Forum Fantastyka Inne sci-fi i pozostałe gatunki Surface - serial NBC...

Surface - serial NBC...

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 24 total)
  • Author
    Participant

MOZLIWE LEKKIE SPOJLERY

Postanowilem napisac kilka slow po pilocie najnowszej serii NBC - Surface 😉 W 1989 roku James Cameron nakrecil film o tytule The Abyss w Polsce znanym pod nazwa Glebia. Film opowiadajacy o czyms co zyje w glebiach oceanu. Pilot Surface oparty jest na podobnych zalozeniach, jednakze to cos ktore kryje sie w wodzie nie jest takie przyjazne ;> Slow kilka o akcji... W kilku punktach na morskiej mapie Ziemi niemal jednoczesnie dochodzi do wydarzen, ktorych bohaterem jest tajemnicze cos pojawiajace sie nagle w glebinach. Wsrod osob ktore zetknely sie z owym czyms jest m.in biolog morski z Kaliforni Laura Daughtery, nurek z Luizjany Richard Connelly oraz mieszkajacy w Polnocnej Karolinie chlopiec Miles Bennett. W miare rozwoju sytuacji okazuje sie ze o dziwnym stworzeniu wiedza takze naukowcy pracujacy dla rzadu USA. Nikt jednak nie wie co czai sie pod woda... Pilot ktory zostal wyemitowany w poniedzialek bardzo intrygujaco wprowadza nas w cala opowiesc. Nie brak napiecia i sporej dawki adrenaliny. Calkiem mile dla oka sa sceny pokazujace akcje pod woda. W najblizszy poniedzialek druga czesc pilota po ktorym mam nadzieje poznamy wiecej szczegolow 😉 O serialu mozna tez poczytac na jego oficjalnej stronie :mrgreen:

Gosiek
    Participant

NIEWIELKIE SPOILERY

Obejrzałam pierwszy odcinek Surface i jak na razie trudno mi powiedzieć, czy ten serial będzie wybitny czy tylko taki sobie. O tym z pewnością zadecydują kolejne odcinki, które rozwiną całą historię i nieco dokładniej zaprezentują nam głównych bohaterów. Na razie mamy kilka ciekawych pomysłów, lekko zarysowane postaci (w tym interesująco zapowiada się pani biolog) i lekki chaos w pokazywaniu zbyt wielu miejsc akcji. Na szczęście sądząc z tego, że pod koniec odcinka część bohaterów zmierza do Południowej Karoliny na miejsce pewnego odkycia, to akurat może się zmienić. Z pewnością miłe jest to, że akcję przeniesiono pod i nad wodę, zawsze to jakaś odmiana od produkcji kosmiczno-gwiezdnych lub zajmujących się zjawiskami nadnaturalnymi, które dzieją się na stałym lądzie.

Co do pilota - pomysł ciekawy i można go z pewnością rozwinąć w dobrą i interesującą opowiesć, ale pod warunkiem, że zrobi się to zdecydowanie mniej chaotycznie, gdyż jak na razie realizacja jest jak dla mnie zbyt "awangardowa" - nagłe obcinanie scen, skakanie z jednej lokacji do drugiej bez uprzedzenia - to zdecydowanie nie ułatwia oglądania i podążania za wszystkimi wątkami.

Idea tajemniczego stworzenia monstrualnych rozmiarów, które czai się gdzieś w głębinach nie jest nowa i oryginalna, więc trzeba widzowi przekazać ją w sposób na tyle intrygujący, żeby chciał to kupić i zostać prz serialu. I tutaj twórcy Surface sięgnęli po równie stary i sprawdzony pomysł tajnych rządowych badań, których cel i wyniki ukrywa się przed opinią publiczną. Jak na razie wygląda to nieźle, ale boję się, że pomysł jest zbyt oklepany i przez jego wykorzystanie serial może stać się schematyczny - wiadomo, że zanosi się na konflikt typu: źli rządowi naukowcy kontra kilkoro niezależnych próbujących na włąsną rękę rozwiązać tą samą tajemnicę...

I wstęp do takiego biegu wydarzeń już mieliśmy - przy zamykaniu instytutu badawczego i podczas rozmowy młodej pani biolog z pracującym dla rządu Cirko. Oby udało się to jakoś ciekawie rozwinąć bez popadania w schematy. Na razie czekam na drugą część pilota i wtedy zastanowię się, czy Surface będzie w czołówce oglądanych przeze mnie seriali czy raczej trafi do grupy tych, które ogląda się z braku ciekawszych jako lekką i bezproblemową rozrywkę ;>

GWYNBLEIDD
    Participant

MOZLIWE SPOJLERY 1x02, 1x03

Po obejrzeniu dwoch kolejnych czesci serialu po stanowilem napisac slow kilka ;> Wydaje mi sie ze cala historia bardzo ladnie sie zaczela rozwijac mimo wspomnianego wyzej delikatnego kopiowania niektorych watkow z innych produkcji (zli rzadowi naukowcy kontra Laura). O ile odcinek nr 2 nie pokazal nam zbyt wiele i nie podal jasniejszych informacji na temat tego co sie czai w wodzie (nie licze ostatniej sceny kiedy "cos" polyka sobie jacht motorowy) to juz ostatni odcinek przynosi sporo informacji. Podoba mi sie pomysl scenarzystow na siegniecie az do jadra planety w celu pokazania gniazda prehistorycznego gada 😉 Bardzo przyjemny robi sie watek Milesa ktory hoduje malego potwora nadal niezdajac sobie sprawy co tak wlasciwie trafilo w jego rece. Cos mi mowi ze scenarzysci poprzez Nimroda beda chcieli rozwiazac kiedys cala historie ;> Zagadka pozostaje nadal Cirko i jego niejednoznaczne zachowanie wobec Laury. Zaczyna sie nam takze zawiazywac watek kontaktu miedzy Milesem a Richardem co pewnie doprowadzi do jakiegos polaczenia sil calej trojki ktora miala stycznosc z potworami. Czekam wiec na rozwoj akcji z nadzieja ze serial nadal utrzyma calkiem niezla forme ;D

Piotr
    Keymaster

[SPOILERY]

Wlasnie skonczylem 1x03 i niestety zachwycony nie jestem. Do serialu na poczatku przyciagnal mnie glowny temat - tajemnicze stworzenia z glebin, pomysl dla mnie ciekawy i troche swiezszy w moim odczuciu niz kolejni obcy inwigilujacy Ziemie.

Glowny watek nadal mnie ciekawi, ale cala reszta juz powoli przestaje mnie interesowac. Watek Richarda i jego przezyc zwiazanych ze spotkaniem niewiele wnosi do fabuly, on jedynie szuka... czegos. Miles i Nimrod przez caly drugi odcinek kojarzyli mi sie z E.T. (wolalem oryginal). 😉 Teraz jaszczur-elektryk ucieka, wiec moze byc ciekawiej - no zobaczymy. Badania naszej biolog sa bardziej interesujace, ale rzucanie jej klod pod nogi przez organizacje, ktora chce wszystko utrzymac w tajemnicy, robi sie IMO meczace. Nie wiadomo czego oni sami chca tak naprawde - skoro reaguja na grozby upublicznienia tego, co Laura wie, to znaczy ze ona wie za duzo - szanujaca sie tajna organizacja nie pozwolilaby jej tak swobodnie dzialac w tej sytuacji. ;P Caly ten watek jest dla mnie mocno naciagany, wydaje mi sie prowadzony na sile, zeby nie wyjawic za szybko zbyt wielu tajemnic. Zostaje jeszcze sprawa zagadkowych stworzen. Po tym odcinku troszke sie skrzywilem 😉 - wielkie stworzenia zyjace we wnetrzu planety, ktore moga sobie z niego wyjsc, poplywac, zjesc kilka rybek, jachtow... ;> No nie wiem. Dodatkowo na pewno maja one wplyw na to co sie stalo z jeziorem i gejzerem. Poki co ten serial science-fiction robi na mnie wrazenie takiego, ktory "science" traktuje z przymruzeniem oka. Moze to sie zmieni.

Na koniec dam upust swojemu czepialstwu i wytkne buraka, ktorego darowac nie moge. Jak Laura, biolog morski, widzac na obrazku zwierze wygladajace jak prehistoryczny ichtiozaur, moze nie wiedziec, ze takie stworzenie wyginelo? Ja osobiscie wiedzialem to majac jakies 10 lat - fakt, ze w dziecinstwie mialem hopla na punkcie prehistorii ;P no ale litosci. ;>

Gosiek
    Participant

Ja niestety też muszę przyznać, że z odcinka na odcinek Surface robi się coraz bardziej naiwne i dziecinne. Teraz już wyraźnie widać, że docelową widownię stanowią nastolatki (przy czym to naście jest wg mnie bardziej zbliżone do 13-14 niż 18-19), przez co mamy zbyt wiele uproszczeń zarówno w kwestiach fabuły jak i nauki. Po tym, co napisał Piotr właściwie już niewiele mogę dodać. Może poza tym, że niezbyt mi się podoba próba przeniesienia akcji z mórz i oceanów na stały ląd przez pokazanie, że jaszczury mogą przepalić sobie "dzierę w ziemi" w dowolnym miejscu na świecie i że zaczynają to robić. Imo jest na to zdecydowanie za wcześnie - taki motyw można było wprowadzić, ale raczej w dalszej częsci serialu.

Serial nadal jest kręcony z rozmachem, zdjęcia podwodne (których jest coraz mniej) są ciekawe, ale to zdecydowanie za mało. Poza Laurą reszta postaci nie ma w sobie zbyt wiele ikry, nie przyciągają widza, nie mają nic do pokazania i przekazania. A to w połączeniu z prostą i chwilami naiwną fabuła sprawia, że serial staje się mało wciągający. Nie chciałabym, żeby się tak stało, ale zaczyna się zapowiadać na przygodową historyjkę dla starszych dzieci, a to nie jest mój ulubiony gatunek. ;> Z seriali związanych z tajemniczym "czymś", co pojawiło się w morzu imo lepiej wypada Invasion, które potrafi utrzymać klimat tajemniczości i ma ciekawsze postacie. Ale o tym będzie więcej w innym temacie, jak uda mi się go w końcu napisać. 😉

Gosiek
    Participant

Wygląda na to, że Surface dostanie szansę na pełny sezon w sieci NBC - tak podaje SyFy Portal. Powodem tej decyzji jest wzrastająca podobno z tygodnia na tydzień widownia serialu. Na razie nie ustalono jeszcze z ilu dokładnie odcinków będzie się składać ten sezon, wszystko zależy od ramówki stacji, której priorytetem będą transmisje z olimpiady zimowej. ;>

MOŻLIWE SPOILERY

A ja po odcinku 1x04 nadal mam mieszane uczucia. Niby było trochę lepiej niż poprzednio, wątek Richa nabrał w końcu kolorów, pani doktor znalazła sposób żeby wrócić na morze i zabrać się za kontynuację poszukiwań, Cirko próbował przekonać Waszyngton, że badane przez niego stworzenia stanowią globalne zagrożenie... I te wątki były całkiem nieźle pomyslane i zagrane, ale pozostał jeszcze Miles, który swoim infantylizmem psuje wg mnie serial. Aż przypomina się niejaki Wesley z TNG, który też miał być postacią, z jaką może się identyfikować młodsza część widowni... ;> A biorąc pod uwagę, że przetrwał w treku kilka sezonów, istnieje znikoma szansa, że scenarzyści pozbędą się dzieciaka z Surface, a szkoda.

GWYNBLEIDD
    Participant

MOZLIWE SPOJLERY 1x06

Jestem wlasnie po lekturze ostatniego epizodu serii i musze przyznac ze poziom jak dla mnie podskoczyl ;> Szkoda tylko ze kosztem wyeliminowania z gry Aleksandra Cirko ktory zapowiadal sie na ciekawa postac. Zaczyna mnie jednak draznic watek Nima i jego "opiekuna". Zbyt duzo tutaj kombinacji jak udramatyzowac cala sytuacje a zbyt malo dobrych pomyslow na jej rozwiazanie. Szczegolnie po koncowce odcinka ciezko bedzie scenarzystom wymyslec cos logicznego moim zdaniem. Czy ten epizod byl zapowiedzia wyzszego poziomu serii?? Mam nadzieje ze tak, bo momentami akcja wczesniejszych epizodow niestety zaczynala nudzic ;>

Gosiek
    Participant

SPOILERY

A ja po obejrzeniu odcinka numer 6 nadal nie mogę jakoś zrozumieć twórców serialu, którzy sami sobie podstawiają nogę. Niby ten epizod był lepszy od poprzednich, w końcu akcja trochę przyspieszyła, zrobiło się nieco groźniej i ciekawiej w wątkach dotyczących Richa oraz pani doktor, i można by to było ładnie rozwinąć, ale...

Z drugiej strony znika Cirko - wg mnie postać najciekawsza i najlepsza do tej pory w całym Surface, jedyny bohater z charakterem, który nie był czarnobiały i miał spory potecjał - dla mnie to duży błąd i wskazówka, że idziemy w stronę uproszczeń w fabule.

Druga rzecz - Miles i Nim. Ta historyjka zbliża się powoli do granic absurdu i staje się po prostu denerwująca. I nie chodzi mi o to, że nastolatki nie zachowują się tak jak Miles, bo to akurat jest całkiem wiarygodne, ale ten wątek wg mnie psuje i spłyca serial, robiąc z niego produkcję dla starszych dzieci zamiast przyzwoitego serialu fantastycznego. Ile można oglądać rozmów w stylu "ja go lubię, to mój zwierzak a oni chcą mi go zabrać" oraz prób ukrywania Nima w różnych dziwnych miejscach? Przez 1-2 odcinki to mogło jeszcze być zabawne i stanowić miły przerywnik, ale teraz staje się nużące i coraz bardziej drażni. Tyle, że raczej nie zanosi się na zmiany w tej sprawie.

Gosiek
    Participant

CAŁA MASA SPOILERÓW ;>

Surface dotarł już do odcinka nr 10, ja na razie widziałam wszystkie do dziewiątego i niestety nie stało się nic, co mogłoby zmienić moje zdanie o serialu. Mimo pojawienia się nowego wątku i postaci - tajemniczego mocodawcy, dla którego pracuje Lee, produkcja jest nadal naiwna, chwilami wręcz dziecinna i niestety również coraz głupsza. Dobrym przykładem może być choćby wyprawa podmorska w starym zardzewiałym zbiorniku na wodę; Rich, który omal nie zabija i siebie i pani doktor nie pozwalając jej użyć tratwy ratunkowej; Miles kradnący samochód żeby uratować swojego pupilka a potem broniący go przed całym światem, chociaż Nimrod omal nie zabił człowieka; Miles dający się zaatakować i pogryźć innym małym nimo-podobnym zwierzakom, niemal włażący im w paszcze, chociaż wie, że zagryzły innego człowieka - "bo przecież to w samoobronie i to takie miłe zwierzątka"...

Przez chwilę miałam nadzieje, że wraz z wypuszczeniem Nima na wolność wątek dużych przedszkolaków zostanie zepchnięty na dalszy plan, ale niestety nic z tego, nadal jest ich pełno. Nie wiem jeszcze jak wyglądał finał sezonu w odcinku 1x10, ale wątpię żebym wróciła do tej produkcji jeżeli doczeka się kontynuacji, imo górna granica wieku pozwalająca na oglądanie tych głupot z zaangażowaniem i przejęciem (a nawet w celu zamulenia sobie mózgu rozrywką na średnim poziomie) to jakieś 10-12 lat + wyłączone myślenie krytyczne. I żadne piękne zdjęcia podwodne tego nie zmienią. Dla mnie Surface to jedna z produkcji tej jesieni, które zawiodły najbardziej.

GWYNBLEIDD
    Participant

Ja takze obejrzalem wlasnie odcinek nr 9 i podobnie jak Gosia zostalem porazony jego naiwnoscia i totalna glupota conajmniej 3/4 epizodu. Nie dosc ze wszystko co dzieje sie pod woda jest zupelnie na bakier z zasadami hydofizyki to rozmowy w "lodzi podwodnej" i zachowanie Richa zwyczajnie denerwuje. Podobnie zreszta jak Miles ktory znowu zyje w swoim swiecie. Ot odcinek nakrecony aby tylko poszedl w ciagu - nic nie wnoszacy do akcji. Mowiac krotko bo szkoda marnowac czas na dlugie recenzje - jesli odcinek 10 to final sezonu to jeszcze obejrze - potem coz - szkoda czasu. Podobnie jak Gosia uwazam ze serial zapowiadal sie dobrze a rozczarowal bardzo mocno ;>

Piotr
    Keymaster

MALE SPOILERY

Ja pare dni temu mialem (nie)przyjemnosc obejrzec Surface 1x10 - niestety nie jest ani troche lepiej. Niektore pomysly scenarzystow sa tak naciagane, ze az boli. ;> Rich i jego gapiostwo, gdy gubi latke do pontonu czy straszenie rekina wywolaly u mnie maly atak smiechu. Moze ja sie myle, ale od lat sadzilem, ze rekiny nie zjadaja plywajacych pontonow i ze przyciaga je ruch i halas w wodzie. No ale coz... moze biolog morski wie lepiej. ;> Koncowka tez byla dobra - wystrzal z broni palnej dziala na pacjenta lepiej niz trzykrotna defibrylacja - cuda tam sie dzieja. 🙂 Jedyna dobra rzecz to to, ze zakonczyl sie watek Nimroda, ktory z poczatkowego "E.T." a pozniejszego "Free Willy" przerodzil sie w totalny absurd. Mimo to, nie mam ochoty sprawdzac co dalej. Slabe seriale zwykle odpuszczam po 3-4 epizodach, ten mial u mnie szanse przez 10 i ja zmarnowal, a wiec... adieu. ;>

GWYNBLEIDD
    Participant

KILKA MALYCH SPOJLEROW 1x10

Ja nieprzyjemnosc obejrzenia mialem przed chwila i wrazenie mam podobne do Piotra ;>. Mimo kilku w miare przyzwoitych elementow serialu (m.in Savannah i jej odejscie od sposobu bycia slodkiej dziewczynki z liceum) reszta dobija glupota. Wspomniana juz niezdarnosc Richa to tylko wierzcholek beznadziejnie pokazanej i na sile udramatycznianej akcje na tratwie. Przy trzecim czy czwartym z rzedu pomysle na to jak jeszcze bardziej "spiac" widza dokladaniem "mrozacych krew w zylach" przeciwnosci mialem ochote wylaczyc odtwarzanie. Zas co do koncowki - jedyne co bylo w tym wszystkim ciekawe to wyleczenie Milesa - scena po raz pierwszy jakos oddajaca charakter tajemniczego gatunku. A co do momentow krytycznej glupoty scenariusza oprocz strzalu ktory wspomnial Piotr dorzucam dryfowanie tratwy posrodku jaj z malymi nimrodziatkami ;>. Co do dalszego ogladania Surface - ja tez daruje sobie te pozycje.

Gosiek
    Participant

SPOILERS INSIDE

Niestety, finał sezonu podobnie jak kilka poprzedzających go epizodów był słaby, przewidywalny i zawiódł nawet te niewielkie oczekiwania jakie można było wobec niego mieć. Ponieważ główne grzechy tego odcinka już wymieniono w poprzednich postach, nie będę ich powtarzać. Ja szczerze mówiąc miałam ochotę wyłaczyć odtwarzacz już po pierwszych 5 minutach, które składały się głownie z wrzasków, jęków i ryków Richa i Laury - chwilami miałam wrażenie, że oni nie leżą w zimnej wodzie tylko w jakimś żrącym kwasie i dlatego wydają z siebie tak żałosne dzwięki... ;> Reszta odcinka utrzymana w podobnym tonie. Jedyne nieco ciekawsze wątki to pokazująca nową twarz Samantha i doktor z instytutu, w którym pracowal Miles dostający w swoje ręce okaz nowego nieznanego gatunku - pewnie będzie to jakoś rozbudowane. Ale ja się raczej nie dowiem jak, gdyż Surface wyleciało z mojej listy seriali wartych oglądania, i zapowiadany styczniowy powrót na ekrany już mnie nie interesuje, choć pewnie z kronikarskiego obowiązku przypomnę o nim w tym lub innym temacie. ;>

Cross
    Keymaster

SPOILERY

Witam. Ja jestem już po odcinku 11 i muszę zawieść nadzieje niektórych - Nimrod cudownie ożył! Widać takie właściwości tego gatunku...hehe.

Ogólnie żal mi tego serialu, mógł być naprawdę ciekawy, sama sceneria głębin i klimat nieznanego. Cóż, jak innych od początku drażnił mnie wątek gówniarzy rodem z amerykańskich serialików młodzieżowych (w tle jakieś miłostki i inne duperele). Moim zdaniem scenarzyści starali się przyciągnąć rozmaitą widownię łącząc w filmie rózne motywy i powstała kupa.

Oglądam jednak nadal (wypaliłem w końcu 10 odcinków 🙂 ), ale z coraz większą niechęcią. Jedynym plusem jest to, że MIB zaczęli od któregoś tam odcinka likwidować ludzi - już się bałem, że ten motyw też zostanie zmiękczony, jednak...to wciąż starzy, dobrzy faceci w garniturach, pod którymi są kabury.

Gorlim
    Participant

Hm.. a ja generalnie lubie ten serial. Rzeczywiście Miles działał na mnie na początku tak jak wątek planety Caprica w BSG - nuuuuuuuda i generalnie nie jest to nic hiper specjalnego - ale panowie, mówimy o telewizji. Czego wy się spodziewacie? Że każdy serial będzie jak Babylon 5, BSG albo Lost? Spośród 4 seriali, ktre wystartowały w tym roku - Supernatural (ala Buffy), Invasion (ala Mroczne niebo), Threshold (nadal nie wiem co to niby miało być ;P - i wreszcie Surface i tak ten ostatni wydaje mi sie najlepszy.. to znaczy jak juz mam ogladac jakis odmóżdżacz to niech to będzie coś z własnym klimatem, nawet jak z lekka zalatuje Beverly Hills 90210 ;P

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 24 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram