Forum Trek.pl Newsy Star Trek Odnaleziono najwcześniejszy skrypt oryginalnej serii Star Treka

Odnaleziono najwcześniejszy skrypt oryginalnej serii Star Treka

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 15 total)
  • Author
    Participant

Czy TOS od początku miał wyglądać tak, jak ostatecznie wyglądał? Chyba nie. Poświęcony zjawisku pop kultury blog o nazwie Between the Pages zamieścił link do znajdującej się w internecie kopii pierwszego skryptu Roddenberry'ego, datowanego na 11 marca 1964. Ponieważ premiera serialu miała miejsce 8 września 1966, czyli ponad dwa lata później, nic dziwnego, że pierwotny scenariusz uległ pewnym zmianom.

[more]Ze skryptu możemy dowiedzieć się, że:

• Pierwotnie kapitan statku miał się nazywać nie James Kirk czy Christopher Pike, tylko Robert April;
    • Statek nosił nazwę U.S.S. Yorktown;
    • Nawigatorem nie był ani Japończyk Sulu, ani młody Rosjanin Pavel Chekov, ale Latynos Jose Ortegas;
    • Spock był "porucznikiem" , miał mieć czerwoną skórę, rzecz jasna spiczaste uszy, i być prawdopodobnie "pół-Marsjaninem."

16-stronicowy maszynopis Roddenberry'ego zawiera również ogólny opis serialu. Określa go jako rodzaj westernu sci-fi i nie wspomina i niczym w rodzaju transportera; załoga miała lądować na planetach w małych pojazdach. Można natomiast znaleźć uwagi o wczesnych pomysłach na temat translatorów, komunikatorów i broni fazerowej.

Jednak najbardziej fascynujące jest to, że skrypt zawiera skrótowe uwagi o sprawach, które później przerodziły się w takie odcinki TOS jak "Charlie X," "Shore Leave," "A Piece of the Action," "The Return of the Archons," "The Savage Curtain," "Mirror, Mirror" oraz opis pierwszego pilota, "The Cage." Niektóre z pomysłów, takie jak ukazanie planety o ustroju dopuszczającym niewolnictwo jako coś normalnego, z tym, że niewolnikami tam są biali, nigdy nie zostały zrealizowane.

Tak czy inaczej, ciekawych skryptu zapraszamy na tę stronę. Można z niej ściągnąć kopię oryginalnego skryptu w formie PDF.

Źródło: Blastr[/more]

Barusz
    Participant

Na IMDb czytałem kiedyś, że czerwona skóra Spocka znikła tylko dlatego, że w tym czasie znakomita większość telewizorów była czarno-biała i większość widzów nie wiedziałaby o niej tak czy owak, a aktor musiałby męczyć się w charakteryzatorni.

Flashbones
    Participant

Spock pół-marsjaninem, dobrze, że to zmieniono bo w obecnych czasach byłoby to bezsensowne, chyba, że byłby z innego Marsa

Match
    Participant

E tam bezsensowne, czy Martian Manhunter w DC Comics Ci w jakikolwiek sposób przeszkadza?

Barusz
    Participant

W kreskówce, nawet nie silącej się na naukowość, więcej uchodzi. Mnie by Marsjanie w ST przeszkadzali.

Coen
    Participant

Równie dobrze Marsjanie mogli wyemigrować ze swojej planty w takich czy innych okolicznościach i być rasą nomadów...

Barusz
    Participant

Wpierw musieliby tam wyewaluować. Jako istoty humanoidalne, ba, bardzo podobne do Ziemian. W skrajnie odmiennej tamperaturze (kwestia odległości od Słońca).

Romek 63
    Participant

A ja jestem ciekaw czy napęd warp był już zamieszczony w tym skrypcie, czy też dorobili go dopiero w serialu ? 🙄

Coen
    Participant

Wysoka aktywność wulkaniczna i efekt cieplarniany mogłyby zadziałać na korzyść ewolucji.Zresztą, to w ogóle jest S-F, mogło być, że X lat temu Mars był o wiele bliżej ziemi, tylko poruszał się po przeciwnej względem słońca stronie.

fluor
    Keymaster

Romek, jest zamieszczony w skrypcie:

Dołączona grafika

Diabeu
    Participant

No o tym Spocku to już chyba wiedziało sporo osób ale o reszcie nie za bardzo.Osobiście bardzo lubię czytać takie 'co by było gdyby'.Teraz niech ktoś poszuka pierwotnych skryptów do reszty seriali spod loga ST. ;D

Manul
    Participant

Na IMDb czytałem kiedyś, że czerwona skóra Spocka znikła tylko dlatego, że w tym czasie znakomita większość telewizorów była czarno-biała i większość widzów nie wiedziałaby o niej tak czy owak, a aktor musiałby męczyć się w charakteryzatorni.

To chyba chodziło o to, że czerwony Spock wyglądałby na takim telewizorze na czarnego, a to by było bez sensu.

Bartas
    Participant

W takim wypadku wyglądałby na czarnoskórego a to w latach 60 by nie przeszło.

Eviva
    Participant

W takim wypadku wyglądałby na czarnoskórego a to w latach 60 by nie przeszło.

Mogłoby przejść, w końcu szło o kosmitę, ale nie o to chodziło twórcy.

Bartas
    Participant

Bo ja wiem...czarnoskóry kosmita na wysokim stanowisku?

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 15 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram