Forum Rozmowy (nie)kontrolowane Nauka Sztuczne organizmy w komputerach

Sztuczne organizmy w komputerach

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 25 total)
  • Author
    Participant

Człowiek biotyczny - Pierwsza próba odwzorowania organizmu człowieka w komputerze

http://www.idg.pl/news/330518/Czlowiek.Bio...wych.lekow.html

Ciekawy pomysł z tym odwzorowaniem organizmu człowieka w komputerze. Wróżę temu pomysłowi wiele zastosowań w przyszłości. Choćby także symulacja wpływu pozaziemskich drobnoustrojów gdy gdzieś w końcu takie znajdziemy.

W laboratoriach powstaje sztuczny mózg

http://www.tvn24.pl/0,1611132,0,1,w-labora...,wiadomosc.html

Ciekawe czy uda się za dziesięć lat dogonić np. mózg psa ❓

Romek 63
    Participant

Wirtualny kot a ludzki mózg

http://kopalniawiedzy.pl/mozg-kot-IBM-symu...puter-9039.html

Już za 10 lat ? To by było bardzo szybko 🙄

Galactica
    Participant

Po co tworzyć coś co my mamy w głowach? Po to przecież mamy te nasze mózgi aby z nich korzystać rozwijać się i odkrywać ich możliwości. Po co maszyna ma mieć co my mamy i ma za nas myśleć skoro my musimy za nasze czyny odpowiadać przed sobą (jeżeli ktoś wierzący w jakiegokolwiek Boga to przed nim też)? Ja tam żadnego komputera który jest równie mądry jak ja (a właściwie mądrzejszy bo ja wykorzystuje 10% a on 100% swoich możliwości) wole żeby był głupszy. Żadnych Terminatorów nie chcę. A te drobnoustroje z kosmosu. Przecież mamy swoje i nawet dokłanie nie wiemy co nam czynią więc po co przejmować się czymś czego nie ma? Jeszcze.........

Romek 63
    Participant

Żadnych Terminatorów nie chcę.

A mi się androidy podobają. Do ciężkich i niebezpiecznych prac niezastąpione. Do nudnych także 😆

Poza tym można je wysłać w kosmos na inną planetę do przetestowania statków kosmicznych i do robienia badań w niebezpiecznych miejscach 🙄 Poza tym Japonia ma już pomysł by wysłać androidy na księżyc zanim wyśle tam swoich kosmonautów. Wcześniej kiedyś zamieściłem tu link do artykułu na ten temat.

Manul
    Participant

Żadnych Terminatorów nie chcę.

A mi się androidy podobają. Do ciężkich i niebezpiecznych prac niezastąpione. Do nudnych także

Poza tym można je wysłać w kosmos na inną planetę do przetestowania statków kosmicznych i do robienia badań w niebezpiecznych miejscach Poza tym Japonia ma już pomysł by wysłać androidy na księżyc zanim wyśle tam swoich kosmonautów.

Taaa, taki robot http://www.youtube.com/watch?v=Ig7qmddOq4s na pewno poleci w kosmos.

Eviva
    Participant

W książce i serialu "Tekwar", notabene pióra Williama Shatnera (ktoś o nim słyszał?) jest poruszony bardzo ciekawy problem - praw androidów. Powyżej pewnej granicy "mózgowej" stały sie one bowiem istotami świadomymi, a dalej traktowane były jak rzeczy, własność ludzi. Powstawało pytanie, czy to etyczne, bo te maszyny myślały samodzielnie i, np, bały się śmierci podobnie jak ludzie, a wysyłano je tam, gdzie dla ludzi było zbyt niebezpiecznie.

Manul
    Participant

W TNG był odcinek kiedy to Picard bronił Daty, by nie stał się on obiektem naukowym i nadal mógł służyć na statku. Tam było to bardzo ładnie podsumowane, by nie rządzić życiem innych, nawet jeśli ono nie jest postrzegane w ludzkich kategoriach jako życie. Chociaż Data nigdy się niczego nie bał, w końcu nie miał emo-chipa, ale za to miał świadomość swojej egzystencji. Czy jakoś w ten deseń...:PTNG był genialny.To fascynujące, że Star Trek ma odpowiedź na wszystko...

Romek 63
    Participant

W TNG był odcinek kiedy to Picard bronił Daty, by nie stał się on obiektem naukowym i nadal mógł służyć na statku.

Owszem, gdy androidy osiągną poziom zbliżony do Daty - to i pojawią się dylematy moralne. Jednakże do tego poziomu techniki jeszcze nam trochę brakuje. Poza tym nawet gdy będzie już możliwe tworzenie androidów obdarzonych świadomością, to nie znaczy że wtedy wszystkie androidy będą w tę świadomość wyposażane. Do wielu prac nadal będą wystarczające znacznie prostsze androidy bez świadomości - i takie zawsze będzie można wykorzystać do niebezpiecznych misji.

Barusz
    Participant

W rzeczonym odcinku TNG właśnie chodziło o to, że Gwiezdna Flota nie wiedziała, czy ten poziom osiągnęła. Czy Androidy typu Data tylko perfekcyjnie udają istoty samoświadome, czy też nimi są. I zdecydowano, że... nie wiadomo, ale skoro nie wiadomo, to trzeba założyć, że przekroczono i nie ryzykować, że się istotę żywą zabije. I nasz dylemat też będzie polegał na tym, że nie będziemy wiedzieli, kiedy granicę przekroczymy.

Romek 63
    Participant

W rzeczonym odcinku TNG właśnie chodziło o to, że Gwiezdna Flota nie wiedziała, czy ten poziom osiągnęła. Czy Androidy typu Data tylko perfekcyjnie udają istoty samoświadome, czy też nimi są. I zdecydowano, że... nie wiadomo, ale skoro nie wiadomo, to trzeba założyć, że przekroczono i nie ryzykować, że się istotę żywą zabije. I nasz dylemat też będzie polegał na tym, że nie będziemy wiedzieli, kiedy granicę przekroczymy.

Akurat w jednym z odcinków TNG jest i odpowiedź na to pytanie. A mianowicie jeśli robot samoczynnie unika zagrożenia dla siebie, to możemy domniemywać że może posiadać świadomość. Jednak dopóki takich zachowań nie przejawia, to znaczy że na pewno tej świadomości nie ma.

Barusz
    Participant

Tylko, czy to na pewno dobra odpowiedź?Ostatecznie roczne dziecko nie unika zagrożeń, jego samoświadomość jest wątpliwa, a jednak uznajemy jego byt za godzien ochrony.

Romek 63
    Participant

Tylko, czy to na pewno dobra odpowiedź?

Ostatecznie roczne dziecko nie unika zagrożeń, jego samoświadomość jest wątpliwa, a jednak uznajemy jego byt za godzien ochrony.

Roczne dziecko nie unika zagrożeń, bo nie wie że np. dany przedmiot może być niebezpieczny. A jeśli chodzi o androida to nie jest to problemem by zaprogramować mu dużą ilość potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów i skutki ich działań. To już całkowicie wystarczy plus zdolność logicznego myślenia. Oczywiście w 100 % nie zawsze to zadziała, ale to normalne, bo czasem są i takie sytuacje że dorosły człowiek nie zdaje sobie sprawy z grożącego mu niebezpieczeństwa. Tu chodzi o znajome lub domyślne niebezpieczeństwo. Znajomego niebezpieczeństwa i roczne dziecko unika. Np. jeśli raz się sparzy gorącą wodą, to później już jest ostrożne w kontakcie z wodą.

Barusz
    Participant

Łech... no przecież właśnie żeby programować "androidom" potencjalne zagrożenia, tak, by samoświadomie ich unikał, najpierw musimy założyć, ze są one co najmniej blisko przekroczenia tej granicy... Nikt tego 'beznteresownie' programował nie będzie...

Galactica
    Participant

Ciekawe. Tylko aby wysłać robota na jakąś niebezpieczną planete trzeba go zaprogramować na ewentualne zagrożenia. I oczywiście nauczyć go jak ich unikać. Słyszałem coś o komputerach które może są lub powstają (pewien nadal nie jestem czy to co napisałem jest prawdą 😀 ), które soię uczą. A jak się organizm uczy to w końcu kapnie się że istnieje........A to nie wiem czy jest dla nas dobre rozwiązanie. Bo niekoniecznie te roboty z świadomością będą nam tak chętnie słyżuć jak w Star Treku. Przypomnijcie sobie sytuacje z Battlestar Galactica.

mario es
    Participant

Powstały cyfrowe organizmy. "To nowa epoka"

Brytyjski tygodnik "New Scientist" pisze, że nauka światowa stworzyła sztuczny intelekt, który analogicznie do organizmów biologicznych jest zdolny do samodzielnej ewolucji. Ma on postać złożonych programów komputerowych "tak zwanych organizmów cyfrowych".

"W czasie gdy światowe media, politycy i filozofowie dyskutują o możliwości i potrzebie stworzenia sztucznego intelektu, naukowcy z amerykańskiego Michigan State University zdołali zbudować nowe formy życia intelektualnego" - podkreśla "New Scientist".

Te elektroniczne organizmy mają własne DNA - pierwotne kody programu. Jednakże amerykańscy naukowcy wyposażyli te DNA w zdolność do mutacji i samodzielnego nabywania przez sztuczny intelekt nowych cech i zdolności.

Jak się okazało, organizmy cyfrowe nauczyły się korzystać z tej właściwości, dotychczas charakterystycznej tylko dla struktur biologicznych. Powstał proces "rozmnażania" tych organizmów, kiedy każda ich nowa generacja nabywa coraz więcej "mądrości i umiejętności".

W rezultacie - ocenia "New Scientist" - świat wkroczył w zupełnie nową epokę technologiczną.

"Sztuczny intelekt nie tylko już istnieje, lecz jego rozwój osiągnął taki poziom, na którym zaczął się on rozwijać samodzielnie, bez ingerencji człowieka" - zaznacza pismo. Tym samym świat znalazł się na progu pojawienia się "mądrych maszyn", zdolnych do myślenia i spełniania wielu funkcji, właściwych ludzkiemu mózgowi.

Więcej w tym temacie na : http://wiadomosci.onet.pl/2208238,16,powst...epoka,item.html

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 25 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram