Forum Fantastyka Star Trek Trekowa lingwistyka

Trekowa lingwistyka

Viewing 4 posts - 61 through 64 (of 64 total)
  • Author
    Posts
  • krisbaum
    Participant
    #55852

    Wykopię trochę temat z zapaści 🙂

    Po pierwsze są różne języki vulcańskie tak jak nie ma jednego języka ziemskiego. Nawet VLI podaje że jest to współczesny Golic Vulcan, czyli język używany w Gol - krainie pochodzenia Suraka. Można więc powiedzieć, że to raczej język golijski.

    Po drugie...

    Jest różnica - Tolkien nie fanów ,którzy uczą się języka elfów na pamieć.

    Taaa... To quenya albo sindarin na poczekaniu, są nawet strony o "czarnej mowie", choć tu jest kiepski materiał bazowy, niemniej jednak znany świr Varg Vickernes szczycił się znajomością tego języka a jego kapela - Burzum - to nic innego jak Cienie/Mrok z czarnej mowy 😀

    A generalnie to według mojej wiedzy w sprawie języków ciała daje Paramount (jak zwykle) który zamiast wspierać projekty takie jak VLI ma je kompletnie w nosie i w kwestii języków (poza silnie ugruntowanym klingońskim) w kolejnych produkcjach miesza wedle uznania.

    Tak poza tym, to kiedyś miałem ambicje tłumaczyć na polski kurs ze strony VLI ale z moim słomianym zapałem skończyło się na piątej lekcji 😛 Może teraz moje zainteresowanie tym tematem trochę odżyje 😀 Tylko że przydałaby się pomoc jakiegoś polonisty, bo jak co do czego przyszło to zdałem sobie sprawę, że przydałaby się wiedza o gramatyce języka polskiego a to miałem w szkole wieki temu 😉

    Q__
    Participant
    #246087

    Piękna lingwistyczna scena z "Ensigns of Command" (będąca zarazem jednym z tych rzadkich momentów, w których pozwolono błyszczeć Troi):

    Na piśmie wygląda tak 😉 :

    Troi: In our dealings with other non-humanoid races there has been some point of reference. Not so with the Sheliak.
    Picard: But we must have something in common. We communicate.
    Troi: Barely. They have learned several Federation languages, but theirs continues to elude us.
    Picard: Telepaths?
    Troi: Attempted and failed. Actually, the fact that any alien race communicates with another is quite remarkable. We are stranded on a planet. We have no language in common, but I want to teach you mine. (she hold up his cup of tea) S'smarith. What did I just say?
    Picard: Cup? Glass?
    Troi: Are you sure? I may have meant liquid, clear, brown, hot. We conceptualise the universe in relatively the same way.
    Picard: Point taken.
    Troi: In your talks, you must be extremely accurate.

    Cross
    Keymaster
    #246089

    Świetne.

    Q__
    Participant
    #246091

    Ano. Szkoda, że dziś dyskusje na podobnym poziomie naukowym trafiały się regularnie w - ledwo wspomnianym - Devs*, a okazjonalnie, między żartami, w ORV, zaś w oficjalnym ST ich - od czasu niedbałego streszczenia fringe'owych hipotez realnego Stametsa - nie doświadczymy**...

    * Jeszcze a propos:
    https://physicsworld.com/a/cracking-the-quantum-code/

    ** Dostając zamiast tego jak nie brednie o fraktalnym klonowaniu, to uproszczone do poziomu mającego trafiać do wyjątkowo niedojrzałego nastolatka, astrofizyczne wywody z czwartego sezonu DSC, w których nawet obiekt wyczerpujący sporo cech Sfery Dysona nazywa się blobem, żeby mózgu odbiorcy nie przeciążyć...

Viewing 4 posts - 61 through 64 (of 64 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram