Forum Rozmowy (nie)kontrolowane Nauka Reakcje termonuklerane

Reakcje termonuklerane

Viewing 10 posts - 1 through 10 (of 10 total)
  • Author
    Posts
  • Wolf
    Participant
    #1840

    Czy ktos może mi wskazać strone lub wyjasnić jak zachodzi reakcja syntezy deuterku litu.

    Reyden
    Participant
    #11732

    pierwsze słysze o reakcjii syntezy deuterku litu 😯 😯

    wiem ze deuter ( izotop wodoru ) w rekacjii syntezy daje Hel ( lit jest zaraz po nim w tablicy )

    Synteza jądrowa, fuzja jądrowa, proces łączenia się jąder lekkich pierwiastków w jądra cięższych pierwiastków (nukleosynteza), jądra posiadają dodatni ładunek elektryczny i wzajemnie się odpychają, ich zbliżenie się do siebie na odległości, przy których przyciąganie powodowane przez oddziaływanie silne przezwycięży to odpychanie najłatwiej osiąga się w wysokich temperaturach (większych niż 107 K), stąd reakcje syntezy jądrowej nazywane są reakcjami termojądrowymi.

    W reakcjach syntezy jądrowej wydzielają się znaczne ilości energii, w naturze procesy te odpowiadają za produkcje energii w gwiazdach - cykl p-p, cykl CNO (H.A. Bethe). Na Ziemi udaje się przeprowadzić reakcję syntezy jądrowej w skali modelowej (pojedyncze jądra w eksperymentach akceleratorowych), niekontrolowane reakcje wybuchowe (broń termojądrowa), lub w sposób kontrolowany przez bardzo krótki okres czasu (tokomak).

    Reakcjami syntezy jądrowej charakteryzującymi się największym przekrojem czynnym już w stosunkowo niskich energiach są procesy (w nawiasach wydzielana w jednej reakcji energia wyrażona w MeV): 2H+3HT4He+n (17,6), = 2H+2HT3H+p (4,0), 2H+3HeT4He+p (18,3), 3H+3HT4He+2n (11,3), teoretycznie nie można wykluczyć doprowadzenia do syntezy jądrowej poprzez wykorzystanie efektu tunelowego wraz z obniżeniem odpychającego potencjału jąder przez działanie odpowiednich pól wewnątrz kryształów, stąd poszukiwania tzw. zimnej fuzji.

    wzięte z http://wiem.onet.pl/wiem/00a3fe.html  

    Anonymous
    Guest
    #11733

    link

    Zerknij tutaj, wybierz sobie, co Ci trzeba... My, Wolfy, musimy się trzymać razem...

    Docent
    Participant
    #11739

    Niby do czego bylby potrzeny deuter litu. Jest to substancja ciezka i ciezko ja magazynowac z tego wzgledu, ze malo sie jej produkuje i nie przydaje sie do uzytku na skale przemyslowa. Ale jest to dobre rozwiazanie i pozyskiwaniu energii. Ale trzeba zaplacic wiecej za jej produkcje niz jest z tego jakikolwiek dobry zysk.Oprocz wyzej wymienionych cech reakcji termojadrowej, pojawia sie tu jeszcze inna czastka ,,neutrino''. Proton bompardowany elektronem daje 160 mega vata energi + 2 czastki neutrin.

    Coen
    Participant
    #11743

    Ja zaś polecam ten link

    link

    Wolf
    Participant
    #11783

    Dzieki za podanie stron. Nareszcie znalazłem brakujace przekształcenia.

    Niby do czego bylby potrzeny deuter litu. Jest to substancja ciezka i ciezko ja magazynowac z tego wzgledu, ze malo sie jej produkuje i nie przydaje sie do uzytku na skale przemyslowa

    Nic bardziej mylnego z tego co wiem to prościej przechowac deuterek litu który wystepuje w postaci proszku lub po sprasowaniu w postaci bryłek niż deuter w kriogenicznych pojemnikach, trzeba tylko dbać o to aby LiD nie miał styku z woda po której zachodzą w nim szybkie przemiany co może doprowadzić do niekontrolowanego wybuchu.

    Oprocz wyzej wymienionych cech reakcji termojadrowej, pojawia sie tu jeszcze inna czastka ,,neutrino''. Proton bompardowany elektronem daje 160 mega vata energi + 2 czastki neutrin.

    Reakcje syntezy w których powstaje proton zachodzą rzadziej niż inne reakcje syntezy i tym raczej nie przejmowałbym się tak bardzo.

    A czy ktos mógłby mi wskazać materiały na temat syntezy wodorku litu.

    Romek 63
    Participant
    #88258

    Fuzja z borem ?

    http://www.polskieradio.pl/nauka/strumiend...ja_z_borem.html

    No to może jednak nie Unia Europejska ale Amerykanie będą pierwsi w tym projekcie ❓

    Dołączona grafika

    Q__
    Participant
    Q__
    Participant
    Q__
    Participant
Viewing 10 posts - 1 through 10 (of 10 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram