Forum Trek.pl Newsy Star Trek Prace nad uniwersalnym translatorem

Prace nad uniwersalnym translatorem

Viewing 1 post (of 1 total)
 • Author
  Posts
 • Dalek
  Participant
  #3014

  Amerykańscy naukowcy z Carnegie Mellon University z Pittsburgha pracują nad urządzeniem, które przypomina uniwersalny translator. Użytkownik wypowiada słowa, które z kilkusekundowym opóźnieniem tłumaczone są na inny język - przypomina to nieco telewizyjnego lektora. Wynalazek ten znacznie różni się od poprzednich, które wykorzystywały programy komputerowe rozpoznające mowę. Dane o ruchach mięśni z przymocowanych do szyi i twarzy elektrod trafiają do translatora, który tłumaczy poszczególne wyrazy i za pomocą syntezatora czyta je.

  Naukowcy stworzyli do tej pory dwa prototypy, takie, które tłumaczą z chińskiego (ciekawego z którego z języków chińskich) na angielski i z angielskiego na hiszpański i niemiecki. Przy słowniku zawierającym od 100 do 200 wyrazów translator tłumaczy bezbłędnie w 80% przypadków. Większy słownik podwyższa niestety margines błędu. Chuck Jorgensen z NASA twierdzi jednak, że technologia po udoskonaleniu naprawdę może działać.

  Źródło

Viewing 1 post (of 1 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram