Forum Fantastyka Star Trek Społeczno-polityczne aluzje

Społeczno-polityczne aluzje

Viewing 6 posts - 1 through 6 (of 6 total)
 • Author
  Posts
 • Barusz
  Participant
  #2643

  Jak się Wam wydaje, czy twórcy trekowych filmów i seriali powinni w nie wplatać odwołania do aktualnej sytuacji społeczno - politycznej? Czasem czyniono z tego zarzut autorom ENT - Sulibani nawet z nazwy podobni do Talibów (choć politycznie poprawnie nie wszyscy źli - "Denited"), AIDS ("Stigma", długo wcześniej 'reklamowana' jako komentarz do tego właśnie problemu), dyskryminacja ("Cogenitur"), religijny fanatyzm ("Chosen Realm")...Podobne wypadki miały oczywiście miejsce już wcześniej (Data w TNG 3x12 "The High Ground" rozważając problem terroryzmu mówi nawet coś w stylu (cytuję z głowy) "Z drugiej strony to właśnie podobne działania doprowadziły do zjednoczenia Irlandii w 2029 roku." - LOL!!!).Zjawisko jest często traktowane jednoznacznie negatywnie, z drugiej jednak strony twierdzić można, że zbliża punkt widzenia widzów do postaci. Przypomnę też jedną z niedawnych wypowiedzi Ronalda D. Moore'a, również z głowy" "Nieszczęściem 'Enterprise' było to, że przez pierwsze dwa sezony opowiadał o problemach nurtujących ludzi w latach 50. i 60., a gdy przeszedł do taraźniejszości było już za późno". A co Wy myślicie?

  Pah Wraith
  Participant
  #34102

  Zawsze wplatano i wplatać się powino. Star Trek jest o człowieku, a zatem i o wszystkich sprawach go dotyczących, a więc o polityce również. Ważne zaś, by wszystko pokazywać rozważnie i możliwie obiektywnie, bo każdy kij ma dwa końce (choć proca ma trzy). No i tematy powinny być aktualne... Pytanie tylko, co jest tematem aktualnym, a co nie, bo w róźnych częściach świata różnie to wygląda.Poza tym, przypominam, że fanatyzm religijny w ST pojawił się dużo przed ENTkiem, bo w DS9. Zaś problemy społeczne poruszał już TOS.

  Barusz
  Participant
  #34125

  Chyba trochę dziwnie jest przypominać w ostatnim zdaniu w poście o czymś o czym pisało się już w pierwszym ("Zawsze wplatano"). Problem polega na tym, że jak już pisałem wielu fanów uważa, że ponieważ ST opowiada o przyszłości i chce "wytyczać ludzkości drogę", to odwołania do naszej taraźniejszości są nie na miejscu.

  Gosiek
  Participant
  #34126

  Moim zdaniem problem nie leży w istnieniu samych odwołań do rzeczywistości, ale w sposobie ich przedstawienia. Wiadomo, że żadna produkcja filmowa, serialowa itp. nie może istnieć w całkowitej próżni kulturowej czy cywilizacyjnej, gdyż byłaby niezrozumiała dla widza. Tylko odwołania do znanego nam świata i kodu kulturowego mogą sprawić, że przekaz stanie się zrozumiały a nawet bliski odbiorcy. Nie inaczej jest ze star trekiem. Dlatego wg mnie nawiązania do problemów nurtujących współczesną ludzkość są normalne, problem tylko jak się je pokaże. Można mówić o wielkich problemach i wyzwaniach z jakimi boryka się ludzkość (wojny, nierówność społeczna, rasizm, terroryzm, fanatyzm religijny czy ideologiczny etc.) w sposób ciekawy, tak jak np. robiło to DS9, gdzie wojnę, polityczne knowania, ślepą wiarę czy też problem społeczeństwa kastowego pokazano w sposób interesujący i dosyć uniwersalny, nie łącząc tego bezpośrednio z wydarzeniami, które mogliśmy śledzić w wiadomościach. Takie podejście ma też jeszcze jedną zaletę - w kilka(naście) lat po emisji serialu przekaz pozostaje nadal aktualny, gdyż odwołuje się do pewnych ogólnych problemów i zachowań a nie do konkretnych wydarzeń, które mogą po jakimś czasie pójść w zapomnienie.Natomiast tendencja prezentowana przez Enterprise cechuje się podejściem zupełnie innym, w którym część odcinków serialu stanowi komentarz do bieżących wydarzeń. Mi osobiście takie podejście zupełnie nie odpowiada, do komentarzy na gorąco jest prasa, radio czy TV, są publicyści, którzy się tym zajmują i potrafią to zrobić lepiej niż większość scenarzystów i reżyserów serialowych. Wydarzenia widziane za oknem mogą stanowić oczywiście (i nawet powinny) pewną inspirację dla twórców ST, ale należy z nich korzystać z umiarem i umieć je odpowiednio przetworzyć na materię filmowo-fikcyjną. A tego wg mnie w Ent nie było.

  GWYNBLEIDD
  Participant
  #34162

  Problem polega na tym, że jak już pisałem wielu fanów uważa, że ponieważ ST opowiada o przyszłości i chce "wytyczać ludzkości drogę", to odwołania do naszej taraźniejszości są nie na miejscu.

  [post="35295"]<{POST_SNAPBACK}>[/post]

  Dla mnie ten poglad jest zupelnie nie do przyjecia ;> Dlaczego?? Bo nie da sie "wytyczac ludzkosci drogi" bez pokazania jej obecnych wad etc. Czym byloby pokazywanie w ST bezinteresowanosci, podzialu dobr etc gdyby nie odnosilo sie w jakikolwiek sposob do tego co mam miejsce obecnie na swiecie czy tez mialo w Uniwersum ST (przypomnijcie sobie odcinki DS9 Past Tense ). Jak dla mnie wplatanie aluzji spoleczno-politycznych do ST nie jest niczym zlym. Zwlaszcza ze chocby TOS lamal wiele barier spolecznych (ze wspomne jedynie o pierwszym na ekranie pocalunku czarnej kobiety z bialym mezczyzna ;))...

  Barusz
  Participant
  #34169

  IMO siłą TOS było właśnie to, że problem nierówności rasowych, płciowych itd. był w nim poruszony właśnie przez to, że nie był poruszony ;> Czyli: dla bohaterów bezsens dyskryminacji jest czymś oczywistym i dlatego o nim nie mówią - na Enterprise murzynka, azjata i Rosnin i kosmita współpracują, w mesie wypoczywają razem i jest to dla nich oczywiste. Ta sama reguła obowiązywała twórców - nikt nie ocenia Obcych po wyglądzie - to jest dla wszystkich (poza zapewne dużą częscią widzów w latach sześcisiątych) oczywiste. Nawet tak ksenofobiczna rasa jak Romulanie traktuje Ziemian jak wrogów, ale w ich zachowaniu nie widać rasizmu. Jedyny odcinek wprost stawiający problem - "Let That Be Your Last Battlefield" - powstał dość późno i jego produkcja była wg mnie błędem.Co do "Plato's Stepchildlrn" to on właśnie potwierdza moje poglądy - twórcy powtarzali później, że nie wiedzieli, że jako pierwsi w dziejach filmują taki pocałunek. Przedstawiciele różnych ras od tysiącleci całowali się między sobą i dla wszystkich było to coś naturalnego.

Viewing 6 posts - 1 through 6 (of 6 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram