Forum Fantastyka Star Trek Polskie nazwy trekowych ras

Polskie nazwy trekowych ras

Viewing 5 posts - 31 through 35 (of 35 total)
  • Author
    Posts
  • Gosiek
    Participant
    #23599

    Wg mnie wyglądałoby to nastepująco:Lyran, Lyrans -> Lyranin, Lyranie i odmiana jak Polanin, Polanie czy też Rzymianin, Rzymianie.Kzinti to raczej nazwa nieodmienna, ew. można spróbować utworzyć formę Kzintich, ale to wszystko.Caitian -> liczba pojedyncza bez zmian, ostatecznie Caitianin (ale to nie brzmi najlepiej), w mnogiej można napisać Caitianie, odmiana podobnie jak w przypadku Lyran.

    Riri
    Participant
    #23601

    Potwierdzasz moje przypuszsczenia:)Niemnej to dretwo brzmi....riri

    Zarathos
    Participant
    #23602

    Ja mam ine pytanie lingwisytcune jak przetlumaczyc i odmienic Lyran, Kzinti i Caitian:)

    riri

    Ja używam następującej odmiany (i tłumaczeń):

    Mianownik - Lyranin, Kzintyjczyk i Kaitianczyk [Lyranka, Kzintyjka, Kaitianka]

    Dopełniacz - Lyranina, Kzintyjczyka, Kaitiańczyka [Lyranki, Kzintyjki, Kaitianki]

    Celownik - Lyraninowi, Kzintyjczykowi, Kaitiańczykowi [Lyrance, Kzintyjce, Kaitiance]

    Biernik - Lyranina, Kzintyjczyka, Kaitiańczyka [Lyrankę, Kzintyjkę, Kaitiankę]

    Narzędnik - Lyraninem, Kzintyjczykiem, Kaitiańczykiem [Lyranką, Kzintyjką, Kaitianką]

    Miejscownik - Lyraninie, Kzintyjczyku, Kaitiańczyku [Lyrance, Kzintyjce, Kaitiance]

    Kzinti można używać jak Borg, czyli nie odmieniać 😀

    Sai
    Participant
    #23607

    Uff…Zarathos, fajnie wygląda odmiana, ale naprawdę nie jest zbyt lekka w wymowie. Dlatego to co zaproponowała Gosiek jest dla mnie bardziej „znośne” np. Kzintich, czy Lyranie . Skłaniałbym się w stronę takiego rozwiązania. Jeżeli chcesz odmieniać nazwy jak pokazałeś… uff. Ho, ho, że też Ci się chce. 😀

    The D
    Participant
    #23613

    Narzędnik - Lyraninem, Kzintyjczykiem, Kaitiańczykiem

    ...aż się chce dopisać Klingończykiem. Grrrr.

    Chociaż od strony lingwistycznej takie formy byłyby chyba najbardziej wskazane.

Viewing 5 posts - 31 through 35 (of 35 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram