Forum Trek.pl Newsy Nauka i Technologia Prywatna firma chce oferować komercyjne loty na Księżyc

Prywatna firma chce oferować komercyjne loty na Księżyc

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
 • Author
  Posts
 • Romek 63
  Participant
  #7130

  Ostatnio w mediach pojawiła się zaskakująca informacja o tym, że prywatna amerykańska firma Golden Spike Company planuje komercyjny załogowy lot na Księżyc, i to planuje wysłać tam swoich astronautów szybciej niż powtórnie zrobi to NASA, bo przed rokiem 2020.

  Dołączona grafika

  [more]Statek załogowy z ostatnim stopniem rakiety nośnej

  Lot ten ma się odbyć na zasadach komercyjnych czyli wykupywania lotów lub miejsc na statkach. Głównym założeniem jest to, by koszty tego przedsięwzięcia były znacząco niższe niż te planowane na podobny cel przez NASA. Pierwszy lot testowy przewidziany jest już na 2017 rok. Golden Spike planuje dokonać tego przy pomocy amerykańskiego sprzętu, który już istnieje, lub w najbliższym czasie będzie dostępny na rynku. Technologie te to głównie:

  - rakieta nośna Atlas V spółki United Launch Alliance (ULA),

  - rakieta nośna Falcon 9 firmy Space X,

  - górny stopień rakietowy Centaur III spółki ULA,

  - kapsuła załogowa Dragon firmy SpaceX.

  W zestawie tym brakuje tylko lądownika księżycowego który dopiero wymaga opracowania. Ma się nim zająć zespół kilku firm które już mają doświadczenie w tej dziedzinie, gdyż od kilku lat pracują nad pojazdami rakietowymi pionowego startu i lądowania.

  Dołączona grafika

  Jeden z projektów lądownika

  Jeśli ten ambitny plan się powiedzie to będzie to kolejny fakt świadczący o tym, że prywatny sektor kosmiczny zaczął się ostatnio gwałtowne rozwijać i planuje już także bardzo ambitne programy, które wcześniej zdolne były realizować jedynie największe agencje kosmiczne. Co ciekawe, Golden Spike liczy na to, że jego przyszłymi klientami będą nie tylko kosmiczni turyści, ale głownie rządowe agencje kosmiczne różnych krajów, które także będą chciały wysłać swoich kosmonautów na Księżyc.

  W związku z powyższym bardzo ciekaw jestem, co w tej sytuacji zrobią Rosjanie? Też skorzystają z oferty GSC, czy zaczną szybko rozwijać swój program załogowego lotu na Księżyc?

  Więcej na ten temat można przeczytać w artykułach pod poniższymi linkami:

  kosmonauta.net

  gizmodo.pl[/more]

  Romek 63
  Participant
  #109190

  Gdzieś się zapodziała informacja, że wykorzystana do lotu może być także nowa obecnie konstruowana rakieta - Falcon Heavy.

  Bardziej wyczerpujące informacje o tym projekcie można znaleźć jeszcze turaj:

  link 3

  link 4

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram