Forum Fantastyka Star Trek Recykling

Recykling

Viewing 9 posts - 1 through 9 (of 9 total)
 • Author
  Posts
 • Barusz
  Participant
  #2646

  W swoim czasie była to jedna z najczęściej krytykowanych wad Entka, obecnie (gdy emocje już opadły 😉 ) postanowiłem problem postawić wprost. Jak myślicie, czy fakt, że dany odcinek/wątek/temat był w serialach trekowych wzorowany na podobnym, widzianym już wcześniej w samym ST lub gdzie indziej (i czy to rozróżnienie jest tu istotne) sprawia sam w sobie, że jego 'wartość' jest dla nas - widzów - mniejsza niż w wypadku czegoś całkowicie nowego?

  Pah Wraith
  Participant
  #34351

  Niekoniecznie, jak dla mnie wiele odcinków TNG (z początkowych sezonów), które były wyraźnymi remake'ami odcinków TOSa jest świetnych, pomimo wtórności. Podobnie rzecz się ma w przypadku TMP, w którym zmieszczono aż dwa odcinki TOSa. Po prostu ich realizacja była o wiele lepsza, idea bardziej dopracowana.Ponieważ zaś każdy kij ma dwa końce, to niestety jest jeszcze np. taki ST: IV, w którym Twórcy mogli sobie spokojnie podarować motyw kolejnej, zagrażającej okrętom i w końcu Ziemi olbrzymiej sondy...

  I. Thorne
  Participant
  #34359

  Dla mnie najbardziej denerwującym motywem, wielokrotnie powtarzanym były podróże w czasie. Szczególnie te, które cofały bohaterów do czasów nam współczesnych jak ST IV czy Voy 3x08 i 3x09: Future's End. Ta próba porównania naszych czasów z przyszłością nie przypadła mi do gustu. Ale za to DS9 3x11 i 3x12 były o iwele lepsze. Ten epizod potrafił z podróży w czasie wycisnąć nową esencję, nowy pomysł, pokazać wydarzenia naszej przyszłości, przy okazji ostrzegając do czego doprowadzi nowa segregacja społeczeństwa.

  Sai
  Participant
  #34531

  Dla mnie wtórność nie ma znaczenia. Jeżeli odcinek jest dobry pomimo, że oparty na schemacie który już był wykorzystany, nie mam nic przeciwko temu. A propos filmu, mnie tam ST:IV przypadł do gustu i wcale nie był wtórny. Może tak gadam bo to jeden z moich ulubionych filmów pełnometrażowych. 🙂

  Barusz
  Participant
  #34539

  Był wtórny względem "Assigment: Earth" i zwłaszcza "The City on the Edge of Forever". Można to różnie oceniać, ale fakt pozostaje faktem.

  Sai
  Participant
  #34545

  "Assigment: Earth" -> fakt widać podobieństwa, jednakże takie ogólne rzekłbym. "The City on the Edge of Forever" -> a tego odcinka nie pamiętam. Jakoś nie kojarzę. Podobieństwa przecież nie mogą przekreślić całości odcinka czy filmu 🙂 Inaczej sprawa wygląda jak mamy nędzną kopie. 😉

  Pah Wraith
  Participant
  #34639

  A w czym rzeczone podobieństwa się ujawniają, bo IMO wyłącznie podróż w czasie (rozkochanie Joan "Alexis" Collins nie jest niczym nadzwyczajnym jak na TOSa)... ? (Zaś paradoksy czasowe i rozważania z zakresu "mechaniki temporalnej" są konsekwencją wątku podróży w czasie. Zatem...?

  Barusz
  Participant
  #34640

  Podróż w czasie jest nieplanowana (w "Assigment: Earth" była częścią rutynowej misji), kobieta ma niezwykłą osobowość, w obu wypadkach rzeczywistość USA jest pokazana dość krytycznie. Ponadto - to czego opisać nie można, czyli klimat odcinka i filmu.

  Pah Wraith
  Participant
  #34642

  Kwestia nieplanowości (w TCOTEOF i ST: IV) jest dość sztampowa, podobnie stało się np. w pierwszym odcinku z podróżą w czasie: "Naked Tme". W TOSie kobiety zwykle mają nietypową osobowość, bo są albo pięknymi kosmitkami, lub pięknymi androidkami, albo pięknymi kobietami_które_źle_dobierają_miłość_życia :), zaś pokazanie przeszłości w dobrym świetle jeszcze się nie zdażyło w Treku. Na tym tle bardzo podobnie do TCOTEOF wypada podwójny odcinek TNG Time's Arrow i tu chyba należy upatrywać recyklingu (Data montuje futurystyczne urządzenia, został przeniesiony w drodze wypadku, ekspedycja ratunkowa rusza po niego).

  Co do klimatu, to rzecz jasna kwestia głęboko subiektywna, ale faktycznie np. humor stanowił wyraźny czynnik we wszystkich wspomnianych odcinkach i filmie.

Viewing 9 posts - 1 through 9 (of 9 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram