Forum › Rozmowy (nie)kontrolowane › Nauka › Środki transportu - nowinki techniczne
X2 śmigłowcem, czy tylko hybrydą ?
http://www.altair.com.pl/start-4953
http://www.altair.com.pl/start-5053
Nie ustają wątpliwości, jak zakwalifikować lipcowy lot demonstratora technologii Sikorsky X2 z prędkością 418 km/h. Producent twierdzi, że to nowy rekord, przeciwnicy – owszem, ale nie dla śmigłowców.
Koncepcja mobilnej przyszłości
http://www.peugeot-klub.pl/news.php?readmore=655
Vroomster, zaprezentowany przez "City Toyz" na Międzynarodowych Targach w Paryżu w 2000 roku, jest interpretacją "motomobilu" jak ze snów, gdzie pasja wyraża się poprzez wolność, estetykę, architekturę i technologię.
Vroomster jest pojazdem dwumiejscowym, wyposażonym w wolant, z kadłubem z włókna węglowego pokrytego brylantową czernią oraz zielenią "flashy". Dwa koncepty zrodziły się dzięki kreatywności młodych międzynarodowych designerów. Vroonster, stworzony przez młodego jugosłowiańskiego projektanta, jest zwycięzcą pierwszego Konkursu Designu Peugeota i obrazuje Peugeota roku 2020.
Oblot elektrycznego Cri Cri
http://www.altair.com.pl/start-5023
2 września na lotnisku Le Bourget oblatano całkowicie elektryczny samolot EADS Green Cri Cri. Lot przebiegł bez zakłóceń.
Bezklapowy Demon
http://www.altair.com.pl/start-5130
BAE Systems ujawniła istnienie bezpilotowego samolotu sterowanego bez użycia elementów ruchomych – Demon. Sterowanie umożliwiają mu setki małych dysz sterujących warstwą przyścienną.
Niedługo pojedziemy po torach polskim TGV
http://poznan.gazeta.pl/poznan/1,36001,838...olskim_TGV.html
W godzinę z Poznania do Łodzi, w półtorej - do Warszawy. Hiszpańska firma opracuje trasę, po której już za kilka lat pociągi będą jeździć nawet 350 km na godz.!
Wszystko dzięki nowej linii tzw. "ygreka" (nazwa od kształtu trasy na mapie). - Jeśli dobrze pójdzie, budowę rozpoczniemy w 2014 r. A cztery lata później uruchomimy pierwszy odcinek - cieszy się Jan Raczyński, dyrektor Centrum Kolei Dużych Prędkości w PKP PLK.
Dyskusja o szybkich kolejach w Polsce ma już miejsce od ładnych paru lat. Cieszę się, że coś się dzieje w temacie, ale nie podniecałbym się zbytnio. Gdyby odpalili ja za 10 lat, to byłby cud.
Moje zadowolenie bierze się tylko stąd, że do niedawna pisano iż budowa kolei szybkich prędkości rozpocznie się w Polsce około 2020 roku, a prędkość maksymalna pociągów będzie wynosić 200-250 km/h. Tak więc przynajmniej plany się poprawiły 😀
Znamy pierwsze ceny Renault Kangoo Express Z.E.
Na Międzynarodowych Targach w Hanowerze, odbędzie się światowa premiera Renault Kangoo Express Z.E.
Producent ujawnił pierwsze ceny elektrycznie napędzanej furgonetki.
Więcej na ten temat na: http://moto.onet.pl/1626365,1,znamy-pierws...kul.html?node=2
"Kangoo Express Z.E. wejdzie do sprzedaży w Europie w połowie 2011 roku, w cenie 15 - 20 tys. euro netto, zależnie od obowiązujących w poszczególnych krajach ulg podatkowych."
Trochę drogo ale nie ma się co dziwić bo to początki produkcji. Myślę że z czasem będzie tańszy niż ten z silnikiem spalinowym gdy ruszy wielkoseryjna produkcja.
Samochód dostawczy o 160km zasięgu? Zejdźcie na Ziemię. O osiągach nie wspomnę, ale w sumie to mniej ważne przy dostawczych autach. Z resztą stawiam, że przy konieczności praktycznie conocnego ładowania po 8 godzin nieprędko się zwrócą koszta zakupu (prąd też kosztuje, szczególnie w nocy...). Jak ktoś to kupi, to tylko dla ekologicznego lansu. I tak różnica w emisjach w skali światowej żadna przy aktualnym spożyciu ropy w Chinach.
Mylisz się. Koszty eksploatacji samochodów elektrycznych już dokładnie policzono. Są one od 7 do 9 razy niższe niż spalinowych ❗ A co do zasięgu to owszem przy tych tańszych akumulatorach jest on taki jak podają 160 km/h ale przy droższych jest 3-4 razy większy. Teraz zostało nam tyko czekać aż dopracują technologię wytwarzania tanich i pojemnych akumulatorów, a to nastąpi już niebawem.
A tutaj więcej o planach firmy Renault:
Seryjna produkcja samochodów elektrycznych Renault już w 2011 r.
http://www.modus.renault.pl/swiat-renault/...-elektrycznych/
Grupa Renault, świadoma wyzwań stawianych przez potrzebę zapewnienia ekologicznych środków transportu, podjęła decyzję o rozpoczęciu już w 2011 r. seryjnej produkcji pełnej gamy przystępnych cenowo pojazdów elektrycznych o zerowej emisji.
Ścieżki rowerowe nie dla elektrycznych rowerów
http://biznes.onet.pl/sciezki-rowerowe-nie...0,1,prasa-detal
Rowery elektryczne są ciche, ekologiczne i jeżdżą z prędkością 25 km/godz., ale prawo zabrania jazdy nimi po ścieżkach rowerowych - ubolewa "Życie Warszawy".
W stolicy przybywa co roku kilkaset takich rowerów. Do tego dochodzi kilkadziesiąt elektrycznych skuterów. Nabywają je głównie starsze osoby, mające problem z poruszaniem się normalnymi rowerami.
W Sejmie trwają prace nad projektem zmiany ustawy, który przewiduje m.in. rozszerzenie definicji roweru. W myśl nowych przepisów będzie on mógł być wyposażony w napęd elektryczny o mocy do 250 watów i osiągać prędkość maksymalną 25 km/h. Takie pojazdy będą mogły jeździć po ścieżkach rowerowych.
No proszę - nie wiedziałem że jest ich już tyle w Warszawie. Niestety w Poznaniu chyba nie widziałem jeszcze ani jednego 🙁
Porównajmy koszty eksploatacji skutera spalinowego i elektrycznego przy założeniu, że pokonujemy dziennie 15 km przez 20 dni w miesiącu i 8 miesięcy w roku, czyli roczny przebieg skutera to 2400 km:
http://solaris18.blogspot.com/2009/08/elek...-czy-warto.html
A takie pojazdy przydałyby się i naszej policji zanim przesiądą się na elektryczne samochody i motocykle 🙄
Łańcuchy są już niemodne. Przyszedł czas na linki.
http://www.polskieradio.pl/23/267/Artykul/...daly-na-sznurki
Węgierscy projektanci przedstawili swój nowy pomysł na rowerowy napęd.
Zamiast tradycyjnego łańcucha zastosowali specjalne linki. Nowy napęd jest ponoć bardziej efektywny, mnie zawodny i wygodniejszy w obsłudze. Czy pozostanie zabawnym gadżetem, czy czeka nas rewolucja w kolarstwie?
Ale jak można zobaczyć na filmach najważniejsze jest to, że linkowy napęd wygląda jak nadprzestrzenne silniki USS Enterprise
;D
Hybrydowy śmigłowiec Eurocoptera
http://www.altair.com.pl/start-5119
Eurocopter rozpoczął próby w locie prototypu szybkiego hybrydowego śmigłowca dalekiego zasięgu X3. Ma on osiągnąć prędkość ponad 400 km/h.
Demonstrator X3 jest napędzany dwoma turbinowymi silnikami, z których moment obrotowy jest przekazywany na 5-łopatowy wirnik główny i dwa śmigła ciągnące umieszczone na końcach skrzydeł o małej rozpiętości. Taki system ma zalety przemiennopłata, a jest od niego znacznie mniej skomplikowany i tańszy w produkcji. Konstruktorzy przewidują, że śmigłowce oparte na koncepcji X3 będą używane do długotrwałych lotów patrolowych nad rozległymi akwenami, misji poszukiwawczo-ratowniczych, czy transportu żołnierzy wykonujących misje specjalne.
Eurocopter X3 ma rywalizować z hybrydowym śmigłowcem Sikorsky X2. Amerykański śmigłowiec został oblatany w 2008. 16 września pobił nieoficjalny rekord świata – ponad 450 km/h
a oto jego rywal :
W pewnym stopniu jest nim także Bell Boeing V-22 Osprey
No to pojawiła nam się zupełnie nowa klasa szybkich śmigłowców o dużym zasięgu 🙄
Pendolino pojedzie po polskich torach?
http://wyborcza.pl/1,75248,8449100,Pendoli...ba_znalezc.html
Jedyną ofertę na dostawę 20 szybkich pociągów dla PKP InterCity mających jeździć na linii Gdańsk - Warszawa - Kraków złożył Alstom. Zaproponował za 400 mln euro najnowsze pociągi Pendolino mogące jeździć z prędkością nawet 275 km/godz. Na razie jednak nie ma za co sfinansować ich zakupu
Rosjanie i Niemcy zbudują Maglev przecinający Polskę?
http://biznes.onet.pl/rosjanie-i-niemcy-zb...6,1,prasa-detal
Należy rozważyć ideę budowy kolei magnetycznej łączącej Moskwę z Berlinem – powiedział Wladimir Jakunin, prezes Kolei Rosyjskich w berlińskim hotelu Adlon pierwszego dnia targów InnoTrans. Rosjanie chcą, aby inwestycję sfinansował Gazprom, który będzie ją mógł połączyć z budową nowego rurociągu.
- Idea budowy kolei magnetycznej z Moskwy do Berlina przez Polskę nie pojawiła się po raz pierwszy – powiedział „Rynkowi Kolejwemu” prof. Johannes Kluehspies, prezes International Maglevboard, organizacji wspierającej budowę kolei magnetycznej na świecie, który był obecny na spotkaniu w hotelu Adlon. – Została ona już poruszona na dziesiątym spotkaniu Dialogu Petersburskiego w dniach 13-15 lipca w Jekaterynburgu, na którym obecni byli m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Rosji Władimir Putin – zapewnia.
Najwyższa zanotowana prędkość pociągu Maglev wynosi 581 km/godz., osiągnięta w Japonii w 2003 r.
Od dawna czekam na taki pociąg w Polsce, ale nie wiem czy się doczekam 😆
Jednokołowy sportowy skuter – to jest możliwe
http://gadzetomania.pl/2010/08/21/jednokol...t-mozliwe-wideo
Napęd elektryczny jest dokładnie tym, czego brakuje w skuterach przeznaczonych dla młodych ludzi i dzieciaków. Nareszcie w niepamięć odejdzie to jakże niemiłosierne brzęczenie miejskich, jednośladowych pojazdów. Głównymi atutami tego typu pojazdów jest niewielki rozmiar oraz zerowa emisja spalin.
To już wiem czym będę jeździł do pracy 😀
Czy bezszprychowe rowery zawojują miejskie tereny?
http://gadzetomania.pl/2010/08/14/czy-bezs...ie-tereny-wideo
Czy REX oznacza koniec wózków inwalidzkich?
http://gadzetomania.pl/2010/07/15/czy-rex-...ow-inwalidzkich
Rex to nazwa ezgoszkieletu opracowanego w Nowej Zelandii, który ma posłużyć niepełnosprawnym do normalnego poruszania się. Czy wynalazek sprawi, że znikną wózki inwalidzkie?
Dwuosobowy segway receptą na zatłoczone miasta
http://gadzetomania.pl/2010/03/25/en-v-dwu...tloczone-miasta
Pendolino pojedzie po polskich torach?
http://wyborcza.pl/1,75248,8449100,Pendoli...ba_znalezc.html
Jedyną ofertę na dostawę 20 szybkich pociągów dla PKP InterCity mających jeździć na linii Gdańsk - Warszawa - Kraków złożył Alstom. Zaproponował za 400 mln euro najnowsze pociągi Pendolino mogące jeździć z prędkością nawet 275 km/godz. Na razie jednak nie ma za co sfinansować ich zakupu
Ściślej wyglądają tak
Poza tym i tak nie prędko pojadą więcej niż 200 i to tylko na wybranych liniach (Gdynia-Warszawa, Centralna Magistrala zdolna do obsłużenia teoretycznie 250km/h i może Waszawa-Poznań, ale wszystko to jedynie po zamontowaniu na trasach systemów elektronicznej sygnalizacji). Pamiętaj, że na większości linii dopuszczalna prędkość nie przekracza 120km/h, a to i tak tylko w teorii.
Wiem, wiem, potrzebne będą modernizacje torów.
NASA zaprojektowała jednoosobowy elektryczny samolot dla każdego
http://gadzetomania.pl/2010/01/20/nasa-zap...a-kazdego-wideo
Naukowcy z NASA twierdzą, że wprowadzenie małych elektrycznych samolotów jako powszechnego środka transportu jest jak najbardziej możliwe. Zaprojektowali nawet prototyp o nazwie Puffin, a jego działanie zademonstrowali na animacji, którą obejrzycie w dalszej części wpisu.
Puffin będzie latał z prędkością ponad 130km/h. Na jednym ładowaniu będzie w stanie pokonać 80 kilometrów, co czyni z niego elektryczny odpowiednik Jet Packa z zabudowanym kokpitem. Naukowcy twierdzą jednak, że do 2017 roku uda się podwoić lub nawet potroić zasięg Puffina.
Będziemy latać ? 🙄
Trek Aerospace – latający egzoszkielet
http://gadzetomania.pl/2009/05/05/trek-aer...cy-egzoszkielet
Urządzenie unosi swojego pasażera, dzięki dwóm pięciołopatkowym wirnikom. Teraz może trochę danych:
* pojazd jest w stanie unieść osobę o wadze do 350 funtów (ok 158kg)
* może lecieć z prędkością 160 km/h
* i jest w stanie za jednym razem przemierzyć odległość ok 320 km.
Samochody przyszłości
http://biznes.onet.pl/samochody-przyszlosc...leria#id7651266
Czy podróż samochodem może kosztować 4 grosze za kilometr? Czy nadszedł czas, by pożegnać się ze stacją benzynową? Re-Volt, Tesla Roadster Sport i Tazzari Zero to efekt inteligentnych i przyjaznych dla otoczenia rozwiązań w motoryzacji. „Zielone” samochody można zobaczyć i przetestować podczas II Kongresu Energii Odnawialnej Green Power 6 i 7 października w Warszawie.
Samochód elektryczny polskiej produkcji - Re-volt.
Re-Volt wyposażony jest w system KERS znany z torów Formuły 1 i umożliwiający odzyskiwanie energii, ponadto może być poddany recyklingowi w 98%.
Oprócz ekologicznych samochodów na Kongresie Energii Odnawialnej zaprezentowana także skutery elektryczne. Przejechanie jednego kilometra takim skuterem to koszt zaledwie 1 grosz, a podróż odbywa się bez emisji spalin.
Produkować polskich samochodów o napędzie spalinowym to już raczej nie będziemy ale w produkcji elektrycznych mamy spore szanse.