Forum Rozmowy (nie)kontrolowane Mesa Trzęsienie ziemi

Trzęsienie ziemi

Viewing 12 posts - 1 through 12 (of 12 total)
  • Author
    Participant

Wczoraj północna Polska przeżyła pierwsze tak silne trzęsienie ziemi ( jajogłowi wspominają o 5,2 stopnia w skali Richtera). Podobno zatrzęsło nawet w Czechach. Niech forumowicze podzielą się swoimi przeżyciami ( nie bójcie się powiedzieć, że nic nie czuliście).

Może ja zacznę na dobry początek. Otóż o godzinie 15.32 leżałem na łóżku czytając "Cień Hegemona" Carda. Trzęsienie było całkiem silne, jednak mam w związku z nim dobre wspomnienia. Pięć minut po zdarzeniu listonosz przyniósł mi paczkę z około 1500 kartami ST CCG, które kupiłem od koleżanki.

Zarathos
    Participant

Ja akurat giercalem w moda do freespace2 i myslalem ze to od dlugiego siedzenia przed monitorem. dopiero wieczorkiem skojarzylem, ze to ziemia sie trzesla

fluor
    Keymaster

Temat został przeniesiony do Mesy ze względów oczywistych 😉

Ja nawet nie zauważyłem trzęsienia ziemii, być może objaw niewyspania 😉

GWYNBLEIDD
    Participant

U nas w środku Polski nic nie czuliśmy. Czasem tu gdzie mieszkam (blisko kopalni Bełchatów) troszkę się trzęsie ale nie na taką skalę jak na Pomorzu. Najciekawsze jest jednak to, że epicentrum było w Obwodzie Kaliningradzkim a jak dotąd cisza na temat strat jakie tam poczyniło....

Gosiek
    Participant

Ja nawet nie zauważyłem trzęsienia ziemii, być może objaw niewyspania 😉

A mi się wydawalo, że w nasze centralne okolice już nic nie dotarło i to dlatego. Przynajmniej tak było u mnie. Ale w sumie teoria fluora jest lepsza - "z pewnością działo się dużo, ale ja słabo to pamiętam'. 😎 😛

VolKhen
    Participant

U mnie w Bydgoszczy czuc bylo tylko w wysokich blokach. Ja osobiscie nic nie czulem ale paru kumpli, co mieszka na 10 pietrze cos poczulo... Od kumpeli z Torunia slyszalem, ze tam dosc mocno trzeslo... tak, ze monitory prawie z biurek spadaly. Najlepsze jest to, ze dzielnice obok nikt nic nie czul.

mattik
    Participant

He? W Warszawie nic nie czuliście? ;> W Krakowie ogromne wstrząsy, mi spadła ksiązka z półki :P, nie wiedziałem co się dzieje... Cały mój światopogląd legł w gruzach... Na szczęscie później wyczytałem, że to trzęsienie ;).Na poważnie: W sumie ciekawa sprawa ;). Żałuje, że nie mieszkam na północy, miałbym okazje na poznanie czegoś nowego :D.

fluor
    Keymaster

@ Gosiek - po prostu nie wierzę, żeby takie wydarzenie ominęło naszą metropolię 😀 To nie może być prawda 😛 Chociaż z drugiej strony od mojej znajomej z Bartoszyc (tej od mojego złego brata bliźniaka 😀 ) dowiedziałem się, że gdzieniegdzie ściany popękały, więc może nie było aż tak wesoło... Chociaż ona sama stwierdziła, że takie trzęsienie to miłe przeżycie 😀

Slawek
    Moderator

Ja tam nie wiem czy gadanie w stylu "szkoda, że u nas nie było" jest w porządku... Moim zdaniem to przykra sprawa, że takie wydarzenia jak trzęsienia ziemi zaczynają pojawiać się nawet w Polsce. To tylko świadczy o tym jak krytycznie zmienia się klimat ziemi i że będzie już coraz gorzej. Może i z geografii nie jestem dobry, ale nie chciałbym aby za kilkanaście lat w Polsce trzęsienia ziemi były rzeczą normalną, i nieraz miałyby katastrofalne skutki (odpukać). Tak więc ja wolałbym aby nie było kolejnych trzęsień a to ostatnie to tylko jakiś wybryk ;>

Vidmo
    Participant

Na poważnie: W sumie ciekawa sprawa ;). Żałuje, że nie mieszkam na północy, miałbym okazje na poznanie czegoś nowego  :D.

Południe kraju jest podobno bardziej narażone na wstrząsy (jednak widać, że na północy też jest to możliwe), nie muszę chyba tłumaczyć dlaczego więc skoro mieszkasz w Krakowie to możliwe, że jeszcze się doczekasz trzęsienia, oczywiście nikomu tego nie życze ponieważ jest "fajnie" jak są to słabe wstrząsy ale w przypadku dużo silniejszych trzęsienie ziemi przeradza się to w tragedię

Moim zdaniem to przykra sprawa, że takie wydarzenia jak trzęsienia ziemi zaczynają pojawiać się nawet w Polsce. To tylko świadczy o tym jak krytycznie zmienia się klimat ziemi i że będzie już coraz gorzej

Słyszałem o wielu innych przypadkach trzęsień ziemi w Polsce i jest to moim zdaniem normalne zjawisko. Mimo wszelkich obaw w mediach trzęsienia takie jak w Tangszanie w Chinach (1976r.) teoretycznie nie mają prawa powstać w Polsce ponieważ powstają przy nacieraniu na siebie gigantycznych płyt tektonicznych. Występujące w Polsce są efektem przede wszystkim niewielkich procesów górotwórczych i tąpnięć (związane z działalnością człowieka np. górnictwo).

Klimat ziemi nie ma zupełnie nic wspólnego ze wstrząsami więc nie obawiałbym się, że będzie gorzej jeśli chodzi o TZ, natomiast zgodzę się, że klimat ulega niebezpiecznej zmianie.

Ps:Jeżeli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej na temat trzęsień ziemi możesz zajrzeć tutaj. Miłej lektury 🙂

mattik
    Participant

Południe kraju jest podobno bardziej narażone na wstrząsy (jednak widać, że na północy też jest to możliwe), nie muszę chyba tłumaczyć dlaczego więc skoro mieszkasz w Krakowie to możliwe, że jeszcze się doczekasz trzęsienia, oczywiście nikomu tego nie życze ponieważ jest "fajnie" jak są to słabe wstrząsy ale w przypadku dużo silniejszych trzęsienie ziemi przeradza się to w tragedię

[post="24928"]<{POST_SNAPBACK}>[/post]

W sumie to teraz nie wiadomo czy południe jest bardziej narażone bo z tego co wiem pojawiły się hipotezy istnienia w okolicach obwodu królewieckiego (:>) jakiejs wyrwy w płycie... Wiedza ludzi na temat tektoniki jest jak na razie baardzo malutka (cała sprawa jest do dzisiaj nazywana "teorią tektoniki płyt" 🙂 ) więc tak naprawdę nic nie możemy przewidziec.

1. Zgadzam się. Klimat ma niewiele wspólnego z trzęsieniami.

2. Tak zmienia się. Jak przez całą historię Ziemii. Człowiek ma niewielki wpływ ;).

Vidmo
    Participant

W sumie to teraz nie wiadomo czy południe jest bardziej narażone bo z tego co wiem pojawiły się hipotezy istnienia w okolicach obwodu królewieckiego (:>) jakiejs wyrwy w płycie... Wiedza ludzi na temat tektoniki jest jak na razie baardzo malutka (cała sprawa jest do dzisiaj nazywana "teorią tektoniki płyt" 🙂 ) więc tak naprawdę nic nie możemy przewidziec.

Południe kraju jest bardziej narażone na wstrząsy i a jeżeli ktoś nie chce w to uwierzyć niech zobaczy historie trzęsień ziemi na terenach Polski. Przytocze też fragment tekstu z podanej przeze mnie wcześniej stronki "Strefami o wyższej aktywności sejsmicznej są obszary polskich gór Karpat i Sudetów, a także obszary działalności górniczej, gdzie mamy do czynienia z tzw. tąpnięciami", a jak wiemy te tereny znajdują się na południu kraju (pd-zach). Procesy górotwórcze również są spowodowane jak się wyraziłeś "małymi wyrwami w płycie" i dlatego siła trzęsień również nie jest duża, z tą różnicą, że więcej pęknięć w płycie znajduje się ta południu co widać po ukształtowaniu terenu, bo przecież proces "wzrostu" gór to nic innego jak nacieranie na siebie dwóch lub więcej fragmentów płyt czego efektem są trzęsienia ziemi i wypiętrzanie się terenu. Takie są fakty ...

Wiedza na temat tektoniki jest faktycznie mała ale mimo wszystko wystarczająca do zrozumienia jej podstawowych zagadnień.

Trzęsienie w okolicach Królewca pokazało tylko, że takie zjawisko może wystąpić wszędzie natomiast ma to niewiele wspólnego z częstotliwocią występowania wstrząsów, a ponieważ w tych okolicach trzęsienie ziemi jest nietypowym zjawiskiem zostało mocno nagłośnione przez media ...

Jak przez całą historię Ziemii. Człowiek ma niewielki wpływ ;).

Klimat zmienia się cały czas, człowiek tylko "pomaga" w tych zmianach przyśpieszając ten proces :/

Viewing 12 posts - 1 through 12 (of 12 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram