Forum Trek.pl Newsy Star Trek Trekowy Dzień Ojca

Trekowy Dzień Ojca

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
 • Author
  Posts
 • Eviva
  Participant
  #4733

  Dziś jest dzień ojca. TrekMovie.com składa hołd ojcom z nowego Star Treka. Każdy z ojców bądź postaci reprezentujących ojcowskie wartości w nowym Star Treku przedstawia jedną z cech doskonałego ojca.

  [more]Nero - Dyscyplina

  Owszem, Nero był w filmie wielkim złoczyńcą, ale co go takim uczyniło? Nero mówi Pike'owi, że wybrał życie pełne uczciwej pracy, by zapewnić utrzymanie żonie i mającemu się narodzić dziecku, i dopiero ich strata pchnęła prostego górnika do tego, że stał się łajdakiem. Przez 25 lat trzymał załogę wytatuowanych Romulan razem, gdy zgubili się w czasie, co wymagało determinacji i dyscypliny.

  Dołączona grafika

  Sarek - Mądrość

  W filmie Star Trek dowiedzieliśmy się, że emocjonalnym kryptonitem Spocka jest uczucie do jego matki, Amandy. Podobnie jak nazwanie Marty'ego McFly'a tchórzem, obrażenie mamy Spocka to zaproszenie do bójki. Jednak to ojciec Spocka daje najważniejsze lekcje życia pół-człowiekowi, pół-Wolkanowi. To jego niewzruszenie logiczny ojciec ustawia go do pionu po chłopięcej bójce, jak również po "dorosłej" bijatyce z Kirkiem, mądrze doradzając mu, że "to, co konieczne, nigdy nie jest niemądre" i wspierając go, mówiąc nawet, że jest "wdzięczny" za to, że go ma. To mądre rady Sareka pozwoliły Spockowi wrócić i pomóc Kirkowi w uratowaniu sytuacji.

  Dołączona grafika

  George Kirk - Poświęcenie

  Najlepsi ojcowie wiedzą, że żyją dla swych dzieci i żon. Podczas gdy Nero reprezentuje pokrętny wariant tej idei (pozostaje w służbie swej rodziny i planety po tym, jak zostają zniszczone - ciekawe jest, co jego żona myślałaby o takiej wendetcie), George reprezentuje czystą formę poświęcenia i służby. W jednej z najlepszych sekwencji w całym uniwersum chwyta za serce poświęcenie George'a Kirka, które pozwala na przeżycie nie tylko większości załogi, ale jego żonie i dziecku. Narodziny młodego Kirka współgrają z archetypem narodzin mitologicznych postaci, a widzowie zapamiętują dzięki George'owi, że poświęcenie życia na służbie jest czymś honorowym.

  Dołączona grafika

  Kapitan Pike - Motywacja

  Podczas gdy Superman może popularyzować sentymentalny schemat typu "Syn staje się ojcem, ojciec staje się synem", najlepsi tatusie wiedzą, że jeśli dobrze wykonają swą robotę, ich synowie i córki przewyższą ich osiągnięcia. Ojcowie nie rywalizują ze swymi dziećmi, oni je zachęcają, by były lepsze. Jako substytut ojca Christopher Pike dodaje odwagi Kirkowi, której on potrzebuje, by ośmielił się być lepszy niż jego prawdziwy ojciec. Pike wierzy w młodego Kirka, wierzy, że nie będzie miał sobie równych, co widzimy, gdy awansuje go na pierwszego oficera. Jest dumny, gdy jego adoptowany syn przewyższa go pod koniec filmu. Tak naprawdę to równie dobrze Kirk mógł pójść tą samą drogą co Nero (obu można określić jako "sól ziemi", ludzi, którzy zostali boleśnie naznaczeni strata najbliższych), gdyby nie zachęta Pike'a.

  Dołączona grafika

  Spock - Miłość

  Podróżujący w czasie Spock jest substytutem ojca dla młodego Kirka i Spocka, i do pewnego stopnia dla reszty załogi. I jest rzeczą znaczącą, że stary Wolkan, który dawno temu (z jego punktu widzenia) pojął, że logika jest ledwie początkiem mądrości, reprezentuje najważniejszy związek emocjonalny między ojcami i dziećmi: miłość. To miłość Spocka do jego własnej załogi, szczególnie Kirka, pchnęła go do podjęcia się misji, pokazanej w filmie. Spock błaga swój młodszy odpowiednik, by został z Kirkiem i jego załogą, mówiąc mu, że "ta przyjaźń określi was obu." I niczym dumny ojciec patrzy, jak jego dziecko stawia pierwsze kroki, recytuje tęsknie znany tekst, gdy załoga, którą kocha wyrusza, znowu i jednocześnie po raz pierwszy, w swa podróż ku ostatecznej granicy.

  Dołączona grafika

  Źródło: TrekMovie[/more]

  Mar
  Participant
  #74815

  Fajny pomysł i ciekawe zestawienie. No i trudno się z tym nie zgodzić 🙂

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram