Forum Fantastyka Star Trek Trek-mapa

Trek-mapa

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 49 total)
 • Author
  Posts
 • Zarathos
  Participant
  #2458

  Witam Poniewaz jak do tej pory swiat trekowy nie doczekal sie zadnej porzadnej mapy zgodnej mniej wiecej z kanonem (bardziej wiecej niz mniej), mam propozycje - czy znalezliby sie chetni do pomocy przy opracowywaniu takiej mapy? Byloby to o tyle trudne, ze trzeba by przejrzec wszystkie odcinki treka, powypisywac dane na temat planet etc - wiec to zmudna robota i raczej dluga. Dlatego pytam o pomoc - sam nie dam rady tego zrobic, a raczej zrobic w jakims rozsadnym czasie). Chetni prosze zglaszac sie na priv. Zakladajac, ze beda jacys chetni 😀

  Antikan
  Participant
  #28435

  Istnieje bardzo dokładana i chyba kanoiczna mapa galaktyki...

  Oto wydany przez Pocket Books "atlas" trekowej galaktyki:

  http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detai...052853?v=glance

  Ja mam parę zeskanowanych stron z tego atlasu, które ściągnąłem z netu. Jakby ktoś chciał mogę podesłać. Trzeba przyznać, że dokładność tych map jest niesamowita.

  Pomysł Zarathosa z mapą trza przyznać świetny!!! 🙂

  Liranna
  Participant
  #28436

  Ja posiadam w domu cały atlas, z tym, że jest on w języku niemieckim. Gdyby trzeba było coś zeskanować, to chętnie to uczynię.

  Zarathos
  Participant
  #28455

  Problem plega na tym, ze te atlasy sa niekanoniczne (tez sie zastanawialem, czy takiej ksiazeczki nie kupic) i maja (co tu ukrywac) troche przeklaman w stosynku do informacji serialowych.A mnie chodzilo o jak najdokladniejsza (we wszystkich wersjach gdyby informacje z seriali sie gryzly ze soba) atlasy swiata Trekowego (glownie LAfy i Bety) oparte tylko i wylacznie na serialach, bez domyslow etc autorow takich publikacji.

  IRU
  Participant
  #28457

  Pomysł wspaniały! Jest jednak problem taki, że trzeba by zdecydować czy ta mapa byłaby tworzona jako dwuwymiarowa czy trójwymiarowa. Jeśli by to była mapa dwuwymiarow z racji większej prostoty wykonania to byłby kłopot z uwidacznianiem prawdziwych odległosci między poszczególnymi układami gwiezdnymi.Ma to jednak taką zaletę że można umieszczać układy z mniejszą precyzją 🙂 Sam bardzo się tym interesuje i próbuję stworzyć taką mapkę z materiałów powszechnie dostępnych w necie ale jest to zadanie niezwykle trudne bo jest wiele wersji map i raczej większość jest niedokładna. Proponowałbym najpierw stworzenie listy odległosci poszczególnych układów gwiezdnych od ziemi zgodnych z kanonem oraz trzeba by było wybrać jedną już istniejącą wersję mapy występowania ras i na podstawie tej nazwijmy to "matrycy" zacząć opracowywać coś bardziej dokładnego i z biegiem dalszych prac modernizowanej do wesji ostatecznej mapy.Czekam z niecierpliwością co z tego wyniknie. 🙂

  Zarathos
  Participant
  #28458

  Ja mam jeszcze jedna propozycje, ktora ulatiwlaby zbieranie danych - osoby ktore ogladajac serial natknelyby sie na informacje o polozeniu jakies planety, mglawicy etc, moglyby umieszczac informacje na forum, newt jezeli nie istnialby pkt odniesienia do ukaldu ziemskiego czy jakiejkolwiej innej pozycji, a tylko nazwa i dane liczbo czy nawet tylko nazwa.W ten sposob mielibysmy informacje ze cos takiego jest i ze trzeba znalezc informacje gdzie to cos jest, ew jakos to wpasowac w reszte mapki.

  waterhouse
  Participant
  #28459

  jeśli mogę dodać swoje 33 grosze...mrówczą pracę nanoszenia miejsc o których w ca. 600 odcinkach i 10 filmach ST się wspomnia znacznie ułatwi spis który znajduje sie na oficjalnej stronie na przykład dotyczący TNG

  Coen
  Participant
  #28494

  Obawiam się, że korzystając tylko i wyłącznie z kanonicznych informacji stworzenie jakiejkolwiek mapy jest niewykonalne

  Domko
  Participant
  #28497

  Ja też, niestety, tak myślę. Nawet jeśli ustalimy odległości, to nie sposób ustalić kierunku. Wiem, że wydawane były często polecenia typu "kurs 124 na 18", ale nawet w tej kwestii co to oznacza jest wiele wątpliwości i teorii. Jedna z nich mówi, że jest to punkt na dwuwymiarowej mapie współrzędnych, a druga, że jest to kąt nachylenia dziobu okrętu do aktualnego.Tak więc można spróbować, ale sądzę, że większości odwiedzonych miejsc nie będzie sposób ulokować w przestrzeni z powodu braku dostatecznych danych.

  Coen
  Participant
  #28503

  O sposobie pokazania innych poteg nie wspomne. Ani o tym że nie wiadomo które z odwiedzonych np przez Entka planet należa do Federacji a które nie. Tak wiec niestety, kanoniczna mapa jest z góry skazana na niepowodzenie.

  Zarathos
  Participant
  #28504

  kurs z tego co pamietam z omnipedii, to wspolzedne wzgledem srodka galaktyki 🙂 inna sprawa ze nanoszenie tego czegos na mape moze byc probleme, chociaz glownie matematycznym.

  I byc moze trudne (albo niemozliwe) bedzie stworzenie takiej mapy, ale i tak powstaly w ten sposob atlas bedzie lepszy (czytaj - bardziej zgodny z tym co jest na ekranie) niz popularne obecnie mapki netowe.

  Coen
  Participant
  #28506

  W odcinku z Acamaranami Woś tłumaczy co oznaczaja współrzedne i jeśli dobrze go zrozumiałem to ich centrum jest okręt. Ustala sie o ile musi sie przesunac w bok i o ile podnieść/obniżyć aby doleciec do danego celu. Tak wiec najpierw byłoby potrzeba wiedziec gdzie się okręt najpierw znajdował.Zaś co do samej mapy to pozostanie kwestia interpretacji tego co na ekranie mówia i robią. Najlepszy przykład: w przeciwieństwie do Ciebie Z uważam ze Klingoni i Cardassianie nie maja wspólnej granicy.

  Domko
  Participant
  #28507

  Sposób obliczania względem środka Galaktyki to trzeci sposób. Gdzieś czytałem, że był używany u Kirka.No i który wybrać?

  Zarathos
  Participant
  #28509

  najlepiej znalezc odcinek, w ktorym sa w znanym miejsci i leca w inne znane (i realnie istniejace miejsce) a potem sprawdzic jaki sposob obierania kursu jest wlasciwy i trzymac sie tego

  Barusz
  Participant
  #28510

  Problem pojawi się gdy w ramach jednego sezonu znajdziemy dwa sprzeczne odcinki. A prawdę mówiąc, czegoś takiego się spodziewam...

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 49 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram