Forum Fantastyka Star Trek The End

The End

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 22 total)
  • Author
    Posts
  • AHM
    Participant
    #2173

    "... but all great advetures must come to an end" (trailer Voy)

    Ale jakie naprawdę są zakończenie Star Trek. Jak je oceniacie???

    Zacznijmy od pełnometrażówek. Według mnie najlepsze zakończenie ma Nemesis. Dlatego że nie kończy się takim tradycyjnym happy end'em. Data nie ten sam, Riker i Deanna odchodzą, Enterprise nigdy nie będzie takim sam. Najmniej podoba mi się końcówka ST IV „Podróż do domu”(choć film jest jednym z lepszych z całej dziesiątki). Zakończenie trochę cukierkowe, Pożegnanie Spoka z ojcem, i degradacja Kirka choć patrząc całościowo ta tak jak by go awansowali a nie pozbawili stopnia.

    Co do seriali TOS całego nie oglądałem a zwłaszcza końcówki więc nie ocenie. Zacznijmy od TNG ( i tu się pewnie narażę) dla mnie wielka pomyłka.All Good Things jest dobrym odcinkiem ale nie ma w nim obrazu który ukazywał by że to koniec serialu. Oglądając końcówki Voya czy DS9 czuje się że to koniec większość wątków dobiega do końca, tu nic takiego nie ma miejsca. To bardzo dobry odcinek ale równie dobrze mógł by być osadzony gdzieś po środku serii i nikt by nie zauważył różnicy. Na pewno wpływ na taki obraz rzeczy miał fakt, iż przewidywano dalsze przygody TNG w pełnometrażówkach i nie mogło dojść do diametralnych zmian w ostatnim odcinku, no ale jakoś można było pokazać że to koniec serialu.

    Najlepsze zakończenie ma DS9. Aż łezka się w oku kreci, dla mnie extra. Wątki doprowadzone do końca, i wszystko poukładane jak trzeba każdy poszedł w swoją stronę lub znalazł swoje miejsce. Nie chce spoilerować tak bardzo, kto nie widział niech oglądnie, majstersztyk w zakończeniach.

    VOY to według mnie najlepszy serial. A zakończenie??!! Cóż myślę że brakło 10minut. Można było pociągnąć fabułę troszkę bardziej, a tak pozostaje pewien niedosyt. Nie wiadomo co stało się z Maquis, co z awansami i z AHM. Jedyne co wiadomo to stołek admiralski dla Janeway. Za bardzo to wszystko zostało urwane.

    ENT... końca nie widać ale poprawę i to znaczną można zauważyć.

    EMH Mark IX
    Participant
    #20534

    ACHTUNG ! ! ! Prawdopodobieństwo wystąpienia SPOILERÓW - 97,5 %!

    Vitay Fotoniczny Bracie...

    Według mnie najlepsze zakończenie ma Nemesis. Dlatego że nie kończy się takim tradycyjnym happy end'em. Data nie ten sam, Riker i Deanna odchodzą, Enterprise nigdy nie będzie takim sam..

    I tu się nie zgodzę... Zakończenie najlepsze dlatego, że Brent Spinner postanowił skończyć z Trekiem i "skasowano" Datę, a w jego miejsce pojawił się w końcówce B4? Co do Rikera zaś - on nie odchodzi. Ot po prostu awansuje na kapitana 🙂 Gorzej, że wraz z rezygnacją Stewart'a z roli kapitana Pickard'a, zaczynam obawiać się o losy jakiejkolwiek kontynuacji. Nie licząc planowanych już prequeli.

    VOY to według mnie najlepszy serial. A zakończenie??!! Cóż myślę że brakło 10minut. Można było pociągnąć fabułę troszkę bardziej, a tak pozostaje pewien niedosyt. Nie wiadomo co stało się z Maquis, co z awansami i z AHM. Jedyne co wiadomo to stołek admiralski dla Janeway (...ciach!)

    No to witam w klubie. nigdy nie mam dość VOY'a, ale faktycznie, końcówka pozostawia wiele do życzenia. Ale nie winię scenarzystów Voyagera. Takie były wytyczne i koniec!

    Wściekam się za to na "Nemesis". Skoro pojawiła się Kathryn, czuję rozgoryczenie, że nie udało się zwerbować żadnego z aktorów grających w VOY'u. Podobno w roli admirał miała się pojawić Jeri Ryan, ale odrzuciła propozycję z powodu roli w serialu, który zresztą został niedługo później "skasowany".

    Co do najlepszego zakończenia Trekowego...

    Dla mnie zawsze bedzie to końcówka "First Contact"!

    Po mrocznych początkach, film kończy wyraźne przesłanie - nie damy się.

    Pokonamy, choć z trudemi ponosząc ofiary, choćby takie przeciwności losu jak podróżujący w czasie Borg.

    Nawet jak na standardy "cukierkowo-amerykańskie" końcówka nie jest przesłodzona. Ot, udało się przetrwać kolejnej załodze, kolejnego okrętu o nazwie "Enterprise".

    Szkoda tylko, że cykl "Przedsięwzięcie" kończy się defintywnie po dwóch kolejnych odcinkach przygód załogi, nie dając nam nadziei na godną kontynuację.

    I to właśnie uważam za najgorsze z możliwych zakończeń Star Treka...

    Deactivate EMH!

    r_ADM
    Participant
    #20535

    Co do seriali TOS całego nie oglądałem a zwłaszcza końcówki więc nie ocenie

    TOS nie ma koncowki jako takiej. Serial sie po prostu konczy. W zaden sposob nie jest to zaakcentowane.

    dla mnie wielka pomyłka.All Good Things jest dobrym odcinkiem ale nie ma w nim obrazu który ukazywał by że to koniec serialu.

    no nie ma, ale caly tng byl taki. serial zlozony z samych odcinkow standalone. nie bylo zadnych watkow do zamkniecia, slowem nie bylo czego konczyc. dlatego tez nie rozumiem twojego zawodu.

    Najlepsze zakończenie ma DS9. Aż łezka się w oku kreci, dla mnie extra. Wątki doprowadzone do końca, i wszystko poukładane jak trzeba każdy poszedł w swoją stronę lub znalazł swoje miejsce.

    nie wiem czy to ma sens, bo podobno jak sa napisy do odcinka to spoiler space'a nie trzeba wstawiac, ale UPRZEDZAM, ZE SPOILERY MOGA BYC I BEDA 🙂

    DS9 jest, imnsho, najlepszym serialem, ale zakonczenie tez nie ustrzeglo sie od kilku bledow. przede wszystkim 7 sezon, a wiec i WYLB tez, byl strasznie poganiany. wszystko wydarzylo sie za szybko. gdyby wlodarze paramountu nie kazali konczyc serialu, DS9 z powodzeniem moglby miec (jako jedyny Trek) 8 sezon.

    Pozatym w tych migawkach sentymentalnych zalogi, a szczegolnie Worfa, nie bylo Jadzii. Dziwne biorac pod uwage, ze sluzyla tam 6 lat, byla mainem, byla zona drugiega maina. Tak wiem, ze producenci nie dogadali sie z Farrellowa, ale nie wygladalo to dobrze.

    Cóż myślę że brakło 10minut. Można było pociągnąć fabułę troszkę bardziej, a tak pozostaje pewien niedosyt. Nie wiadomo co stało się z Maquis, co z awansami i z AHM. Jedyne co wiadomo to stołek admiralski dla Janeway. Za bardzo to wszystko zostało urwane.  

    ENT... końca nie widać ale poprawę i to znaczną można zauważyć.

    Imo braklo duzo wiecej niz 10 minut. Chociaz po tym jak producenci zaprzepascili potencjal serialu to nie bylo sie czemu dziwic. Maquis, awanse, to kropla w morzu potrzeb.

    Endgame byl cieniutki. Wprowadzonty w ostatniej chwili zwiazek C/7, znowu borg, podroze w czasie. to wszystko oklepane, wtorne i przewidywalne. IMO najgorsze zakonczenie treka. TNG mimo, ze odcinek z dobrym zakonczeniem nie mial wiele wspolnego to byl swietnym standalonem. Voy niekoniecznie...

    AHM
    Participant
    #20537

    Ja bym się dalej upierał przy 10 minutach. Np. spotkanie po 6 mc od powrotu na którym każdy rzekł by kilka słów co nowego u niego i co się zmieniło, ukazano by w bardzo krótkim czasie pryzmat kilku miesięcznych zmian w życiu bohaterów. Mogłoby to wiele wyjaśnić.

    Co do Rikera, chodziło mi o to że nie odszedł na wieki tylko opuścił rodzinę, nie będzie już stał u boku Picarda jako pierwszy oficer. Deanna i Data( w pewien sposó:cool: też pożegnali się ze swoimi stanowiskami na Enterprise. Otwiera to nowe możliwości dla scenarzystów (jeśli zdecydują się tworzyć nowe historie, co bez Stewart'a będzie bardzo ciężkie) Nemesis zamyka pewien rozdział w historii pełnometrażówek i w jakiś sposób kończy się historia TNG

    TNG jest uznawany za najlepszy serial ST a jego końcówka jest jakby urwana. Serial który ma 7 sezonów nie powinien się kończyć tak po prostu, niezależnie czy jego odcinki były mniej czy bardziej ze sobą powiązane. Gdyby ostatni odcinek oglądną laik w życiu by się nie domyślił że to koniec najbardziej znanego serialu ST. Mogli chociaż napisać THE END

    Q
    Participant
    #20554

    Zacznijmy od TNG ( i tu się pewnie narażę) dla mnie wielka pomyłka.All Good Things jest dobrym odcinkiem ale nie ma w nim obrazu który ukazywał by że to koniec serialu.

    Hmmm... All Good Things wcale nie mial byc koncem i wcale nim nie byl.

    Byl raczej poczatkiem, poczatkiem serii pelnometrazowek TNG. Spelnial w tej roli genialnie swoje zadanie. MI sie wydaje ze zostal on specjalnie nakrecony na potrzeby star trek pokolenia. Zauwazcie, wszystkie te podroze w czasie i zniszczenie Enterprise, wlasnie to bylo w pokoleniach. Q przygotowal wtedy Picarda do walki z Soranem, do walki ktorej jeszcze nigdy wczesniej nie toczyl, do walki w czasie i roznych historiach wszechswiata.

    Domko
    Participant
    #20561

    Mnie jednak się wydaje, że All Good Things pokazywał, że jest to koniec TNG jako serialu. Q wspominał w nim o odkrywaniu nieznanego - twierdził też, że Picard odkrywa Galaktykę, a sam nie rozumie tego, że odpowiada za śmierć ludzkości.

    Dla mnie było to podsumowanie TNG jako serialu opowiadającego o odkrywaniu "nowych światów i cywilizacji, by śmiało podążać tam, gdzie nikt jeszcze nie dotarł".

    Unicorn
    Participant
    #23435

    Moim zdaniem zakończenie "Nemesis" jest dobre... Może jest pewien niedosyt, że po tylu latach spędzonych razem jedyne co robią Riker i Picard to uścisk dłoni i zwyczajowe "do widzenia"...Szkoda Daty, ale myśle, że jego dążenie do bycia człowiekiem zostało wypełnione... Oddał życie w myśl ideałów, uratował przyjaciół. A przecież przez te wszystkie lata chodziło mu o stanie się lepszą istotą, głębszą uczuciowo i w ogole... To mi się bardzo podobało 😉 No i... Riker i Troy w końcu wzięli ślub ;D A na to czekałam...Co do seriali, nie mogę się jeszcze wypowiedzieć :), bo nie widziałam jeszcze żadnego zakonczenia :rotfl:

    Domko
    Participant
    #23437

    Moim zdaniem zakończenie "Nemesis" jest dobre... Może jest pewien niedosyt, że po tylu latach spędzonych razem jedyne co robią Riker i Picard to uścisk dłoni i zwyczajowe "do widzenia"...

    W sumie może jest w tym trochę racji. Ale co mieliby zrobić, aby było to bardziej efektowne? Dać sobie buzi? 😀

    A na poważnie. Zakończenie Nemesis uważam za zbyt uproszczone. Zastanawia mnie np. fakt dlaczego Riker przyjął propozycję dowodzenia innym statkiem, podczas gdy w całym TNG odmawiał przeniesienia (mówiono ponoć nawet, że Riker jest osobą, która mogłaby dowodzić dowolnym statkiem, ale nie chce).

    Ślub to jeszcze dobry motyw. Ale np. nie rozumiem dlaczego Picard nie kontynuuje bliższej znajomości z doktor Crusher. Że o dalszych losach La Forge'a nie wspomnę. Te trzy osoby po prostu zostały w tym samym punkcie co w końcówce TNG.

    Ogólnie końcówkę Nemesis uważam za niewystarczającą i zostawiającą niedosyt.

    Sai
    Participant
    #23439

    Najlepsze zakończenie według mnie miał „ST: First Contact”, pomimo że było typowo amerykańskie, budowało atmosferę na przyszłość. Podbudowało wiarę w ludzkość. Co do seriali, TOS normalnie się kończy, co do tego zakończenia nie mogę się w pełni wypowiedzieć, bo całego serialu nie widziałem. Mój ukochany TNG, kończy się, bo się miał zakończyć, niestety. Na koniec TNG nie było czego podsumowywać, zresztą miały powstać filmy kinowe. VOY, DS9 cóż nie widziałem zakończenia. Nie mogę ocenić jakie zakończenie było najgorsze, gdyż przeważnie filmy, w przypadku których wiedziano że będzie kontynuacja, kończyły się zwyczajnie, bez jakiś dramatycznych rozwiązań, natomiast te końcowe zawsze zawierały jakiś szczegół zmieniający przyszłość ST.

    (...)dlaczego Riker przyjął propozycję dowodzenia innym statkiem, podczas gdy w całym TNG odmawiał przeniesienia

    Po prostu twórcy zostawili sobie furtkę na przyszłość. Może kiedyś powstanie film lub serial z Riker`em w roli kapitana badającego bezkresy wszechświata. 😀

    Te trzy osoby po prostu zostały w tym samym punkcie co w końcówce TNG.

    Wszystko zależy od aktorów, to oni decydują czy będą grać dalej swoje role, czy może im się już znudziło. Pogląd ten zmienia tylko jedna rzecz......kasa. Poza tym przy takim zakończeniu, sprawa ta jest nadal otwarta. 😉

    Slawek
    Moderator
    #23440

    Khem khem... tego no... SPOILERY...Z końcówek to mogę ocenić jedynie pełnometrażówki oraz DS9. VOY'a i TNG oglądałem co prawda ostatnie epizody ale nie oglądałem ostatnich sezonów aby oceniać w całości.Z pełnometrażówek najbardziej podobało mi się zakończenie Generations. Szczególnie motyw z Datą i Spot'em. Takie... wzruszające... to było :). Nemesis też był dobry muszę przyznać.Co do seriali. DS9, mówiąc szczerze wydało mi się to lekko naciągane, jednak zarazem spójne w całości, przemyślane i ciekawe. Naciągane gdyż wojna trwała dwa sezony, w ostatnim odcinku widać było po siłach dominium, że federacja by tą wojnę przegrała, jednak odo ratuje sytuację. Takie zbyt piękne to, ale dobre, wręcz świetne w ogóle.TNG - to co ktoś napisał, nie widać, że to koniec serialu. Jego właściwym końcem był Generations o którym pisałem wyżej.Innych seriali nie oceniam.

    r_ADM
    Participant
    #23441

    Naciągane gdyż wojna trwała dwa sezony, w ostatnim odcinku widać było po siłach dominium, że federacja by tą wojnę przegrała, jednak odo ratuje sytuację. Takie zbyt piękne to, ale dobre, wręcz świetne w ogóle.

    w ktorym konkretnie momencie widac, ze federacja wojne by przegrala ??

    sojusz przelamal front i dominium wycofalo sie na cardassie prime. jakkolwiek sytuacja z odo, ktory ratuje kwadrant alfa moze byla troche nieoczekiwana (moze nawet troche naciagana), ale trzeba pamietac, ze female founder zawsze mowila, ze odo jest wazniejszy dla great link'u niz kwadrant alfa. biorac pod uwage to zdanie to zdarzenie juz tak naciagane nie jest.

    jeszcze a propos tng...

    all good things nie mialo sie wydawac zakonczeniem bo celem studia bylo przeniesienie produkcji na srebrny ekran i "konczenie" tng byloby glupota.

    nie wiem tez dlaczego generations mialoby byc koncem tng ???

    Slawek
    Moderator
    #23442

    Co do generations, to mnie osobiście chodziło że jest to zakończenie serialu - przygód załogi na USS Enterprise-D. TNG się nie skończyło aż do Nemesisa.Co do przegranej wojny, mały offtopic, może źle to odebrałem, ale federacja klingoni i romulanie wysłali wszystkie swoje siły na cardassia prime, tam zostały pokazane potężne siły obronne dominium. Osobiście myślałem, że federacja przegrałaby tą bitwę, ale teraz mi się przypomina, że coś była mowa o utracie dużej części sił. End of offtopic ;>

    Skrypek
    Participant
    #23480

    Co do seriali TOS całego nie oglądałem a zwłaszcza końcówki więc nie ocenie.

    Też całego nie oglądałem, ale pewnie się urwał bo cancelowano.

    Zacznijmy od TNG ( i tu się pewnie narażę) dla mnie wielka pomyłka.All Good Things jest dobrym odcinkiem ale nie ma w nim obrazu który ukazywał by że to koniec serialu.

    TNG ma kompozycję klamrową - Encounter at Farpoint i All good Things są ładnie spięte postacią Q, który po 7 latach postanowił ponownie rozliczyć ludzkość z ich minionych wybryków. Picard zmuszony był do udowodnienia, że ludzkość dzięki eksploracji ewoluowała i oddaliła się od zarzucanego jej barbarzyństwa, że pragną dalszego doskonalenia i rozwoju w konfrontacji z nieznanym. Picard obronił się, więc misja docierania gdzie nie dotarł jeszcze żaden człowiek trwa nadal.

    Nie było tu potrzeby na sentymentalne zakończenie, gdyż załogę przenoszono na wielki ekran, gdzie poniekąd pożegnano ją w Nemesis. Ale również nie było z czego zrobić tak wielkiego zakończenia, jak w DS9, gdzie było dwa razy więcej bohaterów, którzy menatalnie przebyli kilka razy dłuższą drogę, mimo że fizycznie w jednym miejscu.

    Zakończenie Voyagera było takie jak i jego start, czyli znienacka. Róznica taka, że start był starannie przygotowany i wpleciony sensownie świat DS9, a zakończenie było zupełnie od czapy, bezmyślne, naciągane i naiwne.

    Notabene: dwuodcinkowiec pt. Maquis w DS9 został napisany specjalnie dla mozliwości startu Voya i były to chyba jedyne dwa odcinki DS9 popełnione przez duet Berman&Braga - i wystarczy!

    r_ADM
    Participant
    #23481

    Maly OT: Bragga nie mial nic wspolnego z Maquis. Odcinek napisali Piller, Taylor, Berman i James Crocker. W drugiej czesci Crockera zastapil Behr.

    Skrypek
    Participant
    #23489

    Maly OT: Bragga nie mial nic wspolnego z Maquis. Odcinek napisali Piller, Taylor, Berman i James Crocker. W drugiej czesci Crockera zastapil Behr.

    Przepraszam, rozpędziłem się za bardzo w kierunku Entka :>

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 22 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram