Forum Trek.pl Newsy Star Trek TrekSfera 2009 - relacja fluora

TrekSfera 2009 - relacja fluora

Viewing 3 posts - 1 through 3 (of 3 total)
  • Author
    Keymaster

ta'mey Dun, bommey Dun - Wielkie czyny, wielkie pieśni...

Zapraszam do zapoznania się z krótką relacją z tego co się działo na TrekSferze, poczynioną okiem zupełnie subiektywnym i zabieganym. Wszelkie wtrącenia, komentarze i polemiki bardziej niż mile widziane...

[more]W roku 2009 łaskawie nas ugościł warszawski konwent Avangarda V, toteż do wyłącznej dyspozycji mieliśmy całą salę ze sprzętem do prezentacji. Ambitne plany zakładały, że ustawimy w sali gablotki, jednak nie udało się tego dokonać. Mimo to dwa karabiny fazerowe, betleH, tribble, dwie flagi trekowe i pomniejsze gadżety były miłą ozdobą. Zdjęć z betleHem poczynionych zliczyć nie sposób, a i tryblit przeszedł długą konwentową ścieżkę, może nawet jeszcze dłuższą niż wspomniana broń biała.

Nieco obawiałem się sali gwiezdnowojennej, która została umiejscowiona w naszej najbliższej okolicy - jak się okazało niesłusznie. Do żadnych ekscesów nie doszło, a nawet... nie uprzedzajmy faktów 🙂

Dołączona grafika

opr. Otis

CZWARTEK - czyli jak to się zaczęło.

To nie jest Trek twojego ojca - Vanja przygotowała zadziwiającą dwugodzinną monografię, która podsumowuje kanon zastany i wprowadzony przez ST XI. Szczerze mówiąc przekroczyło to moje najśmielsze oczekiwania co do tego tematu - spodziewałem się listy zagadnień zarysowanych do dyskusji, a tymczasem prezentacja zapełniła cały przewidziany czas, nie pozostawiając wiele czasu na zgłaszanie własnych przemyśleń. Właściwie to jakakolwiek dyskusja dłuższa niż pół minuty groziła tym, że temat nie zmieści się w ramach. Założę się, że Vanja pisała w szkole długie piątkowe wypracowania 😉

Dołączona grafika

Na samym początku prelekcji ujawniły się poważne kłopoty ze sprzętem - raz rzutnik, innym razem laptop nie chciały współpracować - i wyglądało to dość nieciekawie, zwłaszcza że Avangarda za bardzo nie była w stanie skutecznie pomóc - na szczęście interwencja przedstawicieli lubelskiego IKC Kronos Jarroda i Troi pozwoliła przezwyciężyć techniczne trudności, za co jestem im niezmiernie wdzięczny.

Co ciekawe Vanja nie ograniczyła się do krytyki fabuły ST XI, zdaje się, że odnalazła w owym filmie wiele pozytywnych zjawisk. Pod względem merytorycznym jak i prezentacyjnym - silna szkolna piątka, a brawa na koniec na pewno były zasłużone.

Dlaczego język klingoński jest ciekawy? - jako że sam prowadziłem, nie bardzo wiem, czy udało mi się osiągnąć zamierzony cel i przygotować/zachęcić część osób do wizyty na warsztatach językowych, ale mam nadzieję, że nikogo specjalnie nie zanudziłem.

Pathfinder - e zin scifi - tu byłem tylko na rozpoczęciu i zakończeniu. Moim zdaniem trochę zbyt szczegółowa, by mogła zainteresować przeciętnego widza. Planowany konkurs z przyczyn technicznych został przeniesiony na sobotę.

Czwartek zakończył się wspólnym wyjściem do Paradoksu chyba w najliczniejszej ekipie, jaką się udało zebrać. Dzikowy odgrażał się, że będziemy śpiewać po klingońsku z okazji urodzin brata (Karola) i faktycznie nic nie było w stanie tego zmienić 🙂 Szkoda, że jeszcze przed lekcjami wymowy, kiedy to nasze głosy brzmiałyby jeszcze pewniej.

Pomimo trudności ze znalezieniem wolnych miejsc udało się wszystkich usadowić, ale nie siedzieliśmy długo - jednych późna pora, innych obowiązki w dniach kolejnych wezwały do odwrotu. Obowiązki takie jak na przykład... trekowe matury.

PIĄTEK - czyli niekończąca się opowieść...

Trekowe matury - dwanaście pytań zamieszczonych na kartce A4, które miały stanowić wyzwanie dla wszystkich, którzy chcieli się sprawdzić. Wszyscy zdali oczywiście 🙂 Najlepszy wynik 24/25 punktów uzyskał Legat. W sumie udział wzięło 30 osób.

Konkurs odbył się pod opieką Q, podczas gdy ja mogłem na spokojnie udać się na Dworzec Centralny po odbiór naszego gościa z Sosnowca - Agnieszki Solskiej. Z Dworca odebrał nas samochód Avangardy, który przewoził akurat Nika Pierumowa na teren konwentu.

Dołączona grafika

Dzikowy

Geopolityka Star Trek - prowadzona przez Deltę znam głównie z relacji, ale z tego co wiem wyszła dobrze, pomimo różnych obaw zgłaszanych wcześniej przez prelegenta.

Dlaczego w próżni nikt nie usłyszy Twego krzyku? - nasz gość Adam Cebula opowiadał o prawach fizyki jakie rządzą przestrzenią kosmiczną oraz o zjawiskach jakie można tam napotkać. Prelekcja miała bardzo wiele wątków i sporo dygresji, ale przy pewnym skupieniu można było się dowiedzieć naprawdę wiele.

Dołączona grafika

Adam Cebula

tlhIngan Hol DaHaDrup'a' - warsztaty języka klingońskiego były jednym z najmocniejszych punktów programu. Jak zapowiedziała 'ISqu' już na początku, to był wstęp do języka klingońskiego. Uczestnicy dowiedzieli się sporo o samej konstrukcji języka, kulturze klingońskiej, a także mieli okazję wykonać kilka prostych dialogów z innymi słuchaczami. Niezwykłość całej sytuacji polega na tym, że uczący się języka mają bardzo rzadko możliwość porozmawiania z kimś na żywo, ponieważ poznają go z książek i filmów/kaset.

Ludzie, a także przedstawiciele innych gatunków obecnych na sali, świetnie się bawili używając w prostych rozmowach klingońskich kwestii - wystarczy sobie wyobrazić przyjemność z krzyknięcia "petaQ" i pomnożyć to przez kilka razy.

Dołączona grafika

tlhIngan Hol nughojmoH 'ISqu'

Dewianci czy aktywni twórcy nowej kultury - Piotr Siuda niestety nie mógł do nas przyjechać z ważnych przyczyn, dlatego też ten punkt programu się nie odbył. Zamiast tego druga prelekcja Adama Cebuli odbyła się godzinę wcześniej niż zakładaliśmy.

Gołębie Panzias'a - zaczęło się od tytułowych gołębi, które miały symbolizować błędy pomiaru - motyw, który przewijał się przez całą prezentację. Adam Cebula przedstawił kolejne teorie kosmogoniczne oraz chronologię odkryć w kosmosie, wykazał też jak zmieniało się postrzeganie całego wszechświata w historii. Tutaj także było sporo dygresji i tematów pobocznych, nauka ścisła, jaką jest niewątpliwie fizyka, splatała się z humanistycznymi analizami.

Polak, Klingon - dwa bratanki - prowadzone przez Coena, to była nasza tajna broń. Nie wymieniona w programie prelekcja trzymana w rezerwie na wypadek czyjejś niedyspozycji myślę, że godnie zastąpiła "Dewiantów". Pomysł na ten punkt programu był dość prosty - Coen wykazywał wielopłaszczyznowe podobieństwa pomiędzy Klingonami a szlachtą polską z okresu I RP, biorąc pod uwagę m.in. ustrój państwowy, usposobienie do walki i wartości, mity narodowe. Prowadzący przygotował całą listę i potrafił odnieść się także do wspólnych punktów Klingonów z innymi walecznymi kulturami - japońską i Wikingami - przy czym starał się pozostawić wrażenie, że przede wszystkim są podobni do Polaków.

W dyskusji często padały dowody historyczne, ale najczęściej odwoływano się do literatury (i oczywiście Star Treka), a co najgorsze - Coen obronił tezę o tolerancji jaka panowała u Klingonów. Jako uczestnik czułem, że coś jest nie tak, że to nie może być prawda, ale prowadzący odrobił pracę domową i odpierał skutecznie i honorowo wszelkie kontrargumenty.

Horizon: idea staje się projektem - podczas tej godziny waterhouse, "głos Horizona" opowiadał o tym jak powstawał pomysł na kręcenie serialu. Część osób znała tę historię bardzo dobrze, a pozostali usłyszeli ją po raz pierwszy. Moim zdaniem było jednak zbyt monotonnie, w głosie waterhouse pobrzmiewały także nutki może nie defetyzmu, a znużenia. Należy dodać, że ekipa Horizona przywiozła ze sobą mundury i rekwizyty, które zdobiły naszą salę.

Dołączona grafika

Wszechstronny konkurs trekowy - miał formułę podobną do Familiady, tylko na więcej niż 2 drużyny. Pytania mogły być jeszcze bardziej dopracowane, ale mam nadzieję, że mimo to zwycięzcy cieszyli się nagrodami, a pozostali satysfakcją z udziału.

Uniwersalizm dyskryminacji na podstawie ST TNG "The Outcast" - Dzikowy streścił najpierw treść odcinka, opowiadającego o spotkaniu z rasą J'naii, w której uważano podział na płcie w społeczeństwie za prymitywny i dokonywano medycznego zabiegu "neutralizacji" cech płciowych i przywrócenia "normalności". Dyskusja miała kilka warstw i nie kończyła się na analizie samego odcinka, prowadzący co jakiś czas podrzucał nowe zagadnienia.

Tego dnia rozegrano także dwa turnieje ST CCG - w kategoriach Open i Sealed, ale o bardziej szczegółowe sprawozdanie poproszę osoby, które uczestniczyły bądź się przyglądały uważnie.

Tak skończył się dzień drugi konwentu i choć był naprawdę pracowity, to człowiek prosił o jeszcze.

SOBOTA - konwent w pełni.

Dif-tor heh smusma - czy tylko tyle znamy po wolkańsku? - Senoka zjadła nieco trema na początku, co sprzęgło się z trudnościami technicznymi, ale myślę, że dołożył wszelkich starań, by wybronić temat języka jako takiego.

Czym Federacja broni swoich ideałów? - Scimitar przedstawił technologie uzbrojenia Federacji, coś co pamiętam z krakowskiego Imladrisu jakieś 3 lata temu. Oczywiście podane w zupełnie innej formie. Scimitar powinien poćwiczyć jeszcze głośne mówienie, bo kilka osób narzekało, że nie słyszy wszystkiego, ale na pewno częścią winy można obarczyć okrzyki z zewnątrz, które były dość irytujące.

Star Trek RPG - theczarek dokonał prezentacji systemów RPG w obrębie świata Star Trek, a także objaśnił na czym takie gry polegają.

Dołączona grafika

zdjęcie pamiątkowe: Coen, Liranna

tlhIngan Hol DaHaDrup'a', część druga - 'ISqu' uprzedzona o tym, że na drugiej części będzie część nowych osób, nie kontynuowała wątków z poprzedniego dnia, ale zaczynała od początku, choć z innym materiałem. O ile wymowa i objaśnianie trudniejszych dźwięków i ćwiczenia wymowy musiały się znaleźć w obu częściach, to rozwinięcie tematu było już zupełnie inne. W czasie pierwszego dnia 'ISqu' omawiała dość dokładnie zaimki, rzeczowniki i część przyrostków; drugiego zaczęła od rozbudowanego bloku przekleństw, liczb, by zakończyć na formule "jak się nazywasz?".

Azjatycki wyścig kosmiczny - na tej prezentacji niestety nie byłem, ponieważ zrobiłem sobie przerwę obiadową. Planowałem wrócić od razu po konsumpcji, ale spotkałem po drodze Jarroda i Troi i mieliśmy czas na małą pogawędkę przy herbacie. Tymczasem odbywała się także zapowiadana i przez wielu oczekiwana debata z fanami Gwiezdnych Wojen. Silna reprezentacja TrekSfery do Warsowni, by zmierzyć się na miny i argumenty. Która franczyza zarobiła więcej pieniędzy? Która jest bardziej uduchowiona? Która porusza bardziej istotne problemy? Ile było trekowych gier?

Nie dane mi było uczestniczyć w debacie, ale później przy wielu okazjach słyszałem opowieści o chwalebnych czynach, o prawniczych sztuczkach waterhouse'a, o liczebnej przewadze i nietrafionych argumentach oponentów. Całe to spotkanie zakończyło się remisem, nie wiem na ile ustalonym wcześniej, a na ile wynikającym z poczucia samych rozmówców. Tak czy siak, wszyscy byli kontenci.

Dołączona grafika

debata Star Trek kontra Gwiezdne Wojny

Shaka, gdy upadły mury. Co na temat języka metafor ma do powiedzenia semantyka kognitywna? - Krystian Aparta zgodnie z założonym tematem podjął się próby przedstawienia podstawowych pojęć semantyki kognitywnej, wyjaśnił też obowiązujące teorie, by odnieść je następnie do przykładów z języka tamariańskiego z odcinka TNG "Darmok".

Dołączona grafika

Krystian Aparta

Po czym biegnie czas? - wbrew pozorom nie była to prelekcja o fizyce, nie miała też wiele wspólnego z teorią względności, a bardziej z... semantyką. Bo czymże właściwie jest samo postrzeganie czasu? Niestety ograniczony czas nie pozwolił na pełną realizację tematu.

Star Trek - geneza i inspiracje - Q przeprowadził obecnych przez historię sci-fi ze szczególnym uwzględnieniem Star Treka. Starał się przy tym zwracać uwagę na nowatorstwo kolejnych produkcji i to w jaki sposób odnosiły się do naukowych odkryć i wydarzeń ze świata rzeczywistego. Prelekcja wzbogacana ciekawymi slajdami, ukazującymi poszczególne zagadnienia. Ciekawa teoria narodziła się w głowie Q, który stwierdził, że Kirk z ST XI - niesforny i buntowniczy - jest alegorią współczesnej ludzkości, która nie ma własnych celów i dąży donikąd, a samo wstąpienie do Gwiezdnej Floty ma symbolizować lepszą przyszłość "trekową". To oczywiście nie była główna myśl wykładu, a taka mała spekulacyjka.

Dołączona grafika

Horizon

Horizon: Projekt staje się rzeczywistością - a raczej kiedyś się stanie. Prelekcja pozostawiła nieco lepsze wrażenie niż pierwsza z tego cyklu, być może dlatego, że waterhouse pokazał więcej materiałów z "the making of", była też mowa o rekwizytach do filmu (sławny nadajnik podprzestrzenny).

Psychopatologia w ST - niestety nie odbyła się, ponieważ prelegent zrezygnował z przyczyn technicznych. Zamiast tego ogłosiliśmy wyniki w konkursie Pathfindera. Konkursowicze mieli za zadanie wcielić się w rolę redaktora naczelnego i z długiej listy przypadkowych tematów artykułów stworzyć uporządkowany według sensownego kryterium spis treści oraz napisać wstępniak to numeru. W konkursie zwyciężył Krystian Aparta, kolejne miejsca zajęli Ashka oraz Jarrod i Troi.

Dołączona grafika

Tuż po konkursie padła myśl, by wybrać się na piwo do Paradoksu, jednakże spora część załogi brała udział w LARPie. Na wyraźną prośbę theczarka, który prowadził przygodę, nie zakłócaliśmy porządku uczestników sesji, a jedynie zostawiliśmy informację, gdzie można nas zastać. W Paradoksie akurat trwało sobotnie opijanie konwentu tak więc wielu gości jak i organizatorów można było tam zastać. Nie zdziwił nas także fakt, że nie było gdzie usiąść, ale dzięki talentom prawniczym waterhouse'a udało się wynegocjować wolną ławkę od pewnej samotnej niewiasty. Dalej działo się wiele. Nie pamiętam czy waterhouse był jeszcze jak wznosiliśmy toasty po klingońsku - za Imperium, za Federację, zdrowie pięknych kobiet 🙂 Za Gwiezdne Wojny nie piliśmy, bo były kłopoty z tłumaczeniem.

Dołączona grafika

NIEDZIELA - to już jest początek końca...

Ogłoszenie wyników trekowych matur - w wielkim finale wzięło udział trzech obecnych na sali uczestników z najlepszymi wynikami (każdy z nich zrobił tylko 2 błędy w teście). Zadanie polegało na wymienianiu kolejno zasad zaboru Ferengi i po krótkiej rozgrywce podium wyglądało następująco: Raider, Warp i vanja. Legat, który spóźnił się na finał, musiał zadowolić się nagrodą pocieszenia.

Dołączona grafika

Vat iz zis? Angielskie akcenty w Star Treku - Krystian Aparta ze znaną już sobie pieczołowitością określił co będzie tematem prelekcji, a następnie ostudził obecnych twierdząc, że różnorodnych akcentów prawie nie ma - większość postaci odtwarza tzw General American, czyli mówi w "standardowym" języku filmowym. Na szczęście tylko większość, a nie wszyscy - taka jest przedziwna właściwość uniwersalnego translatora.

Najciekawsze reklamy i trailery Star Trek - wybór trailerów i reklamówek dokonany i zaprezentowany przez Vashara był ostatnią częścią programową imprezy i myślę, że całkiem niezłą puentą.

Tak skończyła się oficjalna część, a niewiele później rozpoczęła się nieoficjalna - sprzątanie - która także ciekawa, ale wykracza poza ramy tej relacji.

Dołączona grafika

Na sam koniec chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, którzy pomagali przy organizacji TrekSfery - ich praca na pewno nie poszła na marne - oraz wszystkim, którzy przyjechali się z nami bawić. Spotkałem wiele znajomych twarzy, jeszcze więcej poznałem w trakcie konwentu i myślę, że będziemy często wracali myślami do tego, co wydarzyło się w te upalne dni pomiędzy 2 a 5 lipca 2009 roku.

Dołączona grafika

P.S. Specjalne podziękowania należą się dla stowarzyszenia Avangarda, które wspierało organizację TrekSfery na wszystkich jej etapach 🙂 [/more]

zdarom
    Participant

Żałuje że mnie nie było ( kurde daleko 😥 ). Mam prośbę. Można prosić o komplet pytań z trekowej matury? 🙄

fluor
    Keymaster

Komplet pytań zostanie opublikowany w przygotowywanym specjalnym wydaniu Pathfindera - tak samo jak jeszcze więcej zdjęć, relacje, komentarze i wybrane fragmenty z prelekcji. Szacowany czas wydania - za około miesiąc.

Viewing 3 posts - 1 through 3 (of 3 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram