Forum Fantastyka Star Trek Star Trek a rasizm i proamerykanskość

Star Trek a rasizm i proamerykanskość

Viewing 5 posts - 76 through 80 (of 80 total)
  • Author
    Posts
  • Barusz
    Participant
    #73397

    Nie było być może w dziejach Polski bardziej jasnej dla zdroworozsądkowego obserwatora sytuacji, jak ta, że Rzeczpospolita waliła się pod koniec XVII w. Jak już pisałem, zgadzam się, że Sobieski, nie będąc takim obserwatorem, tego nie dostrzegał. Stąd metafora z gladiatorem jest, owszem, dobra.

    Match
    Participant
    #73398

    I co z tego niby wynika? Przeciez prawde napisałam - nie był Polakiem, za to był marnym królem

    W takim razie źle zrozumiałem wymowę tego zdania

    A kim był Sobieski? Przede wszystkim dowódcą wojskowym, jak Piłsudski

    Co do Piłsudskiego, to się nie zgodzę - zaczynał jako wojskowy, skończył jako polityk. Można się z jego działaniami nie zgadzać, jednak w obydwu rolach sprawdził się doskonale.

    @ Barusz - chyba jednak dostrzegał słabość, choć być może nie spodziewał się takiego zakończenia 100 lat później - plany podboju Prus, działania w Mołdawii, próba stworzenia księstwa dla Jakuba i załozenia dytnastii mówią same za siebie.

    Barusz
    Participant
    #73399

    Piłsudski moim zdaniem zapisał się w dziejach Polski po 1920 r. jednoznacznie źle. Nic realnie nie poprawił a zniszczył formułujące się społeczeństwo obywatelskie. Mogliśmy, jako naród, miec te kilkanascie kluczowych być może lat doświadczeń z normalną polityką. I nie mamy.Co do dostrzegania słabości, to zwróć uwagę, że wszystkie te działania były skierowane właśnie na dynastię. To samo robiłby ktokolwiek. Każdy sarmata, każdy jeden szlachetka wynesiony hipotetycznie na tron.

    Match
    Participant
    #73401

    1. Unikam tutaj jego oceniania, napisałem tylko, że talentów zarówno wojskowych jak i politycznych nie można mu odmówić.2. Tego nie wiemy, trzeba by się cofnąć w czasie i przeprowadzić badania statystyczne, sądzę jednak że wykraczało to poza horyzont myślowy zwykłego hreczkosieja.Czy jednak dynastia nie zapewniła by stabilności?

    Q__
    Participant
    #247695

    Wracając do tematu... O SF z czarnej perspektywy... Sporo o Benie Sisko, trochę i o Uhurze (sparowanej ze Storm):
    https://www.aaihs.org/how-black-is-your-science-fiction/

Viewing 5 posts - 76 through 80 (of 80 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram