Forum Fantastyka Star Trek Pytania

Pytania

Viewing 15 posts - 76 through 90 (of 445 total)
  • Author
    Posts
  • Comm_Luke
    Participant
    #35563

    Właśnie chciałem przypomnieć, że widzieliśmy także ślub wolkański w ENT 4x03 Home między T'Pol i Kossem.

    Warto zauważyć, że pewne elemnty ślubu, właściwie obrzędów przedślubnych u Ferengi były pokazane w DS9 5x20 Ferengi Love Songs, gdy Rom, chciał zmuścić Leete do podpisania swego rodzaju umowy przed ślubnej, która stiwerdzała, że Leeta pozbędzie się swojego majatku na rzecz Roma itp.

    Barusz
    Participant
    #35564

    Co do T'Pol i Kossa to jeśli już był to "mniej niż ślub" - w konsekwencji faktu, że Wolkanie połączeni w dzieciństwie to "więcej niż narzeczeni, mniej niż małżeństwo". Oczywiście ślub wolkański był już w TOS "Amok Time".

    Gosiek
    Participant
    #35567

    Oczywiście ślub wolkański był już w TOS "Amok Time".

    Problem w tym, że tego ślubu tam do końca nie było, pokazano jedynie poprzedzające go obrzędy i przygotowania. Samej wolkańskiej ceremonii ślubnej w w odcinku Amok Time nie mieliśmy okazji oglądać. Dowiedzieliśmy się co prawda sporo o zwyczajach dotyczących układania małżeństw przez rodziny, o tym jak działa na zainteresowanych taki "związek na odległość", ale nie jak wygląda ślub, przynajmniej nie w całości.

    Comm_Luke
    Participant
    #35568

    Skoro mówimy o braniu ślubu i początku "bycia razem" to można by też powiedzieć o końcu znajomości. W DS9 5x07 Let He Who Is Without Sin widzieliśmy jak w tradycji bajorańskiej wygląda zerwanie. Tam Leeta i Bashir będąc na Risie urządzili sobie parę dni "szczęśliwości", znajdując sobie nowych partnerów na parę chwil, po czym po krótkiej wymianie formułek o kończeniu się tego co było i przerywaniu tego co było jednością, Leeta potłukła taki puchar, z którego przed chwilą razem pili coś...

    Zeal
    Participant
    #35569

    Uprzedzaj o spoilerach, nie każdy z forumowiczów to widział... I nie każdy chce o tym wiedzieć :)To tak kompletnie OT 🙂

    Gosiek
    Participant
    #35570

    To tak kompletnie OT 🙂

    Dobrze, że cały ten temat jest trochę OT, to nie muszę Cię ganiać Wilku. 😉 A ostrzeganie o spoilerach, zwłaszcza takich, które opisują sporo z zawartości odcinka jest rzeczywiście zdecydowanie wskazane.

    powiedzieć o końcu znajomości

    Dla mnie w tej kwestii niedościgniony wzór stanowi rozwód klingoński zaprezentowany w odcinku House of Quark. 😉 Sam rytuał jest niezwykle krótki acz treściwy. 😛

    Pah Wraith
    Participant
    #35573

    Dokładnie. Poza tym wydaje mi się, że nazywanie zwyczajów panujących na Ziemi - takich jak choćby ślub udzielany przez Kirka w Balance of terror czy też impreza w Nemesis "ślubem federacyjnym" to naciąganie faktów. To są zwyczaje ziemskie, nie federacyjne. Federacja to ok. 150 różnych światów, z których wiele ma zupełnie inną kulturę i zwyczaje (zapewne także i ślubne) - przykładem niech będą choćby Betazoidzi czy Wolkanie, których ceremonie ślubne są zupełnie różne od ziemskich, a też są przecież "federacyjne". ;>

    [post="36732"]<{POST_SNAPBACK}>[/post]

    Fakt, ale z tego też powodu można to nazwać ślubem federacyjnym, czyli ślubem typu kultury federacyjnej (jednej z wielu). Tak samo te ceremonie o których powiedziałaś że są ziemskie, ściślej nazwać należałoby amerykańskimi... I ponownie, w Nemesis nie było slubu... :]

    Barusz
    Participant
    #35576

    A prospos spoilerów, to czy są jakieś konkretne reguły postępowania z nimi? Bo spotakłem się już z kilkoma wariantami (wszystko czego nie było w polskich telewizjach, pół roku po prapremierze, dwa tygodnie po ukazaniu się napisów) i wychodzi, że dziś musimy to robić na wyczucie - i każdy może się czepić takiego nieokreślonego wyczucia. Na pewno zaznaczanie wszystkiego byłoby głupie - w końcu na trekowych komunikatorach dyskutuje się właśnie o tym 'materiale'.

    Pah Wraith
    Participant
    #35578

    Dobre pytanie. Sytuacja jest o tyle poważna, że Trekiem i innymi serialami w Polsce karmić się można niemal wyłącznie z "playbacku" 😉 zatem każdy może mieć problem :/

    Zeal
    Participant
    #35579

    A prospos spoilerów, to czy są jakieś konkretne reguły postępowania z nimi?

    Zaznaczanie fragmentu tekstu tagami "spoiler" 🙂

    Domyślam się, że chodziło Ci o ramy czasowe... Nie, ściśle określonych nie ma.

    wychodzi, że dziś musimy to robić na wyczucie

    Dokładnie tak.

    Na pewno zaznaczanie wszystkiego byłoby głupie

    Czy aby na pewno? Sam znam co najmniej dwie osoby nie będące bynajmniej na tym forum od wczoraj, które nie mają "zaliczonego" całego stuffu - jedna z nich nie dociągnęła przez chyba pół roku "DS-9" do końca, druga zaś - zaczęła od "Voyagera" i jeszcze go nie skończyła. W każdym razie Gosiek dość dobrze ujęła sprawę:

    zwłaszcza takich, które opisują sporo z zawartości odcinka

    Oczywiście - jest to tylko i wyłącznie moje zdanie 😉

    Piotr
    Keymaster
    #35581

    Na pewno zaznaczanie wszystkiego byłoby głupie

    Nie glupie. 🙂 Pomysl, sporo jest osob, ktore treka zaczely ogladac od niedawna. Sam zachecilem pare osob, ktore w polskiej telewizji zobaczyly zaledwie pare odcinkow i kazda informacja zdradzajaca fabule serialu czy filmu jest dla nich spoilerem. Czytajac Twoj post, w ktorym zaznaczysz spoiler z chocby drugiego sezonu DS9, taki ktos na pewno nie uzna, ze postapiles glupio. Raczej Ci podziekuje. 😉

    Ja, zaznaczajac spoilery, nie biore pod uwage tego czy serial/film byl u nas czy nie - jesli byl to 6-8 lat temu, tylko starsi z nas to lepiej pamietaja. Tak samo nie patrze na to czy juz sie ukazaly napisy - zdarza sie, ze sam ogladam serial, do ktorego napisy byly robione rok temu. Po prostu zaznaczam spoilery - niekoniecznie szczegolowo, nie w przypadku drobnych i malo znaczacych dla fabuly wydarze, czesto po prostu pisze uwage 'Male spoilery z serialu X sezonu Y' lub podaje tytul odcinka - dla mnie zaden problem, a mam pewnosc, ze nikomu nie popsuje zabawy. I mysle, ze kazdy moglby to robic. 😉

    I. Thorne
    Participant
    #35962

    Kolejne pytanko.Czym fizycznie różnią się Betazoidzi i El-Aurianie od ludzi? Bo jakoś ja nie widzę różnic...

    Barusz
    Participant
    #35966

    Z danych kanonicznych: betazoidzka ciąża trwa standardowo 10 miesięcy ("The Child", TNG 2x1).

    Gosiek
    Participant
    #35969

    Czym fizycznie różnią się Betazoidzi i El-Aurianie od ludzi? Bo jakoś ja nie widzę różnic...

    Co wcale nie znaczy, że takowych nie ma, choć raczej nie były pokazywane na ekranie. Ale wystarczy przypomnieć sobie Babilon 5 i Centauryjczyków, którzy na pierwszy rzut oka róznili się od ludzi jedynie dziwnymi fryzurami. 😉 Ale właśnie tylko na pierwszy rzut oka... potem okazywało się, że jest coś więcej. ;> Dlatego całkiem możliwe, że inne typowo ludzkie w wyglądzie rasy z treka mają jakieś ukryte cechy fizyczne, o których po prostu nie wiemy. Ostatecznie nie wszyscy lubią się dzielić szczegółową wiedzą medyczną.

    Barusz
    Participant
    #35971

    Z nieco bardziej banalnych rzeczy i z trekowego podwórka można przypomnieć szczegóły na temat Bajoran które poznaliśmy gdy Kira Nerys zaszła w ciężę.

Viewing 15 posts - 76 through 90 (of 445 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram