Forum Rozmowy (nie)kontrolowane Mesa Quiz: Which religion is the right one for you?

Quiz: Which religion is the right one for you?

Viewing 14 posts - 16 through 29 (of 29 total)
  • Author
    Participant

🙂 A mnie wyszło tak:

You scored as Satanism.

Your beliefs most closely resemble those of Satanism! Before you scream, do a bit of research on it. To be a Satanist, you don't actually have to believe in Satan. Satanism generally focuses upon the spiritual advancement of the self, rather than upon submission to a deity or a set of moral codes. Do some research if you immediately think of the satanic cult stereotype. Your beliefs may also resemble those of earth-based religions such as paganism.

Satanism 92%

agnosticism 88%

Islam 83%

atheism 75%

Buddhism 63%

Paganism 54%

Judaism 42%

Hinduism 38%

Christianity 29%

Ogólnie to może bym się właśnie z jkimś pogańskim kultem utożsamiał - niekonieczie z satanizmem 🙂 Satanista NIE JESTEM - nawet muzyki metalowej nie lubie 🙂

(sklejony)

Ogólnie to jakiś lipny ten quiz bo do tej pory uważałem siebie za ateiste 🙂 Nie wiem skąd ten satanizm 🙂 Może jakieś wewnętrzne demony się odezwały 😀

Mod: Zwracam uwagę na piąty punkt Regulaminu naszego forum... Proszę nie pisać postów jeden pod drugim, wystarczy użyć funkcji EDIT.

Wiktoria
    Participant

Moje wyniki: LOLBuddhism 92%Satanism 88%Islam 88%Paganasm 67%Hinduism 58%agnosticism 58%Judaism 50%atheism 42%Christianity 25%

Ryan
    Participant

You scored as Satanism.

Dołączona grafika

Your beliefs most closely resemble those of Satanism! Before you scream, do a bit of research on it. To be a Satanist, you don't actually have to believe in Satan. Satanism generally focuses upon the spiritual advancement of the self, rather than upon submission to a deity or a set of moral codes. Do some research if you immediately think of the satanic cult stereotype. Your beliefs may also resemble those of earth-based religions such as paganism.

Satanism 63%

atheism 54%

Buddhism 54%

Islam 42%

Paganism 42%

Hinduism 38%

Judaism 33%

agnosticism 29%

Christianity 25%

Lepiej niż mogłem zakładać, że wyjdzie. 😆

Pah Wraith
    Participant

Islam 63%agnosticism 63%Paganism 54%Buddhism 54%Judaism 50%atheism 50%Hinduism 42%Christianity33%Satanism 25%Agnostyk... aczkolwiek z komentarzem się nie zgadzam.Co do lipności tego testu, to owszem. I zastanawiam się, na ile urządzanie quizu dotyczącego światopoglądu i religii jest w dobrym guście. A już na pewno branie w nim udziału :huh:

Vang
    Participant

Buddhism 79%Hinduism 79%Islam 75%Judaism 63%agnosticism 63%Satanism 58%atheism 54%Christianity 29%Paganism 29%Trochę się zdziwiłem, aczkolwiek coś w tym jest

Zuza
    Participant

You scored as agnosticism. Agnosticism 96% Buddhism 75% Paganism 67% Satanism 67% Judaism 58% Islam 58% Christianity 38% Atheism 38% Hinduism 33% Ciekawe, ciut mnie satanizm zadziwił tak wysoko...Ale patrząc na opis satanizmu u niektórych, to ktoś ma o nim mętne pojęcie.

Eric Keitel
    Participant

100% Ateizmu... Test nie kłamie 😉

Prezes
    Participant

atheism 79% agnosticism 75% Judaism 71% Satanism 67% Islam 54% Paganism 38% Buddhism 29% Christianity 8% Hinduism 0%No z tym Judaizmem to sie zdziwilem.

Eric Keitel
    Participant

atheism 100% Satanism 100%agnosticism 58%Judaism 42%Paganism 42%Buddhism 25%Islam 17%Christianity 8%Hinduism 0%Co do ateizmu zgodzę się. Ale żebym się Satanistą okazał? 😀

Kurt
    Participant

You scored as Christianity. Your views are most similar to those of Christianity. Do more research on Christianity and possibly consider being baptized and accepting Jesus, if you aren't already Christian. Christianity is the second of the Abrahamic faiths; it follows Judaism and is followed by Islam. It differs in its belief of Jesus, as not a prophet nor historical figure, but as God in human form. The Holy Trinity is the concept that God takes three forms: the Father, the Son (Jesus), and the Holy Ghost (sometimes called Holy Spirit). Jesus taught the idea of instead of seeking revenge, one should love his or her neighbors and enemies. Christians believe that Jesus died on the cross to save humankind and forgive people's sins. agnosticism 67% Christianity 67% Satanism 50% Islam 46% Buddhism 42% Judaism 38% Hinduism 38% atheism 25% Paganist 8% Jednak czasem trzeba sobie robic takie testy. No bo skąd bym wiedział ,ze w 50% jestem satanistą? 🙂

Slawek
    Moderator

You scored as agnosticism:You are an agnostic. Though it is generally taken that agnostics neither believe nor disbelieve in God, it is possible to be a theist or atheist in addition to an agnostic. Agnostics don't believe it is possible to prove the existence of God (nor lack thereof). Agnosticism is a philosophy that God's existence cannot be proven. Some say it is possible to be agnostic and follow a religion; however, one cannot be a devout believer if he or she does not truly believe.agnosticism 83%atheism 75%Paganism 58%Satanism 58%Buddhism 54%Islam 50%Judaism 42%Christianity 38%Hinduism 8%

BeneGesserit
    Participant

Satanism 96% atheism 83% agnosticism 83% Islam 75% Buddhism 58% Paganism 58% Judaism 50% Christianity 42% Hinduism 42% Ooo 😮 , a zawsze uważałam się za agnostyka.

Pitmistrz
    Participant

atheism 100%agnosticism 58%Satanism 54%Buddhism 46%Hinduism 46%Judaism 42%Islam 29%Christianity 25%Paganism 21%Standardowo

Zbychu
    Participant

Christianity 79% agnosticism 58% Islam 54% Judaism 50% Buddhism 42% Paganism 29% Hinduism 25% Satanism 8% atheism 8% Agnostycyzm drugi?? Ciekawy wynik mam w tym teście 😀 Dobrze, że chociaż chrześcijaństwo pierwsze hehe

Viewing 14 posts - 16 through 29 (of 29 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram