tunguskiej.
Podbój Marsa stał się wyścigiem technologicznym. Zdecydowanie do serca ową tezę wzięła sobie holenderska firma Mars One, która rozpoczęła już nabór na chętnych, którzy chcą na stałe zamieszkać na Czerwonej Planecie.
To było nieuniknione. Teleskop kosmiczny Herschela należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA, czego już się spodziewano, zakończył swoją misję. Powodem tego jest wyczerpanie się płynu chłodzącego czyli ciekłego helu.
Teleskop Kosmiczny Keplera przeczesujący przestrzeń kosmiczną odkrył trzy kolejne egzoplanety. Naukowcy uważają, że może na ich istnieć życie.
W zeszłym tygodniu Rosjanie wysłali w przestrzeń kosmiczną swój pojazd, rakieta nośna Sojuz 2-1A wyniosła na orbitę biosatelitę BION-M, na pokładzie którego znalazły się między innymi myszy.
Odkąd astronauci na dobre zaczęli bytować na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS my możemy oglądać zdjęcia nie tylko naszej Ziemi ale i zakątków kosmosu.
Alexander Kaleri (szef naukowego centrum technicznego) powiedział „ Oddokowanie i deorbitacja Pirs’a odbędzie się przed podłączeniem nowego rosyjskiego modułu ze stacją.
Filmy
zapraszam do obejrzenia.
03-05-2013] - Meteoryt przyczyną katastrofy tunguskiej?
Pojawiły się takie przypuszczenia. /
Blisko 105 lat temu tj. 30 czerwca 1908 roku na Ziemi doszło do katastrofy tunguskiej.
Nius stulecia, przyczyną katastrofy wywołanej rpzez meteoryt tunguski był... meteoryt tunguski!
Moje życie zmieniło się o 360 stopni!