Forum Rozmowy (nie)kontrolowane Nauka Środki transportu - nowinki techniczne

This topic contains 167 replies, has 13 voices, and was last updated by  Romek 63 3 years ago.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 168 total)
 • Author
  Posts
 • #5756

  Romek 63
  Participant

  X2 śmigłowcem, czy tylko hybrydą ?

  http://www.altair.com.pl/start-4953

  http://www.altair.com.pl/start-5053

  Dołączona grafika

  Nie ustają wątpliwości, jak zakwalifikować lipcowy lot demonstratora technologii Sikorsky X2 z prędkością 418 km/h. Producent twierdzi, że to nowy rekord, przeciwnicy – owszem, ale nie dla śmigłowców.

  Koncepcja mobilnej przyszłości

  http://www.peugeot-klub.pl/news.php?readmore=655

  Dołączona grafika

  Vroomster, zaprezentowany przez "City Toyz" na Międzynarodowych Targach w Paryżu w 2000 roku, jest interpretacją "motomobilu" jak ze snów, gdzie pasja wyraża się poprzez wolność, estetykę, architekturę i technologię.

  Vroomster jest pojazdem dwumiejscowym, wyposażonym w wolant, z kadłubem z włókna węglowego pokrytego brylantową czernią oraz zielenią "flashy". Dwa koncepty zrodziły się dzięki kreatywności młodych międzynarodowych designerów. Vroonster, stworzony przez młodego jugosłowiańskiego projektanta, jest zwycięzcą pierwszego Konkursu Designu Peugeota i obrazuje Peugeota roku 2020.

  Oblot elektrycznego Cri Cri

  http://www.altair.com.pl/start-5023

  2 września na lotnisku Le Bourget oblatano całkowicie elektryczny samolot EADS Green Cri Cri. Lot przebiegł bez zakłóceń.

  Dołączona grafika

  Bezklapowy Demon

  http://www.altair.com.pl/start-5130

  BAE Systems ujawniła istnienie bezpilotowego samolotu sterowanego bez użycia elementów ruchomych – Demon. Sterowanie umożliwiają mu setki małych dysz sterujących warstwą przyścienną.

  Dołączona grafika

  #92921

  Romek 63
  Participant

  Niedługo pojedziemy po torach polskim TGV

  http://poznan.gazeta.pl/poznan/1,36001,838...olskim_TGV.html

  W godzinę z Poznania do Łodzi, w półtorej - do Warszawy. Hiszpańska firma opracuje trasę, po której już za kilka lat pociągi będą jeździć nawet 350 km na godz.!

  Wszystko dzięki nowej linii tzw. "ygreka" (nazwa od kształtu trasy na mapie). - Jeśli dobrze pójdzie, budowę rozpoczniemy w 2014 r. A cztery lata później uruchomimy pierwszy odcinek - cieszy się Jan Raczyński, dyrektor Centrum Kolei Dużych Prędkości w PKP PLK.

  Dołączona grafika

  #92944

  Elvenking
  Participant

  Dyskusja o szybkich kolejach w Polsce ma już miejsce od ładnych paru lat. Cieszę się, że coś się dzieje w temacie, ale nie podniecałbym się zbytnio. Gdyby odpalili ja za 10 lat, to byłby cud.

  #92946

  Romek 63
  Participant

  Moje zadowolenie bierze się tylko stąd, że do niedawna pisano iż budowa kolei szybkich prędkości rozpocznie się w Polsce około 2020 roku, a prędkość maksymalna pociągów będzie wynosić 200-250 km/h. Tak więc przynajmniej plany się poprawiły 😀

  #93049

  mario es
  Participant

  Znamy pierwsze ceny Renault Kangoo Express Z.E.

  Dołączona grafika

  Na Międzynarodowych Targach w Hanowerze, odbędzie się światowa premiera Renault Kangoo Express Z.E.

  Producent ujawnił pierwsze ceny elektrycznie napędzanej furgonetki.

  Więcej na ten temat na: http://moto.onet.pl/1626365,1,znamy-pierws...kul.html?node=2

  #93056

  Romek 63
  Participant

  "Kangoo Express Z.E. wejdzie do sprzedaży w Europie w połowie 2011 roku, w cenie 15 - 20 tys. euro netto, zależnie od obowiązujących w poszczególnych krajach ulg podatkowych."

  Trochę drogo ale nie ma się co dziwić bo to początki produkcji. Myślę że z czasem będzie tańszy niż ten z silnikiem spalinowym gdy ruszy wielkoseryjna produkcja.

  #93060

  Elvenking
  Participant

  Samochód dostawczy o 160km zasięgu? Zejdźcie na Ziemię. O osiągach nie wspomnę, ale w sumie to mniej ważne przy dostawczych autach. Z resztą stawiam, że przy konieczności praktycznie conocnego ładowania po 8 godzin nieprędko się zwrócą koszta zakupu (prąd też kosztuje, szczególnie w nocy...). Jak ktoś to kupi, to tylko dla ekologicznego lansu. I tak różnica w emisjach w skali światowej żadna przy aktualnym spożyciu ropy w Chinach.

  #93061

  Romek 63
  Participant

  Mylisz się. Koszty eksploatacji samochodów elektrycznych już dokładnie policzono. Są one od 7 do 9 razy niższe niż spalinowych ❗ A co do zasięgu to owszem przy tych tańszych akumulatorach jest on taki jak podają 160 km/h ale przy droższych jest 3-4 razy większy. Teraz zostało nam tyko czekać aż dopracują technologię wytwarzania tanich i pojemnych akumulatorów, a to nastąpi już niebawem.

  A tutaj więcej o planach firmy Renault:

  Seryjna produkcja samochodów elektrycznych Renault już w 2011 r.

  http://www.modus.renault.pl/swiat-renault/...-elektrycznych/

  Grupa Renault, świadoma wyzwań stawianych przez potrzebę zapewnienia ekologicznych środków transportu, podjęła decyzję o rozpoczęciu już w 2011 r. seryjnej produkcji pełnej gamy przystępnych cenowo pojazdów elektrycznych o zerowej emisji.

  Dołączona grafika

  #93101

  Romek 63
  Participant

  Ścieżki rowerowe nie dla elektrycznych rowerów

  http://biznes.onet.pl/sciezki-rowerowe-nie...0,1,prasa-detal

  Rowery elektryczne są ciche, ekologiczne i jeżdżą z prędkością 25 km/godz., ale prawo zabrania jazdy nimi po ścieżkach rowerowych - ubolewa "Życie Warszawy".

  W stolicy przybywa co roku kilkaset takich rowerów. Do tego dochodzi kilkadziesiąt elektrycznych skuterów. Nabywają je głównie starsze osoby, mające problem z poruszaniem się normalnymi rowerami.

  W Sejmie trwają prace nad projektem zmiany ustawy, który przewiduje m.in. rozszerzenie definicji roweru. W myśl nowych przepisów będzie on mógł być wyposażony w napęd elektryczny o mocy do 250 watów i osiągać prędkość maksymalną 25 km/h. Takie pojazdy będą mogły jeździć po ścieżkach rowerowych.

  No proszę - nie wiedziałem że jest ich już tyle w Warszawie. Niestety w Poznaniu chyba nie widziałem jeszcze ani jednego 🙁

  Dołączona grafika

  Dołączona grafika

  Porównajmy koszty eksploatacji skutera spalinowego i elektrycznego przy założeniu, że pokonujemy dziennie 15 km przez 20 dni w miesiącu i 8 miesięcy w roku, czyli roczny przebieg skutera to 2400 km:

  http://solaris18.blogspot.com/2009/08/elek...-czy-warto.html

  A takie pojazdy przydałyby się i naszej policji zanim przesiądą się na elektryczne samochody i motocykle 🙄

  Dołączona grafika

  Łańcuchy są już niemodne. Przyszedł czas na linki.

  http://www.polskieradio.pl/23/267/Artykul/...daly-na-sznurki

  Węgierscy projektanci przedstawili swój nowy pomysł na rowerowy napęd.

  Zamiast tradycyjnego łańcucha zastosowali specjalne linki. Nowy napęd jest ponoć bardziej efektywny, mnie zawodny i wygodniejszy w obsłudze. Czy pozostanie zabawnym gadżetem, czy czeka nas rewolucja w kolarstwie?

  Ale jak można zobaczyć na filmach najważniejsze jest to, że linkowy napęd wygląda jak nadprzestrzenne silniki USS Enterprise

  ;D

  [youtube]z4PAzalfpww&[/youtube]

  #93142

  Romek 63
  Participant

  Hybrydowy śmigłowiec Eurocoptera

  http://www.altair.com.pl/start-5119

  Eurocopter rozpoczął próby w locie prototypu szybkiego hybrydowego śmigłowca dalekiego zasięgu X3. Ma on osiągnąć prędkość ponad 400 km/h.

  Demonstrator X3 jest napędzany dwoma turbinowymi silnikami, z których moment obrotowy jest przekazywany na 5-łopatowy wirnik główny i dwa śmigła ciągnące umieszczone na końcach skrzydeł o małej rozpiętości. Taki system ma zalety przemiennopłata, a jest od niego znacznie mniej skomplikowany i tańszy w produkcji. Konstruktorzy przewidują, że śmigłowce oparte na koncepcji X3 będą używane do długotrwałych lotów patrolowych nad rozległymi akwenami, misji poszukiwawczo-ratowniczych, czy transportu żołnierzy wykonujących misje specjalne.

  Eurocopter X3 ma rywalizować z hybrydowym śmigłowcem Sikorsky X2. Amerykański śmigłowiec został oblatany w 2008. 16 września pobił nieoficjalny rekord świata – ponad 450 km/h

  Dołączona grafika

  Dołączona grafika

  Dołączona grafika

  a oto jego rywal :

  Dołączona grafika

  W pewnym stopniu jest nim także Bell Boeing V-22 Osprey

  Dołączona grafika

  No to pojawiła nam się zupełnie nowa klasa szybkich śmigłowców o dużym zasięgu 🙄

  #93223

  Romek 63
  Participant

  Pendolino pojedzie po polskich torach?

  http://wyborcza.pl/1,75248,8449100,Pendoli...ba_znalezc.html

  Jedyną ofertę na dostawę 20 szybkich pociągów dla PKP InterCity mających jeździć na linii Gdańsk - Warszawa - Kraków złożył Alstom. Zaproponował za 400 mln euro najnowsze pociągi Pendolino mogące jeździć z prędkością nawet 275 km/godz. Na razie jednak nie ma za co sfinansować ich zakupu

  Dołączona grafika

  Rosjanie i Niemcy zbudują Maglev przecinający Polskę?

  http://biznes.onet.pl/rosjanie-i-niemcy-zb...6,1,prasa-detal

  Należy rozważyć ideę budowy kolei magnetycznej łączącej Moskwę z Berlinem – powiedział Wladimir Jakunin, prezes Kolei Rosyjskich w berlińskim hotelu Adlon pierwszego dnia targów InnoTrans. Rosjanie chcą, aby inwestycję sfinansował Gazprom, który będzie ją mógł połączyć z budową nowego rurociągu.

  - Idea budowy kolei magnetycznej z Moskwy do Berlina przez Polskę nie pojawiła się po raz pierwszy – powiedział „Rynkowi Kolejwemu” prof. Johannes Kluehspies, prezes International Maglevboard, organizacji wspierającej budowę kolei magnetycznej na świecie, który był obecny na spotkaniu w hotelu Adlon. – Została ona już poruszona na dziesiątym spotkaniu Dialogu Petersburskiego w dniach 13-15 lipca w Jekaterynburgu, na którym obecni byli m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Rosji Władimir Putin – zapewnia.

  Najwyższa zanotowana prędkość pociągu Maglev wynosi 581 km/godz., osiągnięta w Japonii w 2003 r.

  Dołączona grafika

  Od dawna czekam na taki pociąg w Polsce, ale nie wiem czy się doczekam 😆

  #93239

  Romek 63
  Participant

  Jednokołowy sportowy skuter – to jest możliwe

  http://gadzetomania.pl/2010/08/21/jednokol...t-mozliwe-wideo

  Napęd elektryczny jest dokładnie tym, czego brakuje w skuterach przeznaczonych dla młodych ludzi i dzieciaków. Nareszcie w niepamięć odejdzie to jakże niemiłosierne brzęczenie miejskich, jednośladowych pojazdów. Głównymi atutami tego typu pojazdów jest niewielki rozmiar oraz zerowa emisja spalin.

  Dołączona grafika

  [youtube]0wTfQiGFAKE&[/youtube]

  To już wiem czym będę jeździł do pracy 😀

  Czy bezszprychowe rowery zawojują miejskie tereny?

  http://gadzetomania.pl/2010/08/14/czy-bezs...ie-tereny-wideo

  Dołączona grafika

  Czy REX oznacza koniec wózków inwalidzkich?

  http://gadzetomania.pl/2010/07/15/czy-rex-...ow-inwalidzkich

  Rex to nazwa ezgoszkieletu opracowanego w Nowej Zelandii, który ma posłużyć niepełnosprawnym do normalnego poruszania się. Czy wynalazek sprawi, że znikną wózki inwalidzkie?

  Dołączona grafika

  Dwuosobowy segway receptą na zatłoczone miasta

  http://gadzetomania.pl/2010/03/25/en-v-dwu...tloczone-miasta

  Dołączona grafika

  Dołączona grafika

  #93309

  Elvenking
  Participant

  Pendolino pojedzie po polskich torach?

  http://wyborcza.pl/1,75248,8449100,Pendoli...ba_znalezc.html

  Jedyną ofertę na dostawę 20 szybkich pociągów dla PKP InterCity mających jeździć na linii Gdańsk - Warszawa - Kraków złożył Alstom. Zaproponował za 400 mln euro najnowsze pociągi Pendolino mogące jeździć z prędkością nawet 275 km/godz. Na razie jednak nie ma za co sfinansować ich zakupu

  Ściślej wyglądają tak

  Dołączona grafika

  Dołączona grafika

  Poza tym i tak nie prędko pojadą więcej niż 200 i to tylko na wybranych liniach (Gdynia-Warszawa, Centralna Magistrala zdolna do obsłużenia teoretycznie 250km/h i może Waszawa-Poznań, ale wszystko to jedynie po zamontowaniu na trasach systemów elektronicznej sygnalizacji). Pamiętaj, że na większości linii dopuszczalna prędkość nie przekracza 120km/h, a to i tak tylko w teorii.

  #93337

  Romek 63
  Participant

  Wiem, wiem, potrzebne będą modernizacje torów.


  NASA zaprojektowała jednoosobowy elektryczny samolot dla każdego

  http://gadzetomania.pl/2010/01/20/nasa-zap...a-kazdego-wideo

  Naukowcy z NASA twierdzą, że wprowadzenie małych elektrycznych samolotów jako powszechnego środka transportu jest jak najbardziej możliwe. Zaprojektowali nawet prototyp o nazwie Puffin, a jego działanie zademonstrowali na animacji, którą obejrzycie w dalszej części wpisu.

  Puffin będzie latał z prędkością ponad 130km/h. Na jednym ładowaniu będzie w stanie pokonać 80 kilometrów, co czyni z niego elektryczny odpowiednik Jet Packa z zabudowanym kokpitem. Naukowcy twierdzą jednak, że do 2017 roku uda się podwoić lub nawet potroić zasięg Puffina.

  Dołączona grafika

  [youtube]rhpPhvWvLgk&[/youtube]

  Będziemy latać ? 🙄

  Trek Aerospace – latający egzoszkielet

  http://gadzetomania.pl/2009/05/05/trek-aer...cy-egzoszkielet

  Urządzenie unosi swojego pasażera, dzięki dwóm pięciołopatkowym wirnikom. Teraz może trochę danych:

  * pojazd jest w stanie unieść osobę o wadze do 350 funtów (ok 158kg)

  * może lecieć z prędkością 160 km/h

  * i jest w stanie za jednym razem przemierzyć odległość ok 320 km.

  Dołączona grafika

  #93340

  Romek 63
  Participant

  Samochody przyszłości

  http://biznes.onet.pl/samochody-przyszlosc...leria#id7651266

  Czy podróż samochodem może kosztować 4 grosze za kilometr? Czy nadszedł czas, by pożegnać się ze stacją benzynową? Re-Volt, Tesla Roadster Sport i Tazzari Zero to efekt inteligentnych i przyjaznych dla otoczenia rozwiązań w motoryzacji. „Zielone” samochody można zobaczyć i przetestować podczas II Kongresu Energii Odnawialnej Green Power 6 i 7 października w Warszawie.

  Dołączona grafika

  Samochód elektryczny polskiej produkcji - Re-volt.

  Re-Volt wyposażony jest w system KERS znany z torów Formuły 1 i umożliwiający odzyskiwanie energii, ponadto może być poddany recyklingowi w 98%.

  Dołączona grafika

  Dołączona grafika

  Oprócz ekologicznych samochodów na Kongresie Energii Odnawialnej zaprezentowana także skutery elektryczne. Przejechanie jednego kilometra takim skuterem to koszt zaledwie 1 grosz, a podróż odbywa się bez emisji spalin.

  Produkować polskich samochodów o napędzie spalinowym to już raczej nie będziemy ale w produkcji elektrycznych mamy spore szanse.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 168 total)

You must be logged in to reply to this topic.

searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram