Forum Trek.pl Newsy Nauka i Technologia Skąd nadlatują asteroidy?

Skąd nadlatują asteroidy?

Viewing 1 post (of 1 total)
 • Author
  Posts
 • Anonymous
  Guest
  #4446

  Naukowcom z NASA po raz pierwszy udało się bardzo dokładnie zbadać asteroidę pędzącą w stronę Ziemii. Najpierw zarejestrowano jej lot oraz widmo, a następnie odnaleziono jej szczątki i dokładnie zbadano.

  [more]Asteroida wielkości samochodu wpadła w atmosferę w październiku 2008 roku. Była niewielka w porównaniu z tą, która spowodowała zagładę dinozaurów i taką, która mogłaby spowodować zagładę ludzkości. Jednak dla naukowców stanowi ona bezcenne źródło wiedzy. Po raz pierwszy można było dokładnie określić skład chemiczny asteroidy. Do tej pory można było jedynie zbadać jaki pierwiastek jest dominujący na podstawie emitowanego przez nie widma w czasie spalania w atmosferze oraz analizy promieni słonecznych odbijanych od ich powierzchni.

  Szczątki obserwowanej asteroidy spadły na dosyć dużym obszarze na Pustyni Nubijskiej. Naukowcom udało zebrać 47 kawałków o łącznej masie 3,95 kg. Jeden fragment wysłano nawet do Andrew Steele z Carnegie Institution w celu zbadania zawartości węgla. Okazało się, że w przeszłości poddana była działaniu bardzo wysokiej temperatury.

  Więcej można przeczytać tutaj.[/more]

Viewing 1 post (of 1 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram