Forum Rozmowy (nie)kontrolowane Nauka Roboty i ich zastosowania

Roboty i ich zastosowania

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 162 total)
  • Author
    Posts
  • zdarom
    Participant
    #76148

    Roboty są nudne, wolę psy i koty. A to że pies potrafi coś zrobić to nie znaczy że jest inteligentny, byłoby tak gdyby to robił z własnej inicjatywy a nie po treningu.

    Romek 63
    Participant
    #76150

    A to że pies potrafi coś zrobić to nie znaczy że jest inteligentny, byłoby tak gdyby to robił z własnej inicjatywy a nie po treningu.

    Praktycznie to właśnie zdolność do nauki jest tym co najbardziej odróżnia nas od zwierząt. Ludzie wychowani od dziecka tylko wśród zwierząt zachowują się jak zwierzęta. Tak więc więc niemal wszystkie ludzkie zachowania są wyuczone, a nie wrodzone. Podobnie większe predyspozycje do nauki odróżniają ptaki od ryb, a ssaki od ptaków które bardziej od nich polegają na wrodzonych instynktach. A co do własnej inicjatywy (oczywiście po odpowiedniej socjalizacji w stadzie) to walenie i małpy w swoich zachowaniach przebijają wszelkie inne ssaki, nie wspominając już o innych kręgowcach.

    zdarom
    Participant
    #76173

    Dla mnie oznaką inteligencji jest nie tylko powtarzanie pewnych czynności po treningu ale to co samemu się stworzy. Oglądałem kiedyś program o jakichś ptakach które używają kamieni do rozbijania jaj, orzechów albo wzbijają się wysoko i zrzucają na skały. I nie było to spowodowane długimi latami ewolucji tylko w przeciągu kilku lat na to wpadły.

    Romek 63
    Participant
    #76174

    Dla mnie oznaką inteligencji jest nie tylko powtarzanie pewnych czynności po treningu ale to co samemu się stworzy. Oglądałem kiedyś program o jakichś ptakach które używają kamieni do rozbijania jaj, orzechów albo wzbijają się wysoko i zrzucają na skały. I nie było to spowodowane długimi latami ewolucji tylko w przeciągu kilku lat na to wpadły.

    Ptaki mają już pewną zdolność twórczego myślenia, ale dzikie (nie uczone przez człowieka) ssaki mają podobnych wynalazków znacznie więcej. A z drugiej strony to że ptaki zauważyły kiedyś, że gdy im przypadkiem orzech albo jajo wypadało z dzioba na skały to rozbijało się, to nie jest aż tak spektakularne odkrycie. Różne zachowania ssaków w czasie organizacji polowań oraz tworzenia złożonych relacji w stadach wymagają większej inteligencji.

    zdarom
    Participant
    #76178

    Chyba się nie dogadamy, dla mnie czy to ssaki czy ptaki to nie ma znaczenia. Lepiej wróćmy do robotów. Ciekawe kiedy zbudują Date, jak myślicie?

    Eviva
    Participant
    #76188

    Chyba się nie dogadamy, dla mnie czy to ssaki czy ptaki to nie ma znaczenia. Lepiej wróćmy do robotów. Ciekawe kiedy zbudują Date, jak myślicie?

    Japończycy twierdzą, że juz zbudowali 🙂 A tak poważnie, to najpierw trzeba stworzyc materiał, obdarzony zdolnoscią samokomplikacji w obliczu zadań, które przerastają jego dotychczasowy program. Nasze neurony moga się łączyć, jak chcą - o tworach sztucznych trudno to powiedzieć. Myslę, że jeszcze poczekamy.

    The D
    Participant
    #76195

    albo wzbijają się wysoko i zrzucają na skały.

    Akurat zrzucania orzechów na skały to mogły się nauczyć przez setki lat. Ale sam widziałem jak ptaszysko upuściło orzecha na ulicę i przysiadło w pobliżu czekając na jakiś samochód.

    Romek 63
    Participant
    #76206

    Nasze neurony moga się łączyć, jak chcą - o tworach sztucznych trudno to powiedzieć. Myslę, że jeszcze poczekamy.

    Ludzki mózg w komputerze http://www.rp.pl/artykul/320825,339306_Lud...komputerze.html Coś się jednak w tych kierunkach ciągle robi 🙄

    zdarom
    Participant
    #76212

    Mi bardziej chodzi o fizyczną formę Daty, bo to coo teraz próbuje się zbudować bardziej przypomina przestarzałego cylona, oprogramowanie podobne do tego jakie ma Data nie jest aż tak potrzebne.

    Romek 63
    Participant
    #76225

    Mi bardziej chodzi o fizyczną formę Daty, bo to coo teraz próbuje się zbudować bardziej przypomina przestarzałego cylona, oprogramowanie podobne do tego jakie ma Data nie jest aż tak potrzebne.

    A mi się wydaje, że to i lepiej iż dopóki roboty (androidy) nie zbliżają się nawet poziomem inteligencji do człowieka, to ich wygląd nie przypomina za bardzo wyglądu człowieka. Z tego co czytałem firmy produkujące człekokształtne roboty też wychodzą z tego założenia. Tak więc lepiej poczekajmy jeszcze trochę na lepsze "mózgi" dla tych robotów i lepsze oprogramowanie 🙄

    Reyden
    Participant
    #76227

    Trochę czasu jeszcze minie ( wg. mnie conajmniej 20-50 lat ) zanim będziemy zdolni budować roboty poruszające się i wyglądające jak my czy Data/Lore .Trzeba stworzyć odpowiednio małe i precyzyjne serwomechanizmy zdolne do wykonywania delikatnych czynności wymagających swoistego "wyczucia" ( czasami na Discovery lecą programy o androidach , tam m.in. pokazywany jest robot-barman , cóż nalewanie drinków idzie mu gorzej niż najgorszej fajtłapie ) .Druga sprawa to mózg takiego robota , w niektórych sytuacjach wystarczą wpisane do programu instrukcje , ale będą takie gdzie androidy będą musiały szczegółowo analizować otoczenie i podejmować decyzje , a także uczyć się . Nie mówię tu o inteligencji w stylu Daty czy Lore .

    Romek 63
    Participant
    #76228

    Trochę czasu jeszcze minie ( wg. mnie conajmniej 20-50 lat ) zanim będziemy zdolni budować roboty poruszające się i wyglądające jak my czy Data/Lore .

    Moim zdaniem na powstanie robotów poruszających się i wyglądających jak ludzie wystarczy tylko 10-15 lat. Postęp w konstrukcji takich mechanizmów jest spory, a perspektywy obiecujące. Co do możliwości intelektualnych, to rzeczywiście jest to pewnie kwestia 20-50 lat. :yes:

    Romek 63
    Participant
    #77055

    Pierwszy projekt budowy "ludzkiego" robota

    Chyba jednak będzie to nawet szybciej niż za 15 lat 😀

    http://wiadomosci.onet.pl/2032799,16,pierw...obota,item.html

    Aquenral
    Participant
    #77060

    Moja propozycja nazwy: Cybernetyczno-Logiczny Organizm Neuronowy!

    zdarom
    Participant
    #77066

    Pierwszy projekt budowy "ludzkiego" robota excl.gif

    Chyba jednak będzie to nawet szybciej niż za 15 lat biggrin.gif

    http://wiadomosci.onet.pl/2032799,16,pierw...obota,item.html

    Ciekawsze są wypowiedzi internautów o tym artykule. Wynika z nich że polska to nie ziemsko zacofany kraj skoro 95% to opinie iż budowanie robotów to głupota.

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 162 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram