Forum Fantastyka Star Trek Ocena Entka(inna niż pozostałe)

Ocena Entka(inna niż pozostałe)

Viewing 9 posts - 31 through 39 (of 39 total)
  • Author
    Participant

Witam

To chyba moj pierwszy post tutaj ;). Powiem tylko tyle, ze nie jestem zatwardzialym trekkerem kanonikiem czy jak to tam kto zwal, widzialem wszystkie trzy nowozytnie seriale (TNG, DS9, VOY) w calosci, wszystkie filmy kinowe, TOSa wyrywkowo (niedlugo uzupelnie ten brak). No i Entka, wszystko co do tej pory wyszlo (do 3x15).

Rzeczywiscie, Murzyn za sterem jest chyba najbardziej olewana postacia w historii calego Treka. Do grania ma niewiele wiecej niz Portos. Ogolnie jesli chodzi o zaloge to jest to wlasciwie teatr dwoch teamow, glownego tria: Archer - T'Pol - Trip (glowne role w wiekszosci epizodow), oraz tria dodatkowego: Malcolm - Hoshi - Phlox (czesto ich widac, ale glowne role dostaja bardzo rzadko).

Rzeczywiscie, burakow jest calkiem sporo, ale badzmy szczerzy, sporo bylo ich tez w Voyu, a i DS9/TNG sie przed nimi nie obronily. Tamte seriale mialy jednak latwiej, bo kazdy nastepny dzial sie w przyszlosci w stosunku do swojego poprzednika. Entek to prequel, akcja dzieje sie 200 lat wczesniej, przed narodzinami Federacji, o kanonowe buraki jest tu wiec sila rzeczy duzo prosciej niestety, natomiast 'zwykle' buraki nie odstaja IMO norma od tego, czego swiadkami bylismy juz wczesniej. Ot, s-f.

Pierwsze dwa sezony byly wyraznie takie, hm, zapoznawcze. Szczytna idea pierwszej eksploracji, pierwszych rozczarowan gdy okazalo sie, ze kosmos wcale nie jest taki przyjazny jakby ludzie tego chcieli, pierwszych powaznych dylematow (prime directive), konfliktow. W tych dwoch sezonach bylo sporo odcinkow slabych z powodu swojej wtornosci, po prostu wczesniej juz to gdzies indziej widzielismy, co prawda w innym serialu, w innej konfiguracji postaci, ale jednak. Nie mozna jednak powiedziec, ze w tych dwoch sezonach Entek nie utrzymuje klimatu oryginalnego Treka, klimatu eksploracji, badania nieznanego. Jak dla mnie utrzymuje go bardziej, niz swietny przeciez, ale bardzo 'stacjonarny' ze wzgledow oczywistych DS9.

Trzeci sezon to duze zaskoczenie poki co. Scenarzysci wyraznie postanowili postawic na cos, co sie do tej pory najlepiej sprzedawalo, czyli duzo akcji (patrz przygodowy Voy, patrz wojna z Dominium w DS9) polaczonej z ciekawa, rozwojowa fabula. Mnie tam sie ten caly watek z Xindi/Expanse podoba. Z czternastu jak do tej pory odcinkow trzeciego sezonu do slabych zaliczylbym gora trzy, reszta byla ciekawa, momentami intrygujaca, po prostu dobre kino s-f, czasem wrecz bardzo dobre (Twilight, Similitude). Glowna zaleta to bez watpienia ciaglosc fabuly i akcji, jak za dobrych czasow DS9. Nie jest to moze jeszcze ten sam poziom, ale zmierza to w dobra strone jak na moj gust. Daje sie nawet zauwazyc rozwoj niektorych postaci, szczegolnie T'Pol, ktora wydaje sie miec dosyc duzy wplyw i na Archera i na Tripa, moze z tego trojkata wyniknac ciekawy konflikt w przyszlosci ;).

Edit: Pisalem to przed obejrzeniem 3x15. Po obejrzeniu 3x15 jest jeszcze ciekawiej jesli chodzi o relacje T'Pol - Trip etc. ;)).

W kazdym razie, po ogladnieciu wszystkiego spod znaku Entka co sie do tej pory dalo jestem dobrej mysli i absolutnie nie zgadzam sie, ze Entek to szmira. Zgadzam sie, ze nie jest genialny, ale jest dobry, nie jest tez tradycyjnym Trekiem, ale wszelkie nowosci zawsze byly sceptycznie przyjmowane przez fanatycznych trekkerow, tak bylo i z DS9 i Voyem, ktorych to niektorzy do dzis nie akceptuja w pelni. Entek jest na dobrej drodze do stania sie godnym nastepca swoich poprzednikow, takie watki jak z Xindi, Andorianami, a nawet Volkanami tylko tego dowodza. Szkoda by mi bylo, gdyby serial z powodow ogladalnosci musial zakonczyc sie przedwczesnie juz teraz, czy za rok. IMO wystarczy jeszcze tchnac w niego troche swiezosci, a bedzie juz calkiem dobrze.

Od Moderatora: Brawo! Bardzo dobrze napisany post! Forumowicze bierzcie z niego przykład.

Kronos
    Participant

Witam plast w naszym gronie 😉 Musze powiedzieć że twój post mile mnie zaskoczył, tak jak moderator już napisał należało by brać z niego przykład.... Ale nie o tym chce pisać. Czytając twój post uciszyło mnie twoje podejście do seriali Treka. Jest one przemyślane, spokojne i przede wszystkim wychwytujesz wszystkie najważniejsze cechy w serialach. Umiesz docenić ich całokształt i nie skreślasz ich po paru wpadkach czy nudniejszych odcinkach. Mi również podobnie jak tobie ostatni serial z serii Star Trek przypadł do gustu, na początku wydawał się dziwny ale z czasem przygody nowej załogi i poznawanie wczesnej historii świata późniejszych seriali stało się naprawdę ciekawe i wciągające. Ogólnie rzecz biorąc nigdy nie podobało mi się jak ktoś ocenia serial ledwo on się pojawił. Każdemu trzeba dać szansę i ocenić go dopiero jako całokształt a nie po fragmentach......No nic to tyle 😉 Jeszcze raz witamy w naszym gronie 😀

Wolf
    Participant

Ja również witam nowego przedstawiciela barci podróż jakiegos kapitana w czasie aby czemuś zapobiec.

plast
    Participant

Dzieki za mile przyjecie ;). Tak prawde mowiac to trafilem tutaj z grupy dyskusyjnej pl.rec.fantastyka.startrek, tam prowadzilismy juz niejedna dyskusje o Entku (i nie tylko) i tam oryginalnie wylozylem swoje przemyslenia, ale jako ze usenet w Polsce nie jest czyms niezwykle popularnym, to i tutaj postanowilem podjac polemike, tym bardziej, ze znalazlem doskonale odpowiadajacy temu temat =).Wracajac do glownego tematu... Rowniez odnioslem podobne wrazenie odnosnie USS Phoenixa jak niektorzy z Was. Zeby nie bylo, bardzo lubie tamten serwis i doceniam ogrom pracy w niego wlozonej, ale z czasem czytanie tamtejszych recenzji kolejnych epizodow Entka stalo sie juz nawet nie tyle zabawne, co po prostu momentami zenujace. Sam Entek za to milo mnie rozczarowal. A moze to celowe dzialanie osoby piszacej owe recenzje, by potegowac wrazenie, ze "Entek jest lepszy niz o nim pisza" ;)). Tyle, ze taka pisanina przede wszystkim zniecheca do ogladania serialu osoby, ktore jeszcze nie mialy z nim stycznosci :(.

mattik
    Participant

Witam, witam i brawa... Sam jestem marnym forumowiczem pisze krótkie posty :-), a na początku była jakaś dyskusja wśród moderatorów o mnie :P. Zgadzam się, chociaż jakoś w cale tak mi nie przeszkadza w serialach to, że nie ma ciągłości.

Według mnie jakiekolwiek dyskusje na temat NX’a (czy to jest Akiraprise czy nie??), czy innych rzeczy w Entku są bezsensowne. Przecież od początku wiadomo było, że nie efektów specjalnych na poziomie TOS’a... Wiadomo było, że w prequelu (DUŻE WYZWANIE) B&B nie ustrzegną się błędów. Poza tym wcale nie wychodzi im to tak tragicznie. Do wszystkiego, zwłaszcza do ulubionej „serii seriali” trzeba podchodzić spokojnie :P. Ja oglądam od 3 sezonu. Może nie jestem zachwycony, ale po tym co czytałem choćby na tym forum spodziewałem się kompletnej chały, a tu serial całkiem, całkiem... A kanon łamią choćby sami forumowicze przywołując jakieś statki, których w filmach nigdy nie było :-].

Ale smucić się i tak trzeba - spada oglądalność ENT w USA co może doprowadzić do zdjęcia go z anteny.

rdo
    Participant

Entka oglądam już od kilku odcinków - bardzo mi sie podoba

nic mądrego na jego temat w tym poście nie napisze, bo o entku pisałem w temacie "Juz wiem czemu Entek...."

a, zwykle nowi forumowicze powoli wkręcają się krótkimi postami

czuje sie osobiście dotknięty - ja zacząłem od "Juz wiem czemu...."

Od Moderatora: Brawo! Bardzo dobrze napisany post! Forumowicze bierzcie z niego przykład.

zgadzam sie - post przemyślany, treściwy i w dodatku 95% zgodny z moimi poglądami

Rzeczywiscie, Murzyn za sterem jest chyba najbardziej olewana postacia w historii calego Treka. Do grania ma niewiele wiecej niz Portos.

A czy to taki problem?? Przecierz załoganci muszą mieć szerokie zainteresowania i rządzę przygód??

plast
    Participant
    Quote:
    A czy to taki problem?? Przecierz

Dla mnie osobiscie to zaden wiekszy problem ;).

Jednak wiele osob zarzuca to scenarzystom i tworcom serialu, wytyka to jako wade calego serialu. Generalnie chodzi o to, ze Murzyn (uzywam tego sformulowania nie z powodow rasistowskich czy czegos takiego tylko dlatego, ze de facto zapomnialem jak on sie nazywa, a to w sumie podkresla istote sprawy i sens wypowiedzi :)) wystepuje na zdjeciach reklamujacych _glowna_ zaloge Entka (jest tam zawsze siedem osob, jak i w innych trekowych serialach). Poczatkowo dostawal calkiem sporo do grania i radzil sobie przyzwoicie, jego postac nabierala powoli rumiencow, dowiadywalismy sie o nim coraz wiecej, poznawalismy jego zachowania, w ogole jego samego. Od pewnego momentu jednak jego role sprowadzily sie do powiedzenia jednego, gora dwoch zdan komentarza na odcinek. Gdy scenarzysci sobie to uswiadomili zrobili caly jeden odcinek o nim (i jego rodzinie) i... znowu go olali... Dlatego pada pytania po co on tam w ogole jest, chlopak sie marnuje, a przeciez moglby spokojnie miec duzo wiecej do zagrania, wystarczyloby minimalnie ograniczyc niektore pozostale role i odpowiednio skorygowac scenariusz. Nie zeby mi jakos szczegolnie zalezalo, ale patrzac na poprzednie trekowe produkcje to byly to seriale gdzie bylo wielu drugoplanowych dobrze pokazanych bohaterow granych przez dobrych aktorow, zeby wskazac tylko na niewatpliwie niedoscignionego faworyta w tej dziedzinie jakim jest DS9. Dzieki temu seriale nabieraja rumiencow, a i widz sie tak szybko nie "przeje" jakby to moglo nastapic gdyby nadmiernie eksploatowano tylko kilka postaci.

Zarathos
    Participant

Zacznę od tego, szanowni państwo, iż Entek bardzo mi się podoba . W sumie nie wiedzieć czemu. Ostatecznie okręt niczym przydeptana Akira, technologia lepsza niż w TOS (tam była kartonowa dekoracja i model na sznurku 😀 ), T'Pol w stroju a'la nurek - swoja droga to kobiece mundurki z TOS o wiele bardziej mi się podobały, szczególnie jak włożyła je Jadzia Dax - ... można by było długo wymieniać. Kłucić się o to, czy Entek to Trek czy nie, czy powinien się podobać czy nie itd. Ale kiedyś ktoś mądry powiedział ży o gustach się nie dyskutuje więc po kiego ta cała dyskusja. Chyba że każdy chce powiedzieć na forum co mu się podoba a co nie - ale wtedy chyba należało by nazwać ten temat 'Entek - podoba się czy nie'.

A co do dyskusji na tematy 'technologiczne' to są jak najbardziej na miejscu. Ostatecznie Trek (a ja entak do niego zaliczam) kreci się dookoła technologii (technobabble rulez) więc nie dyskutowanie co i jak i na dodatek dlaczego sprawiło by, iż ten serial stałby się podobnym do B5 gdzie stwierdzenie iż coś jest nie tak jak było odcinek wcześniej traktowane jest jak herezja. Widziałem już dyskusje na temat ulokowania okien na 'spodku' w okręcie Galaxy (komuś nie pasowały rozmiary 🙂 ) więc dyskusje na temat kolorów itd nie są najdziwniejsze.

Chciałbym tylko przypomnieć, że w TOS dekoracje były takie na jakie pozwalały czasy (tekturka, prymitywne modele i folia z gwiazdami). entek kręcony jest we współczesnych czasach i oczekiwanie, że twórcy serialu będą używać tak prymitywnych gadżetów jak ci od TOS tylko po to, aby było 'realnie' i 'kanonicznie' nie świadczy dobrze o zdrowym rozsądku osób piszących takie bzdety. Stąd konsole dotykowe, brak przełączników, działka wyglądające jak wyglądające i 'torpedy fotoniczne'. Diabli wiedzą jak ludzie z czasów wojny romulańskiej nazywali swoje pociski nuklearne. Może akurat też 'fotonicznymi'. Może antymateria to tylko czynnik zwiększający moc pocisku.

Dlatego zamiast wymyslać dziwne tlumaczenia dlaczego Entek jest taki niekanoniczny może lepiej pokusić się o wyjaśnienie dlaczego jest tak jak jest. Bardzo ciekawie jest to wyjaśnione w ffie AlbertaG, który tłumaczę. Jak tylko skończę pierwszy rozdział umieszczę go na tym forum - będzie mozna podyskutować.

A wszystkim od kanonu i tego że w związku z iż Entek jest niekanoniczny i nie powinno się go oglądać przypomną iż O GUSTACH SIĘ NIE DYSKUTUJE.

Gosiek
    Participant

Zarathos, co do efektów to się zgadzam: To, że Entek stoi wyżej technologicznie od TOS-a to moim zdaniem problem tylko i wyłacznie tego, że jest kręcony 35 lat później a co za tym idzie technika poszła naprzód. A i twórcy mają większy budżet.

Co do kanonu: uważam, że nie chodzi tu o stuprocentową zgodność ale o zachowanie pewnej ciągłości logicznej i trzymanie sie zasad prawdopodobieństwa. A tu Entek nie zawsze się sprawdza - przykładem jest choćby kreacja T'Pol i całej rasy Wolkan. (Żeby się nie powtarzać - TU jest wyjaśnienie.)

Viewing 9 posts - 31 through 39 (of 39 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram