Forum Fantastyka Inne sci-fi i pozostałe gatunki Seriale historyczne

Seriale historyczne

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 22 total)
  • Author
    Participant

Ostatnio, w ramach wytchnienia od SF, horrorów, trillerów oraz innych kryminalnych i paranormalnych produkcji postanowiłam obejrzeć coś innego i mój wybór (dzięki pomocy znajmych ;>) padł na Empire. Jest to sześcioodcinkowa miniseria, której akcję umieszczono w starożytnym Rzymie, za czasów schyłku panowania Juliusza Cezara (rok 44 p.n.e). Osią serialu są wydarzenia dziejące się tuż po śmierci Cezara, pokazujące jak Oktawian przejmuje władzę w Imperium. To właśnie młody Oktawian, pomagajacy mu i służacy radą i ochroną gadiator Tyranus, piękna westalka Camene i Marek Antoniusz są głównymi bohaterami Empire.

Choć nieuniknione są skojarzenia z filmem Gladiator, to jednak serial idzie w nieco innym kierunku skupiając sie na pokazaniu jak młody, nieodpowiedzialny i niedoświadczony chłopaczek myślacy głównie o pięknych dziewczynach, jakim jest Oktawian, staje się mężczyzną, przywódcą i przyszłym imperatorem Rzymu. A wszystko to oczywiście w pięknych historycznych dekoracjach, z odpowiednią dawką romansu, intryg i walk. ;> Serial oglada się przyjemnie, nie nuży, ma wciągającą fabułę, całkiem ciekawie napisane i zagrane postaci... Szczerze polecam.

PS. Do serialu są polskie napisy, raczej kiepskie, ale dla nieznających angielskiego powinny od biedy wystarczyć. ;>

PPS. Wydaje się, że epoka rzymska wraca do łask, po wielkich produkcjach z lat 60-tych (Klepoatra itp.), wyprodukowany ostatnio Gladiator pokazał, że nadal można zrobić cos ciekawego w tych realiach, a za nim poszli inni. I tak sieć HBO we współpracy z BBC szykuje na 28 sierpnia start nowego serialu pt. Rome, zapowida się ciekawie a szczegóły można znaleźć tutaj.

Zastanawiam się jakie inne seriale historyczne warte są obejrzenia, czekam na opinie i propozycje.

Prezes
    Participant

Polecam serial ( 7 odcinkow) i filmy (4) pt. Horatio Hornblower. Akcja, poczatek XIX wieku, Hornblower jest oficerem Royal Navy. Pokazana jest jego kariera od Chorążego po Admirała na tle historycznych wydarzen, bitew, wojen i postaci. Czasy jak wiadomo interesujace. Serial jest oczywiscie adaptacja powiesci, gorąco polecam jedno i drugie. Ps. Obejrzałem tez sobie Szoguna jak ostatnio lecial w tv, tez bylo ciekawie.

GWYNBLEIDD
    Participant

No coz ja tez chcialem cos polecic... Nie jest to moze serial w scislym znaczenia tego slowa a bardziej seria filmow telewizyjnych. Liczy ona 13 czesci (tylko kilka z nich pojawilo sie w naszej telewizji ;>) i opowiada o losach Richarda Sharpe'a - brytyjskiego zolnierza z czasow Wojen Napoleonskich. W Polsce najbardziej znana i najczesciej puszczana czescia tej serii byl film Strzelcy majora Sharpa z 1993 roku otwierajacy cala historie. Filmy zasluguja na uwage takze z tego wzgledu, ze glowna postac gra Sean Bean znany miedzy innymi z Ronina, Czasu Patriotow a ostatnio wcielajacy sie w role Boromira w pierwszej czesci sagi Wladca Pierscieni. Wiecej na temat serii znajdziecie tutaj 😉

Piotr
    Keymaster

Zaprezentowaliscie tu juz kilka seriali dziejacych sie w roznych epokach - od starozytnego Rzymu po XIX wiek - ale najwyrazniej bede pierwszym, ktory zabierze Was na Dziki Zachod. 😉

Into the West to szescioodcinkowy miniserial ktorego producentem jest Steven Spielberg. Blisko poltoragodzinne epizody przedstawiaja nam kilkadziesiat lat wydarzen z okresu zdobywania Dzikiego Zachodu z perspektywy kilku pokolen dwoch rodzin - rodziny Wheelerow, ktorych dwaj synowie opuszczaja rodzinny dom, by szukac przygody w zachodnich krainach Ameryki, a takze rodziny rdzennych Amerykanow z plemienia Lakota bedacych swiadkami tego jak ich swiat sie zmienia za sprawa bialego czlowieka.

W serialu spotykamy sie z kultura, zwyczajami i wierzeniami Indian, widzimy ich bezsilnosc wobec coraz wiekszej ilosci zasiedlajacych ich ziemie obcych, mozemy zobaczyc trudy osadnikow zmierzajacych do dzikich jeszcze krain karawanami wozow, budowe pierwszych linii kolejowych laczacych wschod i zachod, wreszcie jestesmy swiadkami klamstw i okrucienstw, do jakich wielokrotnie posuwali sie cywilizowani, jak o sobie mowili, biali ludzie, by odebrac rdzennym mieszkancom coraz to wieksze polacie ziemi i walki Indian o przetrwanie ich kultury. Wszystko to pokazane w przejmujacy sposob, na tle pieknych terenow Ameryki Polnocnej i okraszone przyjemna muzyka.

Jest to jeden z tych seriali, ktore na dluzej zapadaja w pamieci - przynajmniej mi - i naprawde warto go obejrzec. Jesli to, co napisalem, Wam nie wystarcza, zajrzyjcie na oficjalna strone. Znajdziecie sporo ciekawych informacji, mozecie nawet obejrzec calkiem przyjemny teledysk (dzial soundtrack). 😉

GWYNBLEIDD
    Participant

A ja pomyslalem ze warto odswiezyc te nieco starsze seriale 😉 Jeden pewnie znacie a drugi byc moze ktos jeszcze pamieta 😉

W latach 80-tych rowniez w Polsce bardzo popularny byl serial Polnoc - Poludnie w ktorym jedna z glownych rol - Orry'ego Maina gral Patrick Swayze. Serial toczy sie glownie w czasach Wojny Secesyjnej w USA w latach 1861-65 i opowiada historie dwoch rodzin - Mainow z Poludnia oraz Hazardow z Polnocy. Glowni bohaterowie - wspomniany Orry oraz George Hazard grany przez Jamesa Read'a sa przyjaciolmi z akademi wojskowej West Point. Ich przyjazn przeklada sie na przyjazn ich rodzin 😉 Wszystko to zostaje wystawione na probe podczas zawieruchy wojennej... Polecam goraco bo to kawal dobrego dramatu w polaczeniu ze swietnym serialem wojennym 😉

Drugi serial jest zapewne mniej znany 😉 Ostatnio pokazywala go w Polsce TVP 3 zdaje sie cztery lata temu. Shaka Zulu to szescioodcinkowy serial nakrecony w 1986 roku opowiadajacy losy jednej z najciekawszy postaci historycznych Afryki. Historia Czaki od dziecka i dramatycznych losow jego oraz jego matki do stworzenia jedengo z najciekawszych panstw i armii XIX wieku 😉 Bardzo ciekawy sposob narracji oraz interesujace pokazanie co moze osiagnac wybitny wodz i organizator zdecydowanie pozwalaja polubic ten serial... Jednym slowem polecam goraco 😉

Gosiek
    Participant

Gwyn - ja pamiętam oba wymienione przez Ciebie seriale, które oglądało się, odcinek po odcinku i tydzień po tygodniu, w państwowej TV i które były inspiracją do różnych zabaw podwórkowch (rany, ale to dawno było ;)).

Z dobrych produkcji, które w tamtych czasach można było zobaczyć mi szczególnie zapadła w pamięć ta, której jeszcze tu nikt nie wymienił, czyli wyprodukowany w 1986 roku miniserial Piotr Wielki w reżyserii Marvina Chomsky'ego, z Maximilianem Schellem w roli tytułowej. Opowiada on (co łatwo wywnioskować z tytułu :P) biografię cara Piotra Wielkiego - od lat dzieciństwa aż do śmierci. A w tle mamy pokazaną Rosję i Europę przełomu XVII i XVIII wieku. Pokazane naprawdę ciekawie, barwnie, wciągająco z uwzględnieniem przede wszystkim historii a nie fantazji autorów produkcji. Serial świetnie zrobiony, realistyczny, jak na produkcję amerykańską bardzo dobrze pokazujący realia i historię Rosji, a do tego ze świetną obsadą (m.in. Vanessa Redgrave, Omar Sharif, Laurence Olivier czy Ursula Andress). Jeżeli któś nie widział, a ma możliwość żeby nadrobić, to szczerze polecam. 🙂

PS. Jak ktoś to ma w jakiejkolwiek wersji albo wie, gdzie można takową zdobyć, to ja poproszę o info, bo chetnie bym sobie obejrzała jeszcze raz, a nie mam jak. ;>

Dalek
    Participant

Dziś o 22:40 na TV Puls jeden z najwspanialszych seriali historycznych, legendarny "Ja, Klaudiusz" z Dereciem Jacobi (w późniejszych odcinkach gra też Patric Steward). Drugi odcinek jutro o 19:00.Serial odznaczał się wspaniałym polskim dubbingiem, TVP jednak pogubiła większość odcinków, a tych co się ostały nie puszcza .Bohaterem serialu jest Klaudiusz śliniący się niezdara, jąkała, zwany przez swoją rodzinę potworem oraz niedokończonym dziełem natury. W rzeczywistości Klaudiusz to inteligentny i wrażliwy człowiek. Wychowany w zdeprawowanej władzą rodzinie cesarskiej, zwolennik powrotu republiki, przyszły przedostatni cesarz Rzymu z dynastii julijsko-klaudyjskiej.Serial gwarantuje wspaniałą, teatralną atmosferę, napięcie, ukazuje prawdziwe okrucieństwo bez wylewani hektolitrów krwi, wyśmienite aktorstwo (Klaudiusz, Liwia, Kaligula, Sejanus, Tyberiusz).

Coen
    Participant

Miałem w końcu okazję obejrzeć pierwszy odcinek naszej najnowszej produkcji historycznej 1920, Miłość i Wojna i muszę powiedzieć, że jestem pod sporym wrażeniem. Odcinek oglądało się przyjemnie, dialogi były naturalne a aktorstwo przyzwoite. Nieźle wypadły też sceny batalistyczne, choć samej bijatyce brakowało bardzo dobrego ujęcia.

Realia oddano chyba całkiem dobrze, choć brakowało mi na razie elementów związanych z życiem powstającym państwie. Może się to jednak rozwinie.

Tak więc jak na razie w skali szkolnej daje serialowi 5 z minusem i zachęcam do zapoznania się z nim.

Elvenking
    Participant

Też ten serial zrobił na mnie pozytywne wrażenie. Zobaczymy co będzie dalej, obawiam się, że może się zrobić ciepła klucha pod publikę M jak Miłość...

To może ja polecę Pillars Of The Earth - na prawdę Ś W I E T N Y serial o średniowiecznej Anglii.

http://www.imdb.com/title/tt1453159/

Każdy miłośnik epoki po prostu musi to zobaczyć.

Diabeu
    Participant

Spartacus: Blood and Sand.Bardzo przyzwoity serial o legendarnym Spartakusie, dużo gołych cycków, przeklinania oraz krwi. Do tego świetne efekty specjalne, scenariusz oraz gra aktorska.No naprawdę polecam!

Eviva
    Participant

Jeśli ktoś lubi gołe cycki, wulgarny język i lejącą się strumieniami krew, no to rzeczywiście jest serial dla niego.

Cross
    Keymaster

Ja lubię, oglądam takie rzeczy na zmianę z ambitnymi produkcjami. I z tego powodu polecam również serial "Rzym" 🙂

Match
    Participant

Eee, jak dla mnie Rzym przynajmniej niezły poziom trzymał, Spartakus to marne popłuczyny

Cross
    Keymaster

Spartakusa nie widziałem jeszcze, a "Rzym" posiadał wszelkie trzy wymienione przez Evivę elementy i do tego miał dobrą fabułę.

Cross
    Keymaster

Na arenie gladiatorów jako Spartakus był niezwyciężony, ale w prawdziwym życiu, była gwiazda serialu "Spartakus: Krew i Piach", Andy Whitfield przegrał swoją bitwę z rakiem. Aktor miał 39 lat.

😥

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 22 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram