Forum Fantastyka Star Trek Star Trek a rasizm i proamerykanskość

Star Trek a rasizm i proamerykanskość

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 80 total)
  • Author
    Posts
  • Eviva
    Participant
    #4663

    Posty przeniesione z tego miejsca.

    Czasem warto spojrzeć na Treka oczami fana SW. Wywód dosyć ciekawy.

    Zapewne, ja jednak nie zgodziłabym się z nim, choć jestem umiarkowanym fanem SW (no, w każdym razie oryginalnej trylogii). Każde z nas ma jednak pełne prawo do własnych fascynacji, no nie?

    Lo'Rel
    Participant
    #73050

    Ależ oczywiście, że tak. Ja też jestem fanem SW, ale jednak Star Trek only the best. Z resztą ST zawsze był łagodnie ujmując proamerykański.

    Eviva
    Participant
    #73053

    No był. Weź jednak pod uwagę, że był adresowany głównie do widowni amerykańskiej, nie ma się więc co dziwić.

    Lo'Rel
    Participant
    #73060

    Niby tak, ale gloryfikowanie swojej wielkiej amerykańskości i wmawianie, że oto teraz będziemy rządzić nawet w kosmosie, to jednak typowa przywara mieszkańców tego kraju. I tak im zostało po dziś dzień.

    r_ADM
    Participant
    #73062

    I tak im zostało po dziś dzień.

    A co w tym zlego?

    Barusz
    Participant
    #73064

    Skoro krytykujemy zbyt rozbudowane ego u jednostek, to chyba tym bardziej powinniśmy krytykować je u narodów ;>

    r_ADM
    Participant
    #73066

    Nie bardzo widze analogie. Skoro amerykanie produkuja film/serial logiczne jest, ze ustawiaja sie w pozytywnej roli. Nie sa w tym wzgledzie rozni od innych nacji.

    Barusz
    Participant
    #73067

    Jeżeli ktoś nie widzi analogii między mniemaniem o sobie u ludzi i narodów, to ja nie podejmuje mu się jej wytumaczyć. Ani niczego innego.A co do tego, że skoro to oni robią treki, to mogą zawsze robić z siebie superherosów... Trzymając się analogii, której nie widzisz - pan X (to tylko taki przykład), nazwijmy go Willard Schnater, pisze wspomnienia, z których wynika, że jest najinteligentniejszym człowiekiem we wszechświecie, że 27 razy uratował świat od zagłady a Mahatma Gandi uczył się od niego pokory względem świata. Owszem, to być może logiczne, że "ustawia sie w pozytywnej roli", ale ewentualnym czytelnikom jak najbardziej wolno go wyśmiać, a w każdym razie skrytykować. Tak, wiem, nie bardzo widzisz analogię.

    r_ADM
    Participant
    #73068

    A co do tego, że skoro to oni robią treki, to mogą zawsze robić z siebie superherosów

    W ktorym miejscu amerykanie przedstawiaja sie jako superherosi w treku? Pokazujac na mostku azjate, swahilanke, wolkana i szkota? Czy kapitan bedacy amerykaninem to juz ten przejaw rozbudowanego ego?

    Barusz
    Participant
    #73069

    Nie kapitan, tylko fakt, że spośród pięciu (sześciu wliczając Pike'a) głównych kapitanów nie-Amerykaninem był jeden. A Azjata z reguły był w Treku bardziej Amerykaninem niż przeciętny Biały 😉

    r_ADM
    Participant
    #73071

    Mimo wszystko, argument jakoby st byl serialem od 'potrzasania flaga' zakrawa na absurd. siedziba prezydenta ufp w paryzu tez pod to podpada?

    Jamjumetley
    Participant
    #73076

    Ci Ziemianie nie zawsze święci byli: spiskowcy w Star Trek VI, admirał Dougherty w Insurrection, admirał Pressman w TNG "Pegasus" (który notabene powoływał się na swoich wysoko postawionych przyjaciół w dowódctwie), kapitan Ransom w VOY "Equinox". Myślę, że ktoś jeszcze by się znalazł.

    Lo'Rel
    Participant
    #73101

    Sekcja 31 oczywiście, ale to już były mniej idealistyczne seriale lub filmy. Sama nazwa okrętu mówi za siebie - przedsiębiorczy już nasuwa dalsze skojarzenia jak kreatywny, energiczny, idący mocno do przodu ze swoją amerykańską ideologią. Fakt, była murzynka, Rosjanin i Japończyk, ale kto nimi dowodził? Biały człowiek, który łamał nakazy tak często gdy tylko mu one przeszkadzały, czyt. to USA wyzwoliła Europę, rozwijajcie się swoją drogą, ale jak zechcemy to i tak was zmusimy do podjęcia decyzji zgodnych z interesem USA. Taki był ST r_ADM nie ma sensu zaprzeczać.

    r_ADM
    Participant
    #73102

    Biały człowiek, który łamał nakazy tak często gdy tylko mu one przeszkadzały, czyt. to USA wyzwoliła Europę, rozwijajcie się swoją drogą, ale jak zechcemy to i tak was zmusimy do podjęcia decyzji zgodnych z interesem USA. Taki był ST r_ADM nie ma sensu zaprzeczać.

    Jeszcze kurwa napisz, ze ten bialy czlowiek tak naprawde byl oprawca czarnych, i ponizal ich samym faktem bycia ich dowodca.

    Piotr
    Keymaster
    #73104

    r_ADM, ja rozumiem, że czyjś post może wyprowadzić z równowagi, ale nie na tyle, by nie myśleć, co się pisze. Trochę kultury, nie musisz bluzgać, by przekazać, co myślisz.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 80 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram