Forum Trek.pl Newsy Wydarzenia Protest "W obronie rozumu"

Protest "W obronie rozumu"

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 31 total)
  • Author
    Keymaster

W liście otwartym do Pani Jolanty Fedak Ministra Pracy i Polityki Społecznej obrońcy rozumu protestują przeciwko prawnym definicjom zawodów takich jak: astrolog, wróżbita, bioenergoterapeuta, refleksolog, radiesteta. Inicjatorami akcji są: prof. dr hab. Łukasz A. Turski (CFT PAN, UKSW), dr Tomasz Witkowski (Wydawnictwo MODERATOR) oraz dr Tomasz Sowiński (CFT PAN).

[more]Zgodnie z oficjalnym dokumentem MPiPS do uprawnień wróżbity należy:

Świadomie wykorzystując wrodzone uzdolnienia do działania w obszarze zjawisk nadprzyrodzonych, dokonuje wglądu w przeszłe i przyszłe wydarzenia przy zastosowaniu ukształtowanych przez tradycję różnych form wróżenia, takich jak: karty (zwłaszcza tarot), kabała, I-cing (zgodnie ze starochińską "Księgą przemian"), chiromancja (wróżenie z ręki), katoptromancja i krystalomancja (przepowiadanie przyszłości za pomocą zwierciadła lub kryształu) itp.

Autorów listu oburza umieszczenie na liście "szeregu profesji niemających nic wspólnego z cywilizacją XXI wieku, a już na pewno z oficjalnie głoszoną przez Rząd RP ideą tworzenia społeczeństwa opartego na wiedzy."

Zwracają także uwagę na zagrożenie z tego wynikające: "zalegalizowana w rozporządzeniu definicja radiestezji, jako jednego z rodzajów rzemiosła, była powodem dopuszczenia przez Sąd Najwyższy opinii radiestety na równi z opiniami innych biegłych sądowych (Uchwała SN z dn. 30.10.1985, sygn. akt SN III CZP 59/85)."

Pod postulatami autorów podpisało się 2 806 osób (stan na 28 lutego).

Źródło: Kosmonauta.net[/more]

Eviva
    Participant

Właściwie nie ma się z czego śmiać. Przez bioenergoterapeutów, radiestetów i tym podobnych szarlatanów umiera wielu ludzi, których możnaby uratować. Niestety, zgłaszają się na onkologię już w stadium terminalnym, bo przedtem jakiś cyniczny znachor "leczył" ich, zabraniając jednocześnie stosowania tradycyjnych leków i zabiegów.I oczywiście słono sobie licząc za "leczenie". Ludzi zarabiających w ten sposób należałoby wieszać i to publicznie, na rynku.

Silver Phoenix
    Participant
    Zuza
    Participant

To 2 różne rzeczy: naukowcy protestują przeciwko uznawaniu za zawody niektórych zajęć hobbystyczno-dorobkowych, a przytoczony przez Ciebie projekt ustawy mówi o tym, że do uprawiania części hmm... jak by to ująć... prawdziwych_zawodów (np. masażysty, nie bioenergoterapeuty czy psychoterapeuty, a nie wróżbity/astrologa) trzeba będzie wylegitymować się potwierdzeniem posiadania fachowej wiedzy w danej dziedzinie.Obie sprawy łączy chęć ograniczenia wykorzystywania ludzkiej naiwności...

Lo'Rel
    Participant

Eviva, ale o co chodzi? To jest wybór tych ludzi - albo idą do radiestety albo do onkologa. Komu wadzi, że astrolog będzie prawnie uznany za zawód? Ja nie wierzę w przepowiadanie przyszłości, wróżki itp. Ale nie jest to kołkiem w sercu dla mnie, jeśli ktoś dobrze się czuje z tym, że korzysta z porad wróżki, to wyłącznie sprawa tej osoby. Natomiast perfidne osiąganie korzyści materialnych, znając ryzyko na jakie narażona jest chora osoba, należy bezwzględnie tępić, szczególnie kiedy blokuje takiej osobie dostęp do naukowych metod leczenia. Przede wszystkim chodzi o to, o czym wspomniała Zuza - ludzka naiwność, ale jeśli chory sam decyduje się na taki krok... Cóż, ma do tego pełne prawo.

fluor
    Keymaster

Lo'Rel, coś innego jak Wróżka Gabriela mówi, że korzysta z Tarota do przepowiadania przyszłości (wolno jej). Ale to Ministerstwo dokonało złej klasyfikacji i zamiast wpisać "wykorzystuje ludzką naiwność i tradycyjne zabobony" wpisało "z pomocą metodologii chiromancji, kryptomancji, dupomancji przewiduje przeszłość i przyszłość" - to jest dodawanie autorytetu takim zawodom mocą prawa i to jest złe.

Xalein
    Participant

Sądzę że nad nad gabinetami takich specjalistów powinien widnieć napis 'Ministerstwo nauki ostrzega specjalista zajmuje się wykorzystywaniem ludzkiej głupoty.'

Lo'Rel
    Participant

To wiem, ale wydaje mi się, że intencją tego zapisu jest to, by mogli prowadzić działalność gospodarczą i jakoś funkcjonować w gospodarczej rzeczywistości. Myślę, że nikt trzeźwo oceniający rzeczywistość nie uzna wróżki za autorytet. Na dobra sprawę, zalegalizowanie prostytucji nie różni się zbytnio od tego.

fluor
    Keymaster

Skoro chcą funkcjonować w gospodarczej rzeczywistości, to może stworzyć klasyfikację "szarlatana"? Zresztą podejrzewam, że wcale nie chcą, że dobrze im bez VATów i PITów...

Xalein
    Participant

Myślę, że nikt trzeźwo oceniający rzeczywistość nie uzna wróżki za autorytet. Na dobra sprawę, zalegalizowanie prostytucji nie różni się zbytnio od tego.

Stwierdzenie jest dosyć ryzykowne, ponieważ większość młodych ludzi uważa że np. Rydzyk nie może być uznany za autorytet przez 'trzeźwo oceniających rzeczywistość ' a dużo osób starszych uważa go za prawie Boga. Z drugiej strony nie jestem pewny czy jego 'wyznawcy' zaliczają się do trzeźwo myślących.

Eviva
    Participant

Lo"Rel, nie rozumiem Twego pytania. Gdybym ja namówiła znajomego na inwestycję finansową i zgarnęła jego kasę, poszłabym do więzienia, choć zawierzył mi pieniądze z własnej woli.To był jego wybór. Czyjaś naiwność czy głupota nie usprawiedliwia tych, którzy na niej żerują, często posyłając ludzi na cmentarz dla zysku.

Zuza
    Participant

Aktorstwo juz jest uznanym zawodem, więc po co się rozdrabniać?Gro ludzi już i tak jest wystarczająco skołowanych przez wróżki, radiestetów itd, żeby im jeszcze Państwo w głowach mąciło.

Infango
    Participant

Nie wiem czemu w naszym pięknym inaczej kraju politycy mają przyjmowanie wszystkich gównianych przepisów prawa z krajów zachodnich ?Może niedługo człowiek przy wizycie w szpitalu będzie miał wybór kapliczka, lekarz lub pan króliczą łapką .ps : śmieszna była sprawa w USA z kolesiem który wmawiał kobietą że napełni je magią ( czy coś równie porypanego ) ale wymaga to seksu i one oskarżyły go o wykorzystywanie seksualne 🙂 i jak tu się nie śmiać 🙂

Lo'Rel
    Participant

Zresztą podejrzewam, że wcale nie chcą, że dobrze im bez VATów i PITów...

No im może dobrze w tym sensie, ale może państwo uznało, że czemu na nie zarabiać na takich praktykach. Żeby była jasność, nie jestem jakimś zapalonym zwolennikiem tego pomysłu, ale też nie przeciwnikiem, jest mi to obojętne, a w tym kraju już na prawdę nic mnie nie zdziwi.

Z drugiej strony nie jestem pewny czy jego 'wyznawcy' zaliczają się do trzeźwo myślących.

W tym sęk, ja bym zaryzykował stwierdzenie, że to raczej fanatycy z religijnymi odchyłami, którzy sami nie wiedzą w co wierzą.

Czyjaś naiwność czy głupota nie usprawiedliwia tych, którzy na niej żerują, często posyłając ludzi na cmentarz dla zysku.

Eviva, czytaj posty w całości. Napisałem na końcu, że takie praktyki należy tępić.

Może niedługo człowiek przy wizycie w szpitalu będzie miał wybór kapliczka, lekarz lub pan króliczą łapką .

Wyrywając z kontekstu to konkretne zdanie: miałby do tego pełne prawo, bo to jego wybór. Ale to luźno powiązana z tematem dygresja.

ale wymaga to seksu i one oskarżyły go o wykorzystywanie seksualne

Żałosne, jeśli szły z gościem do łózka z własnej woli, to takie zarzuty powinny być odrzucone bez wahania.

Zarathos
    Participant

Trochę to śmieszne, ale czemu nie? Państwo okrada już większość obywateli, dlaczego miałoby nie okradać reszty? Mnie osobiście ani to ziębi, ani grzeje - ludzie którzy chcą i tak i tak będą korzystać z usług oszołomów. Widzę to za oknem - rządek dusz wędrujących do miejscowego szamana w czarnej sukience.

Przez bioenergoterapeutów, radiestetów i tym podobnych szarlatanów umiera wielu ludzi, których możnaby uratować. Niestety, zgłaszają się na onkologię już w stadium terminalnym, bo przedtem jakiś cyniczny znachor "leczył" ich, zabraniając jednocześnie stosowania tradycyjnych leków i zabiegów.

Ja znam paru lekarzy których można przypisać do tej kategorii. Ostatnio słyszałem (na własne uszy), jak jeden taki szarlatan tłumaczył starszej pani, że w jej wieku nerki mają boleć, że to normalne.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 31 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram