Forum Fantastyka Star Trek Trekowe książki

Trekowe książki

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 99 total)
  • Author
    Posts
  • fije
    Participant
    #28097

    Witam

    Jesli chodzi o "Lekcje Przywództwa" to szczerze polecam, bardzo mi się podobała i super sie czyta, można w jeden wieczór całość przeczytać 😉 Wcześniej przeczytałem Star Trek Rebelia i miałem mieszane uczucia, jakoś nie bardzo sie to kleiło, nie wiem czy to wina tłumaczenia, czy samej jakości ksiązki. Teraz kupiłem Star Trek Insurrection i okazało sie, że książka jest prawie 2 razy grubsza od polskiego wydania Rebelii! Jak to możliwe?! Przy orginale Rebelia wyglada jak streszczenie:) Jeszcze jej nie czytałem, wiec nie powiem co do wartosci treści, tym bardziej że jest po angielsku i nie wiem czy ogarne słownictwo:) Co do wersji do czytania na kompie mam około 100mb (dokładnie 347 pozycji) z TNG TOS VOY DS9 i jakieś inne w formacie lit. Żeby to odczytać trzeba zainstalowac Microsoft Reader'a (lub inny co odczyta takie rozszerzenie) akurat taki znalazłem w necie i nawet fajny. Na razie FTP'a nie mam (może za jakieś 2tyg) wiec mogę komuś coś na mejla wysłać póki co.

    Pozdrawiam.

    Voy
    Participant
    #28103

    Sciagnalem wlasnie jakiegos English Translatora 3.2 celem przelozenia e-bookow na jezyk polski. Tlumaczenie w toku ale juz widze, ze raczej nic z tego nie bedzie. Zatem pytanie: czy sa jakies dobre programy tlumaczace, ktore daloby sie wykorzystac do angielskich wydawnictw? Nie musze dodawac, ze moj angielski na przesadnie wysokim poziomie nie stoi.

    fije, chetnie obejrzalbym e-booki o Voyagerze - tak sie sklada, ze tych akurat nie mam. Moj mail jest w profilu. Thx z gory.

    Antikan
    Participant
    #28258

    Dyskutując o książkach Trekowych, wydaje mi się, żę warto zająć się też troszkę innym rodzajem tych książek. Chodzi mi o AudioBooks. Wadą ich jest niewątpliwie to, że wymagają one bardzo dobrej znajomości angielskiego (a przynajmniej umiejętności rozumienia słowa mówionego w angielskim). Trzeba jednak stwierdzić, że są niesamowite (przynajmniej większość z nich).Nic wspanialszego jak wieczorkiem, w ciemościach, położyć się, zamknąć oczy i odpalić na kompie (lub Discmenie 😉 ) i przenieść się w świat Treka... Miodzio 🙂 AudioBooks można ściągnąć dość łatwo - choć czasami trzeba się naszukać - to fakt...Ja sam aktualnie dysponuję następującymi Audiobookami:- Borg- Kahless- Kobyashi Maru- New Frontier- Preserver- Strangers from the Sky- The Final Frontier- The Valiant- Transformations- Vulcan's Forge- Warped

    Zeal
    Participant
    #28269

    Voy - jeśli chodzi o programy tłumaczące, to raczej nie znajdziesz nic w miarę sensownego. Budowa zdań w języku angielskim i polskim zbyt się od siebie różni. Do tego dochodzą odmiany rzeczowników, czasowników... Bawiłem się - nadal się bawię - w tłumaczenie tekstów. Nieraz aby przełożone na polski zdanie miało w ogóle sens, trzeba naprawdę się nagimnastykować.

    Zarathos
    Participant
    #28274

    Zeal ma racje. Translatory moga byc przydatne co najwyzej jako slowniki, chociaz i wtedy czasami im odbija. i tez mowie z doswiadczenia, bo tlumaczylem i to w obie strony (Wszechswiat Pelen Zmian tutaj i Fatalne Pomylki na angielski na forum sb.com)

    Gosiek
    Participant
    #28276

    Co do tłumaczenia to jedyną dobrą metodą jest robienie tego "ręcznie", translator to narzędzie przydatne jedynie osobom zupełnie nie znającym języka, żeby złapać bardzo ogólnie sens jakiegoś tekstu. Stwierdzone doświadczalnie i zawodowo (jako filolog i tłumacz - choć raczej nie z angielskiego ;>) mogę tylko potwierdzić słowa przedmówców. I na tym proponuję temat przekładów zakończyć oraz wrócić do meritum czyli książek.A co do dostępności trekowej literatury, o którą pytał Hivision to nie jest źle. Na allegro bywają praktycznie wszystkie związane z trekiem pozycje, które ukazały się po polsku (dużo ich zresztą nie było ;>) oraz sporo pozycji anglojęzycznych. Nie ma też problemu z kupieniem ich w zachodnich księgarniach internetowych, w wersji elektronicznej przeważnie nie są drogie. A jeżeli ktoś koniecznie chce "za darmo", to również nie ma problemów ze zdobyciem e-booków czy audiobooków za pomocą dowolnego programu P2P. Wystarczy chwilkę poszukać.

    pastor cmentarny
    Participant
    #28288

    Jesli chodzi o "Lekcje Przywództwa" to jest bardzo przyjemna pozycja do przeczytania.Fajnie jest pozniej obejrzec wspomniane w ksiazce odcinki.Polecam

    Anonymous
    Guest
    #31255

    Witam!Ponieważ powoli zbliżam się do zakończenia oglądania wszystkiego co zostało nakręcone pod tytułem Star Trek, zacząłem zastanawiać się nad czytaniem.Wiem, że wyszło wiele świetnych książek i są autorzy uważani za najlepszych w pisaniu trekowych opowieści jednak kompletnie nie mam rozeznania.Chciałbym aby ktoś polecił mi te najlepsze (interesuje mnie głównie DS9 i VOY, może też być TNG).Prosiłbym też o udzielenie wyjaśnienia co do kanonu: czy książki są z nim zgodne, czy ktoś to kontroluje i czy ktoś umieszcza to w czasie tak jak np. robione to jest z książkami z serii Star Wars.Z góry dziękuję za odpowiedź!

    Voy
    Participant
    #31291

    Proponuje zajrzec do tematu 'Pytania' - tam ta kwestia jest poruszona chociaz dosc skrotowo.

    Pah Wraith
    Participant
    #32045

    Spis książek trekowych od początku, z ilustracjami okładek:

    http://www.well.com/user/sjroby/lcars/index.html

    Pojawiło się fajne narzędzie do konwersji upierdliwych plików .lit do w miarę normalnego HTML, który można potem przerzucić do Worda i druknąć:

    http://www.hot.ee/dukelupus/ConvertLIT.htm

    Szybkie i proste. Wyciąga wszystko, razem z okładką. Polecam.

    Q__
    Participant
    Q__
    Participant
    Q__
    Participant
    #241287

    Trochę książkowych (samochwalczych 😉 , bo z ST.com) polecanek z okazji Dnia Pierwszego Kontaktu:
    https://intl.startrek.com/news/its-first-contact-day-and-your-star-trek-reading-adventure-is-just-beginning

    Q__
    Participant
    #242335

    Można preorderować nową powieść DS9 - "Revenant":
    https://www.amazon.com/dp/1982160829/

    Q__
    Participant
    #242709

    Zapowiedziano nową powieść PIC. Będzie nosić tytuł "Second Self", opowie o Raffi, a napisze ją Una McCormack:
    https://www.trektoday.com/content/2021/06/new-picard-novel-coming-in-2022/

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 99 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram