Forum Rozmowy (nie)kontrolowane Mesa Spadek formy

Spadek formy

Viewing 13 posts - 1 through 13 (of 13 total)
  • Author
    Participant

Czy nie sądzicie, że coś złego się dzieje z forami... ogólnie nie tylko na TSS... ?? Coś mało osóbek na nie wpada... Jak uważacie dlaczego?

Anonymous
    Guest

1. Może nie mają czasu ?2. Nie chce im się ?3. Nie mają o czym lub z kim rozmawiać ? Brak nowych tematów etc..

Unicorn
    Participant

3. Nie mają o czym rozmawiac? To smutne 🙁 😉

Zeal
    Participant

Sama idea for ma już trochę czasu. Ile - nie wiem dokładnie. Zgaduję... Kilka lat? Chyba tyle mniej więcej zajęło im upowszechnienie się.Na początku informacji na nich zawartych było niewiele. Co raz dopisywał się ktoś nowy - ktoś mający coś do powiedzenia lub po prostu szukający odpowiedzi na jakieś pytanie. W miarę upływu czasu pytań pojawia się jednak coraz mniej... I nie ma się co dziwić. Niemal na wszystkie już ktoś kiedyś odpowiedział. W końcu tematy do dyskusji zaczynają się kończyć i forum popada w stagnację. Oczywiście są fora, gdzie zawsze będzie ruch (poświęcone np. systemom operacyjnym...). Jeśli chodzi jednak o takie jak TSS - skupiające się na np. serialowym świecie... W dodatku świecie, z którym nie jest związany aktualnie żaden serial, świecie, gdzie nie pojawiają się żadne nowe informacje... Stagnacja jest nieunikniona. Ileż można wałkować te same tematy?Do tego dochodzi reakcja moderatorów na pytanie pojawiające się po raz n-ty... Co akurat samo w sobie nie jest złe - inaczej byłby niezły burdel... Nic dziwnego, ze nawet jeśli ktoś nowy na takie forum trafia, to tak naprawdę nie ma niczego, co zmuszałoby go do rejestracji. Goście też mają możliwość czytania postów i wyciagania z nich informacji.Co do ilości osób odwiedzających fora - tego nie możesz być pewna. To, że nikt się nie rejestruje, nie znaczy, że nikt nie zagląda.Ot i cała tajemnica.

Zarathos
    Participant

Dokładnie - fora monotematyczne zawsze miały, mają i pewnie będą miały (póki istnieje instytucja forum) takie problemy. Widać to było na forum POGF, widać tutaj, widziałem na paru zagranicznych forach których jestem (czy raczej byłem - bo już nie istnieją) członkiem.

Po prostu na jeden temat nie można dyskutować bez końca. Jeżeli pojawi się ST:XI i potem może nowy serial TSS ożyje (o ile dotrwa), narazie... narazie aktywne są subfora gier (normalne) i w opowiadania. Chociaż w tym ostatnim ruch generują tylko autorzy - czytelnicy przyzwyczaili się widocznie, że czy umieszczą komentarz czy nie i tak będzie nowe opowiadanie czy dalszy ciąg.

Mam nadzieję, że nie jestem Kassandrą, ale TSS (i większość podobnych for) chyli się ku upadkowi. Może nie zniknie z netu, ale przestanie żyć - bo pisać na nim będzie coraz mniejsza grupa osób.

Z czasem ktoś może dojść do wniosku, że PBF, Excelsior czy opowiadania mogą pokusić się o własne mini-fora i nawet te stosunkowo aktywne sub-fora znikną z TSS.

A TSS, raczej forum poli-tematycznym się nigdy nie stanie. Takim gdzie ruch generowaliby nie tylko trekerzy, ale także miłośnicy SW, SG, Farka czy innych seriali SF. Że o takim rozbudowaniu jak ma sd.net (po trzykroć przeklęty :D) czy sb.com gdzie rozmawia się na każdy temat począwszy od religii (lub jej braku), przez seriale, filmy, gry, historię świata, militaria, sprzęt i co tam jeszcze nawet nie ma co marzyć.

Smutne, ale prawdziwe.

No nic, mam nadzieję, że to tylko ponure krakanie które nijak ma się do rzeczywistości. Czego sobie i wam życzę.

Sai
    Participant

Zaprawdę bywa tak, że ludzie nie mają czasu, tematy się kończą, następuje stagnacja. Jednak nie popadajmy w histerię. TSS trzyma się dobrze. Weźmy na przykład mnie. Ostatnio mało piszę, jednak zaglądam na to forum, a dlaczego nie piszę? Bo mam mało czasu, starcza tylko na czytanie, a popisać sobie mogę na przykład dziś jak mam wolne. Będzie dobrze. 🙂

Piotr
    Keymaster

Mam nadzieję, że nie jestem Kassandrą, ale TSS (i większość podobnych for) chyli się ku upadkowi. Może nie zniknie z netu, ale przestanie żyć - bo pisać na nim będzie coraz mniejsza grupa osób.

Z czasem ktoś może dojść do wniosku, że PBF, Excelsior czy opowiadania mogą pokusić się o własne mini-fora i nawet te stosunkowo aktywne sub-fora znikną z TSS.

A TSS, raczej forum poli-tematycznym się nigdy nie stanie. Takim gdzie ruch generowaliby nie tylko trekerzy, ale także miłośnicy SW, SG, Farka czy innych seriali SF.

Zarathos, na pewno zauwazyles, ze inne produkcje sci-fi tez sa tu omawiane - nawet w osobnym dziale. 😉 Fakt ze zacietych dyskusji tam nie ma, ale cos zawsze sie pojawi, wiec trudno juz mowic o forum monotematycznym. Prawda jest to, ze ogolnie ruch na forum jest maly - przez brak czasu, checi, pomyslow na nowe tematy do dyskusji, itd., tak jak mowicie. Tylko czy to powod do zamkniecia forum w przyszlosci? Jak dla mnie niezbyt, forum musialoby calkiem wymrzec, a na razie sie chyba na to nie zanosi. ;>

Poruszyles temat dzialow - PBF i Excelsiora - ja do tych dwoch dodalbym fora regionalne, niektore z nich tez sa dosc aktywne. Trek.pl sporo by stracio, gdyby te dzialy zniknely, ale jestes pewien ze ich usamodzielnieie byoby dla nich korzystne? Przykladem niech bedzie Excelsior, z ktorym najbardziej jestes zwiazany - czesc graczy trafila na to forum dzieki Excelsiorowi, ale przeciez sa i tacy, ktorzy trafili do PBEMa dzieki temu, ze dzial jest na tym forum. Podobnie jest z pozostalymi forami - sa zakladane tu, bo kazdy na tym korzysta.

Barusz
    Participant

Uświadomcie mnie: czy na tym forum kiedykolwiek był znacząco większy ruch niż teraz?

Zeal
    Participant

[Uświadamianie mode on]

Sugeruję przejrzeć wszystkie tematy na forum, wynotować/zapamiętać daty, kiedy zostały napisane poszczególne posty, nanieść to na papier otrzymując postać graficzną aktywności forumowiczów w przedziale czasu zawierającym się od restartu forum do chwili obecnej, następnie zanalizować wyniki i wyciągnąć wnioski.

[Uświadamianie mode off]

Do posta poniżej: było... Jak również było reakcją na lenistwo forumowicza, któremu nie chce się przejrzeć starych postów. Jestem zwolennikiem zasady: "sam dojdź do właściwych wniosków".

😉

Barusz
    Participant

Pytam właśnie dlatego, że nie chce mi się stosować do powyższego algorytmu. BTW: Co co napisałeś powyżej właśnie nie było uświadamianiem.

Slawek
    Moderator

I to o wiele. A już w ogóle gdybyśmy mieli brać pod uwagę czasy gdy istniała jeszcze strona TSS (jakieś 5 lat temu).Poza tym forum z całą pewnością nie jest monotematyczne. Dyskusje można prowadzić tu niemal o wszystkim a Star Trek jest jedynie małą cząstką tego wszystkiego. Inna sprawa, że mało ludzi się ostatnio udziela. Może być to spowodowane wieloma czynnikami a czym dokładnie to już wszystko zależy od osoby. Dla jednego jest to brak czasu, dla innego chęci, dla jeszcze innego brak osoby do wspólnej dyskusji (znikome zainteresowanie tematem jak na przykład topic anime) itd. Dopóki świat będzie istniał zawsze znajdą się tematy do dyskusji. Bo równie dobrze można to porównać do kobiety - dlaczego ciągle jej mówisz jaka jest cudowna/piękna skoro już kiedyś było to wałkowane? ;> Czy podjęcie tematu raz świadczy z góry o jego zamknięciu? Ja tu widzę raczej czepialstwo na siłę.Kiedyś też się udzielałem więcej na forum. Raz, że byłem młodszy to musiałem się gdzieś wygadać (często bez sensu, z czym się już pohamowałem) dwa, że było więcej ciekawych osób, z którymi można podyskutować. Bo jeśli teraz widzę osobowości chcące na siłę daną rozmowę zepsuć lub wprowadzające tylko konflikty i zamieszanie (nie będę wskazywał palcem) to nic dziwnego, że się innym odechciewa pisać. A takich sytuacji jest niestety coraz więcej. Cóż, taka prawda.

The D
    Participant

Sugeruję przejrzeć wszystkie tematy na forum, wynotować/zapamiętać daty, kiedy zostały napisane poszczególne posty, nanieść to na papier otrzymując postać graficzną aktywności forumowiczów w przedziale czasu zawierającym się od restartu forum do chwili obecnej

I pomyśleć, że jeden SELECT z bazy danych może to wyciągnąć w kilka sekund.

Spok
    Participant

Moja teoria mówi, że zrobiło się ciepło i ludzie wolą podyskutować na świeżym powietrzu przy piwku niż prowadzić te same dyskusje on-line. 😉

Viewing 13 posts - 1 through 13 (of 13 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram