Forum Fantastyka Star Trek The Orville - lepszy Star Trek?

The Orville - lepszy Star Trek?

Viewing 15 posts - 301 through 315 (of 493 total)
  • Author
    Participant

Raczej pewnie jednego ojca. 🙂

Tak (obaj wiemy którego 😉 ), acz niewykluczone, że drugi z malżeńskiej lojalności, lub dla świętego spokoju, będzie trzymał z nim jeden front.

Przy czym nadal, jeśli miałbym się zakładać, to obstawiam że operacja zmiany płci Topy będzie tu poruszona

Obstawiam tak samo.

Tutaj wygląda to na jedno krótkie spotkanie - choć tego nie wiemy, może takie spotkania odbywają się regularnie.

Zakładam regularność, albo (cokolwiek na zasadzie starotrekowego teatrzyku symboli) taką intensywność oddziaływania, że i jeden raz wystarczy...

Na co wskazuje choćby sam fakt odbywania się u nich wyborów na przywódcę

Z drugiej strony pamiętajmy, że i Hitler demokratycznie dostał się (ze swoją świtą) do parlamentu. (Inna sprawa, że już demokratycznie odwołać by się go nie dało, nawet gdyby w ówczesnym społeczeństwie Rzeszy znalazło się dość chętnych do tego...)

Swoją drogą, Madame Picard porównywała Teleyę na Discordzie do Marine Le Pen... Chyba wiele krajów ma swoją Teleyę, o różnej płci. 🙂

Ano całkiem sporo - kłaniają się populiści i populistki z naszego kręgu kulturowego, ale i demokratycznie sięgający po władzę islamiści...

Smok Eustachy
    Participant

Pojawił się polski lektor jak widzę. Fajosko. Na razie bez spoilerów. Wykopalisko fajne. Powrót do starego wątku. Hm.
    Najsłabszy odcinek.

Dreamweb
    Participant

Na razie bez spoilerów.

A ja sobie pozwolę. 🙂

Najsłabszy odcinek.

A dla mnie najlepszy. Nawet mimo tego, że fabuła przewidywalna, i odgadliśmy ją z Q__ rok temu z samego tytułu, pisząc wówczas: 🙂

tytuł A Tale of Two Topas sugeruje, że albo Topa pozna swoją przeszłość

że Topa po prostu zacznie czuć się kobietą, i będzie w tym wewnętrznym rozdarciu jak rozdwojony między pierwotną naturą, a narzuconą. Takie fantastyczne przetworzenie sytuacji dojrzewających transów...

Ale mimo to... realizacja na takim poziomie że nie czepiam się tego. Zresztą ostatnio gdzieś pisałem że w Star Treku (z przyległościami) wiele rzeczy jest przewidywalnych. Ot taka konwencja. Owszem analogia do osób transpłciowych czujących się niewygodnie w swoim ciele jest tu tak dosłowna, że bardziej się (w formule ST) nie da. Ale te emocje, to wszystko, nawet ten śpiewający Bortus, który gdzieś tam w 1 sezonie miał być akcentem komicznym, a teraz już nie - jak dla mnie ułożyło się w doskonałą całość.

Jedyne czego mi tu brakowało, to jak odtwarzali tę scenę procesu z About a Girl... Dlaczego Kelly nie powiedziała Topie, że to ona była wtedy jego "adwokatem"? To by zwiększyło jego zaufanie do niej o 500%.

Klyden zabrał swoje manatki i poszedł. I dobrze, chciałoby się powiedzieć. Krzyżyk na drogę. Jak rozumiem przeniósł się nie do innej kajuty, a na ten drugi statek, który pewnie podrzucił go do domu. Za to dr Finn i Isaac znów się do siebie zbliżają i chyba już wiadomo, jak to się skończy. 🙂

Odcinki 2 i 3 w tym sezonie były dla mnie takie sobie. Ale 4 i 5 to Star Trek najwyższej próby. Mam nadzieję, że to się nie skończy na 3 sezonach.

Smok Eustachy
    Participant

Słaby bo co za dużo to niezdrowo. w poprzednim też był problem z córką.
    Zabrakło wyraźnego 2 wątku.
    9/10

Q__
    Participant

Dreamweb said

Owszem analogia do osób transpłciowych czujących się niewygodnie w swoim ciele jest tu tak dosłowna

Aczkolwiek cały ten wątek jest bardziej wyrafinowany, bo wskazuje na symetryczność ich doświadczeń i takich przypadków jak (historycznego) Bruce'a/"Brendy"/Davida Reimera:
    https://www.bbc.com/news/health-11814300
    https://en.wikipedia.org/wiki/David_Reimer
    czy (fikcyjnego) Topy właśnie.
    Gdzie taką głębię spojrzenia można uznać za typowo Trekową.

Klyden zabrał swoje manatki i poszedł. I dobrze, chciałoby się powiedzieć. Krzyżyk na drogę.

Czy ja wiem? Był wsteczny, z czasem okazał się też wredny, odstawał... Ale wnosił swoją obecnością pewien element pluralizmu* (może teraz zastąpi go w tej fabularnej roli Teleya?)...

* Choć sam tej wartości nie cenił. Ot, paradoks taki.

Ciekawe swoją drogą na kim teraz zawiesi oko Bortus? Wprowadzą jakiegoś nowego pana do załogi?

I jeszcze jedno: przy całym swoim, (sporymi) miejscami b. obmierzłym, konserwatyzmie, Klyden też jest forpocztą obyczajowej rewolucji, czy tego chce, czy nie. W końcu po raz drugi nie rozwiódł się z Bortusem po moclańsku, choć nie chce już z nim być. Starego pragnąc, nowe czyni, parafrazując goethe'owskiego Mefista.

Smok Eustachy said

Słaby
    /.../
    9/10

Musisz być b. wysokiego zdania o ORV skoro 9 dajesz odcinkom tej serii, które uważasz za słabe...

Smok Eustachy
    Participant

No najsłabszy.

Q__
    Participant

Pozostałe mają u Ciebie równą dychę??? (W jakiej skali? Dla ORV? Dla całego ST i okolic? Dla popkultury? Dla dzieł kulturalnych wogle 😉 ?)

Dreamweb
    Participant

Może to jak ze skalą Warp, dobry odcinek ma 9,95 🙂

Smok Eustachy
    Participant

10, 9, 10, 9, 9
    Tak mam na imdb
    W skali 3 sezonu Orville

Q__
    Participant

Rozumiem. A jak na tle wcześniejszych?

ps. Subiektywny ranking bohaterów ORV:
    https://www.youtube.com/watch?v=OWJWNIbH4Ss
    I pochwała tytułowej serii jako najlepszego nowego Treka*:
    https://www.youtube.com/watch?v=1SVZiuyf6yU
    Z kanału faceta, który już kiedyś o nim gadał (wtedy porównując je z DSC):
    https://www.youtube.com/watch?v=eG1Muf4L_uE

* Skoro przy nuTrekowości The Orville jesteśmy - kolejnym jej dowodem może być niedawna bitwa:

Takie samo okrętowe copy + paste jak w finale pierwszego sezonu PIC, tylko nie wiem - naśladowane w celach parodystycznych, skopiowane bo się Sethowi tamta scena spodobała, czy zrodzone z oszczędności?

A gdy już na podobieństwa zeszło... Czy Kelly w tym podkoszulku (i holodecku) nie przypomina Wam Seven (z czasów VOY)?
    https://www.youtube.com/watch?v=0y4IjHSQ2fo

Smok Eustachy
    Participant

Wcześniejszych odcinków nie oceniałem. Najlepszym odcinkiem jest finał 2 sezonu Mando. Ten natomiast byłby znacznie lepszy gdyby nie był bezpośrednio po poprzednim. Podoba mi się.

Rozumiem natomiast dylematy Topy. Mówię to jako smok. Miała ona dodatkową alternatywę: przemęczenie się parę lat i zwianie do tej kolonii kobitek, która jest. Bortus natomiast wysiedział Topę i jest jej matką w związku z tym. Klajden nie odczuwa natomiast powiewu kobiecości z powodu bycia kobietą.
    2. Moclanie się nie utrzymają z powodu kontaktów z Unią, co widać. Topa se może żyć na terenie Unii i mieć na nich wytrąbione.

Q__
    Participant

Moclanie się nie utrzymają z powodu kontaktów z Unią, co widać. Topa se może żyć na terenie Unii i mieć na nich wytrąbione.

No, modernizacji jeszcze nikt nie zatrzymał 😉 .

Smok Eustachy
    Participant

Chyba że wprowadzą jakią ukryty czynnik społeczny uzasadniający takie obyczaje.
    Topór napisał opowiadanko w którym kosmonauci uwalniają uwięzione ufoki z klatek. Po czym okazuje się że to były kręgosłupy.

Q__
    Participant

Jak o tym piszesz przypominają się również żarciki Sheckley'a. Z tym, że ukrytymi czynnikami wszystko się usprawiedliwi, nawet magię (która, jak zauważył Dukaj, bazuje na logice niejawnej przyczynowości), a w (dobrej) SF przecież nie o czary-mary, choćby "zracjonalizowane", chodzi, a o zakorzenienie w rzeczywistości i sensowne się do niej odnoszenie (m.in.).

Dreamweb
    Participant

10, 9, 10, 9, 9
    Tak mam na imdb
    W skali 3 sezonu Orville

Ja bym dotychczasowym odcinkom 3 sezonu ORV dał (w skali do 10): 7, 6, 5, 9, 10.

Z innej beczki... ciekawe, że Isaac zrozumiał ironię w rozkazie Eda, że ma nie operować Topy. Raczej do tej pory wszystkie jego reakcje były dosłowne. Czyżby, bezwiednie, niczym Data stawał się bardziej ludzki? 🙂

Viewing 15 posts - 301 through 315 (of 493 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram