Forum Trek.pl Newsy Nauka i Technologia Odnaleziono Tatooine?

Odnaleziono Tatooine?

Viewing 1 post (of 1 total)
 • Author
  Posts
 • kotek
  Participant
  #6422

  Sonda kosmiczna Kepler dostarczyła zdjęć planety łudząco podobnej do tej, na której mieszkał Anakin Skywalker zanim został Lordem Vaderem. Podwójny zachód słońca to już nie tylko kwestia efektów specjalnych z hitu George’a Lucasa, ale rzeczywistość planety oddalonej od Ziemi o niespełna 200 lat świetlnych. Planeta wielkości Saturna obiegającą gwiazdy w układzie podwójnym zyskała oznaczenie Kepler-16b. Moim zdaniem lepiej brzmi Tatooine.

  [more]

  Dołączona grafika

  Od filmowego pierwowzoru Kepler-16b jest znacznie chłodniejszy. Mimo iż planeta jest ogrzewana przez dwie gwiazdy, a znajduje się mniej więcej w podobnej odległości co Wenus od naszego Słońca, to średnie temperatury wynoszą na jej powierzchni -100 stopni Celsjusza. Jeśli jest tam pustynia, to z pewnością skuta lodem.

  Ciekawostką jest również fakt, iż słońca w układzie binarnym Kepler-16b różnią się kolorami. Większa gwiazda, typu widmowego K, jest pomarańczowa, a mniejsza (typ M) czerwona.

  źródło: Gazeta.pl[/more]

Viewing 1 post (of 1 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram