Forum Rozmowy (nie)kontrolowane Nauka Tarcze ochronne & pola siłowe & Sztuczna Grawitacja & Antygrawitacja

Tarcze ochronne & pola siłowe & Sztuczna Grawitacja & Antygrawitacja

Viewing 13 posts - 1 through 13 (of 13 total)
  • Author
    Posts
  • mario es
    Participant
    #5838

    Tarcze Ochronne & Pola siłowe

    Każdy statek kosmiczny potrzebuje odpowiedniej osłony, a pole siłowe to idealne zabezpieczenie przed planetoidami, kosmicznymi śmieciami czy potencjalnym atakiem wroga. Tym razem dr Michio Kaku pokaże nam jak, dzięki

    Fantastyka w Laboratorium - Tarcze Ochronne & Pola siłowe 1/3

    Fantastyka w Laboratorium - Tarcze Ochronne & Pola siłowe 2/3

    Fantastyka w Laboratorium - Tarcze Ochronne & Pola siłowe 3/3

    Romek 63
    Participant
    #93422

    Szczerze mówiąc ta przedstawiona przez Kaku wersja pola siłowego nie bardzo mi się podoba. Myślę że za kilkanaście lat da się zaprojektować coś lepszego i bardziej podobnego do tych pól znanych z filmów sf.

    Romek 63
    Participant
    #93900

    Ten artykuł nie do końca jest w temacie ( dotyczy sztucznej grawitacji ❗ ) ale lepszego miejsca dla niego nie znalazłem.

    Artykuł jest pisany trudnym językiem fizyki, a więc nie wszystko zrozumiałem ale na szczęście komentarze wszystko wyjaśniają.

    Grafen może tworzyć masę?

    http://kopalniawiedzy.pl/grafen-masa-elekt...znej-11676.html

    Abdulaziz Alhaidari wraz ze współpracownikami z Saudyjskiego Centrum Fizyki Teoretycznej wysunęli hipotezę, że wśród niezwykłych cech grafenu znajduje się również... możliwość tworzenia masy.

    Uczeni rozważając czym jest masa spekulują, że występuje ona dlatego, że wszechświat ma dodatkowe wymiary, które istnieją tylko w najmniejszej skali. Wymiary te są uzwarcone. Takie wymiary mają niezwykły wpływ na mechanikę kwantową zmieniając dotyczące jej równania tak, że zawierają masę. Stąd, w teorii, bierze się masa.

    Alhaidari i jego zespół spekulują, że podobny efekt może występować w grafenie jeśli znajdujące się w nim wymiary zostaną uzwarcone (skompaktyfikowane). Grafen, jak wiemy, jest strukturą dwuwymiarową. Jeśliby zatem udało się zmniejszyć liczbę wymiarów grafenu z dwóch do jednego, wówczas równania opisujące zachowanie elektronów i dziur w grafenie - które, jak pamiętamy, nie biorą pod uwagę masy - zmieniłyby się w takie, które biorą pod uwagę masę. W wyniku tego, uzwarcenie wymiarów stworzyłoby masę.

    Wywody Abdulaziza Alhaidariego są niezwykłe. Jeśli bowiem uczony ma rację, będzie to oznaczało, że generowanie czy niszczenie masy może odbywać się za pomocą zwykłej zmiany geometrii grafenu.

    Dołączona grafika

    I teraz najciekawsze - cytaty z komentarzy:

    "budowanie i niszczenie masy. W zasadzie art jest napisany zrozumiale, wszystko prawidłowo i logicznie, ale wygląda tak jak by autor trochę bał się napisać zdania wystarczająco prosto. Chodzi o wytworzenie grawitacji i antygrawitacji...

    Intrygujące... to by było dopiero odkrycie 🙂 Mam nadzieje że efekt zwiększenia lub zniszczenia masy.. czyli po ludzku wytworzenia lub zlikwidowania grawitacji będzie działał poza bryłą grafenu... Jeśli uda się oddziaływać grafenem na materię która go otacza, to ... w zasadzie ludzkość przeskoczy na następny etap technicznej ewolucji... "

    "Owszem - poruszamy się w obszarze s/f 🙂 ale czy to źle? Nie wszystkie posty musza być "sztywne" i naukowo poprawne, czasem warto popuścić wodze fantazji 🙂

    Tak więc... co do antygrawitacji to ja ją widzę jako zjawisko odpychające obiekty które posiadają masę. Na obiekty bez masy antygrawitacja po prostu nie działa. 🙂

    a nawet jeśli uda nam się spowodowac tylko i wyłącznie zmiany masy danego obiektu to też będzie modelowanie sił grawitacyjnych.

    Wyobraźmy sobie tak sytuacje, mamy w próżni (poza bezpośrednim i silnym oddziaływaniem grawitacji jakiejś planety) jakiś pojazd/stację. Żeby utrzymać się na umownej "podłodze" trzeba w chwili obecnej skorzystać z siły odśrodkowej lub jakichś urządzeń magnetycznych. Zamiast tego mamy wbudowane w podłogę płytki grafenowe, które odpowiednio pobudzone zgodnie z nową teorią zwiększają drastycznie swoją masę... A skoro posiadają olbrzymią masę, to zaczynają przyciągać ludzi tak jak powiedzmy nasza mateczka ziemia.. i mamy sztuczną grawitację na pokładzie.

    Oczywiście pojawia się mnóstwo problemów, wpływ naprężeń na konstrukcję samego pojazdu, czy chociażby wpływ olbrzymiej sztucznej masy która by wytwarzała grawitację na poziomie 1G na pobliskie ciała niebieskie... (w sumie to tak jak by się w kosmosie pojawiła jeszcze jedna planeta, niewątpliwie wpłynęło by to na trajektorie pozostałych planet w układzie słonecznym) więc żeby zniwelowac te siły przydała by się jakaś izolacja grawitacyjna w poszyciu pojazdu/stacji, żeby siły grawitacyjne nie wychodziły na zewnątrz... no ale to już inna bajka 🙂 Snuć marzenia i bujać w obłokach przecież można... szczególnie przy kawie w pracy" ;D

    Jak tak dalej pójdzie to trzeba będzie zacząć budowę Enterprise'a ;D

    Ps.

    mario es - Jeśli mogę Ci coś polecić to proponowałbym w nazwie tematu dodać jeszcze "i sztuczna grawitacja" a myślę że temat stanie się bardziej popularny bo badania pewnie teraz pójdą w tym kierunku 🙄

    mario es
    Participant
    #94549

    Romek dopiero teraz doczytałem to co napisałeś w edycji postu ,dodałem do tematu głównego " Antygrawitacja " jakoś tak bardziej ogólnie brzmi .Pozdrawiam

    Galactica
    Participant
    #94551

    Przydałaby sie sztuczna grawitacja.

    mario es
    Participant
    #94554

    Zmienione jako temat zbiorczy dla "Tarcze ochronne & pola siłowe & Sztuczna Grawitacja & Antygrawitacja"

    Romek 63
    Participant
    #94575

    To Cieszę się że mój pomysł Ci się spodobał 🙂 Mam nadzieję że w niedługim czasie coś jeszcze o tej sztucznej grawitacji napiszą na stronach popularnonaukowych.

    Romek 63
    Participant
    #103025

    A tu mamy inny sposób otrzymywania sztucznej grawitacji i braku grawitacji, aczkolwiek nie wiem czy jest on bezpieczny dla organizmu człowieka bo tak na prawdę nie jest to grawitacja ale jedynie siła imitująca grawitację. Poza tym wątpię czy w takim polu magnetycznym działałyby jakiekolwiek urządzenia elektryczne i elektroniczne. Zdecydowanie lepszy sposób na otrzymanie grawitacji to wykorzystanie siły odśrodkowej ale na małych statkach kosmicznych może być z tym problem. Może jednak uda się zbudować małe wydajne urządzenie na bazie grafenu. Pola magnetyczne to chyba bardziej nadają się właśnie do uzyskiwania efektu pozornego braku grawitacji lub ochronnego pola siłowego.

    Lewitujące muszki - symulacja mikrograwitacji na Ziemi

    http://www.kosmonauta.net/index.php/Techno...i-15012012.html

    Czy można wytworzyć siłę znoszącą ziemską grawitację lub znacznie ją wzmacniającą? Przy użyciu lewitacji diamagnetycznej można i pozwala to na wykonywanie eksperymentów na organizmach żywych, w których wymagane są warunki mikrograwitacji lub zwiększonej wartości przyspieszenia ziemskiego. Sposób ten wykorzystano do badania zachowania muszek owocówek pod wpływem różnych wartości siły ciążenia bez wysyłania ich w kosmos.

    Przy użyciu nadprzewodzących magnesów i pól magnetycznych rzędu 16T, naukowcy z University of Nottingham wytworzyli sztuczną siłę, przeciwstawiającą się lub zwiększającą ziemską grawitację. Pozwoliło to na badanie zachowania muszek owocówek w warunkach zbliżonych do 0g, 1g oraz 2g. (W eksperymencie brała udział dodatkowa grupa kontrolna nie znajdująca się w polu magnetycznym, poddana normalnemu przyspieszeniu ziemskiemu).

    Elektromagnesy o bardzo dużych wartościach indukcji (od 10T) odpychają od siebie materiały diamagnetyczne. Do takich obiektów zalicza się przede wszystkim woda, ale także wiele białek (w tym DNA) znajdujących się w organizmach żywych. (Same muszki owocówki składają się w 70% z wody). W ten sposób, siła magnetyczna oddziałuje na organizm „od podstaw”, czyli poziomu elementów składowych komórek lub białek tworzących ciało. Odpowiednie natężenie i ustawienie według linii działania sił pola, pozwalają na wytworzenie warunków mikrograwitacji, zwykłego ciążenia lub przeciążenia.

    Muszki znajdowały się w niewielkich, cylindrycznych pojemnikach o średnicy 25 milimetrów i głębokości 10 milimetrów (Połączonych ze sobą w większym cylindrze. Tam także znajdowało się pożywienie). Na osobniki znajdujące się pod wpływem 1g działało pole magnetyczne o wartości 16,5 T. W przypadku 0g i 2g pole równe było 11,5 T.

    Co takie eksperymenty mogą przynieść w przyszłości? Przede wszystkim możliwość dokładnego przygotowywania kolejnych badań, które mają odbyć się np.: na pokładzie ISS. Kolejnym plusem wykorzystywania elektromagnesów i własności diamagnetyków jest niska cena (w porównaniu do lotów kosmicznych) i możliwość przeprowadzania dłuższych obserwacji (w porównaniu do lotów parabolicznych i spadku swobodnego). Jedynym minusem jest brak możliwości badania większych ciał, przede wszystkim organizmu człowieka. (Choć jest to kompensowane poprzez podobieństwo niektórych czynności, zachowań i reakcji wewnątrz organizmu wśród wszystkich organizmów żywych).

    Endrius
    Participant
    #109961

    Wczoraj po południu, Dziennik Internautów poinformował o wynalezieniu czegoś na kształt promienia trakcyjnego (WOW). Niestety siła jego przyciągania jest na tyle mała, że w obecnej chwili pozwala przyciągać co najwyżej grupy atomów 😛

    Tutaj znajduje się link do oryginalnego artykułu z filmem, zamieszczonego na stronie University of St Andrews.

    Romek 63
    Participant
    #109982

    W marcu 2011 r. pisaliśmy o podobnym odkryciu tutaj:

    http://www.trek.pl/forum/index.php?showtop...mp;#entry119446

    Endrius
    Participant
    #109986

    W marcu 2011 r. pisaliśmy o podobnym odkryciu tutaj:

    http://www.trek.pl/forum/index.php?showtop...mp;#entry119446

    Faktycznie, przegapiłem.

    Romek 63
    Participant
    #120743

    Ciekawa informacja. Czekam na wiecej szczegółów na temat tego urządzenia i potwierdzenie informacji na innych portalach.

     

    [color=#0000ff;]Boeing opatentował technologię ochronnego pola siłowego[/color]

    http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/boeing-opatentowal-technologie-ochronnego-pola-silowego

     

    Dołączona grafika

    Romek 63
    Participant
    #121911

    Jest kolejna informacja na ten temat:

     

     

Viewing 13 posts - 1 through 13 (of 13 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram