Forum Rozmowy (nie)kontrolowane Polityka Obwód Kaliningradzki czyli "mała Rosja w Unii Europejskiej"

Obwód Kaliningradzki czyli "mała Rosja w Unii Europejskiej"

Viewing 10 posts - 1 through 10 (of 10 total)
 • Author
  Posts
 • Romek 63
  Participant
  #7575

  Dołączona grafika

  Ostatnio coraz częściej pisze się w polskiej prasie o tym co dzieje się na tym obszarze objętym mały ruchem przygranicznym Polska - Rosja oraz w samym Obwodzie Kaliningradzkim. Ta mala część Rosji nabiera coraz większego znaczenia dla Polski a w przyszłości może mieć duże znaczenie dla całej Unii Europejskiej. Myślę więc że warto uważnie śledzić to co się dzieje w tym rejonie. Na wstępie zamieszczę więc linki do kilku artykułów związanych z tym tematem.

  Dołączona grafika

  Obwód Kaliningradzki szanse i zagrożenia dla stosunków polsko-rosyjskich

  http://www.nowapolitologia.pl/politologia/...lsko-rosyjskich

  Na początku lat 90-tych rozważano w samym Kaliningradzie, jaka przyszłość może czekać ten rosyjski region. Zverev i Gimbickij podsumowywali możliwe warianty statusu OK. w sposób następujący:

  1. Utrzymanie statusu Obwodu, jako podmiotu FR w obecnym kształcie;

  2. Podwyższenie statusu Obwodu do rangi Republiki i zwiększenie autonomii władz lokalnych;

  3. Przekazanie obszaru Polsce lub/i Litwie;

  4. Zwrot terytorium Obwodu Kaliningradzkiego Niemcom;

  5. Zwiększenie niezależności (więcej niż republika, ale podmiot w ramach FR);

  6. Odtworzenie suwerennych Prus Wschodnich na całych ziemiach dawnych Prus (włącznie z częścią obszarów Litwy i Polski);

  7. Utworzenie kondominium nadzorowanego przez UE, przy udziale Rosji, RFN, Polski i Litwy;

  8. Przekształcenie OK w suwerenne państwo (Rosyjska Republika Bałtycka).

  Narodziny separatyzmu w obwodzie kaliningradzkim

  http://www.polishnews.com/newsy-news/wiado...kaliningradzkim

  Wielotysięczne strajki, do jakich doszło w poprzednim roku na terenie obwodu kaliningradzkiego, do dnia dzisiejszego pozostają największymi akcjami protestacyjnymi, jakie miały miejsce w Rosji na przestrzeni minionego dziesięciolecia.[...]

  [...] Władza Rosji obawia się, że żądania obwodu kaliningradzkiego spowodują niewspółmierność i zazdrość ze strony mieszkańców innych regionów kraju. Ale ta niewspółmierność istnieje i dzisiaj. Na przykład, żadnemu z mieszkańców pozostałych regionów Rosji nie jest potrzeby paszport, alby odwiedzić Moskwę, Petersburg, czy krewnych, powiedzmy w obwodzie woroneskim. A my go mieć musimy.[...]

  Dołączona grafika

  „Już nie Rosja, jeszcze nie Europa”

  http://www.politykaglobalna.pl/2013/07/dlu...kiej-kartaginy/

  Dołączona grafika

  Przezwyciężanie obcości. Kaliningrad jako rosyjska enklawa wewnątrz Unii Europejskiej

  http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&am...o7HileDvZyH7o2g

  Forum Polska-Rosja w Gdańsku. Jak zacieśnić partnerskie stosunki

  http://biznes.trojmiasto.pl/Forum-Polska-R...nki-n72723.html

  Rosjanie z obwodu kaliningradzkiego zdobywają Gdańsk. Wszyscy są zadowoleni

  http://trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto/1,3...l#ixzz2gGyD2j2K

  Obwód kaliningradzki: perspektywy rozwoju

  http://polish.ruvr.ru/2013_04_29/Obwod-kal...ektywy-rozwoju/

  Dołączona grafika

  Match
  Participant
  #114480

  Oho, kolejny spamwątek.

  fluor
  Keymaster
  #114481

  Ciekawostką jest, że polski MSZ obecnie stosuje nazwę okręg królewiecki (zamiast oficjalnej i powszechnie rozpoznawanej nazwy).

  Barusz
  Participant
  #114484

  Bo nie mamy żadnych powodów, by czcić pamięć towarzysza Kalinina.

  fluor
  Keymaster
  #114489

  Powód jest tylko jeden właściwie - taka jest nazwa oficjalna tego miejsca.

  Romek 63
  Participant
  #114497

  Na początku lat 90-tych przeprowadzano w Kaliningradzie referenda w sprawie ewentualnej zmiany nazwy miasta ale uzyskano wtedy małe poparcie dla tego pomysłu jednak świadomość tamtejszych mieszkańców szybko się zmienia pod wpływem kontaktów z Polską. Ponoć kolejna okazja na zmianę nazwy miasta będzie w 2024 roku, kiedy będą tam obchodzić 300-lecie urodzin, pochodzącego z Królewca, Immanuela Kanta. Od 1991 roku wysunięto propozycję zmiany na Kantograd lub ewentualnie inną. Może do tego czasu przeprowadzi się tam tyle osób polskiego pochodzenia z centralnej Rosji że przeforsują nazwę Królewiec 😛 A co roku tam takich osób przybywa. Tak się składa, że otrzymuję co kilka miesięcy informacje na ten temat od osób polskiego pochodzenia tam zamieszkujących.

  Obwód kaliningradzki zaprasza inwestorów z Polski

  http://biznes.onet.pl/obwod-kaliningradzki...60,1,news-detal

  "Nasz Dziennik": rosyjski Hongkong

  http://wiadomosci.onet.pl/ciekawostki/nasz...-hongkong/vk0rf

  Romek 63
  Participant
  #116503

  Media: Kaliningrad przygotowuje się do życia w warunkach blokady

  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/media-kali...h-blokady/bqgw1

  Kryzys krymski i zapowiadane przez UE sankcje budzą niepokój w obwodzie kaliningradzkim - pisze "Niezawisimaja Gazieta". Według niej władze regionu analizują sytuację pod kątem hipotetycznej blokady.

  Czy w odwecie za ostatnie rosyjskie restrykcje wobec portu w Kłajpedzie Litwa planuje taką blokadę...? 😮

  I. Thorne
  Participant
  #116512

  Pozostaje nam tylko dziekowac Bogu (lub innej kosmicznej sile typu Jedi - wersja dla ateistow), ze w tej chwili nie ma w Polsce ani jednego rosyjskiego zolnierza. Juz sobie wyobrazam typowe wiadomosci w roysjkiej gazecie."Wladymir Putin przy wsparciu calego narodu i przodujacej klasy (robotniczej, chlopskiej, oligarchicznej - do wyboru) udziela pomocy gnebionej mniejszosci rosyjskiej w (tu dopisujemy miejscowosc, gdzie sa stacjonujace wojska naszych przyjaciol), ktora tlumnie przy 97% poparciu oglasza niepodleglosc i przystapienie do Federacji Rosyjskiej. Juz w tej chwili kolumny pancerne z Minska wzmacniaja nowa republike."A co do blokady? Czemu nie? Putek zrobi wszystko by pokazac, ze to go nie obchodzi i sypnie kasy Kaliningradczykom, a kazdy dolar wydany nie na zbrojenia jest w Rosji dolarem straconym. A w ramach odpowiedzi co zrobi? Zablokuje rury? Do konca roku bedziemy w 100% niezalezni od rosyjskiego gazu, wiec niech sam sobie nim popala.

  Romek 63
  Participant
  #116555

  Jednak coś ciekawego dla Polski się tam dzieje 🙄

  Masowe zainteresowanie Polską w obwodzie kaliningradzkim

  http://narodowcy.net/europa-i-swiat/9286-m...-kalinigradzkim

  Co cieszy, w rosyjskiej enklawie rośnie zainteresowanie nauką jęz. polskiego zarówno wśród biznesmenów jak i absolwentów szkół średnich lub wyższych planujących studia w Polsce. Rośnie także zainteresowanie naszym krajem – coraz więcej Rosjan z Kaliningradu przekracza naszą północną granicę. [...]

  Tylko w minionym roku polsko-rosyjską granicę przekroczono ponad 6 mln razy. Rosjanie kupują u nas masowo żywność, artykuły gospodarstwa domowego, elektronikę i odzież. Polacy jeżdżą do obwodu kaliningradzkiego głównie po paliwo, które jest tam dwukrotnie tańsze.

  Szacuje się, że obecnie języka polskiego w samym mieście Kaliningrad uczy się ok. 1000 osób. Motywy podejmowania nauki często podyktowane są chęcią rozwinięcia relacji z Polską poprzez min. Wyjazd na studia do Polski czy uzyskanie Karty Polaka. Wielu Rosjan zamierza rozpocząć kontakty biznesowe z Polską, lub ułatwić sobie zakupy w naszym kraju.

  Niebagatelne zasługi dla popularności jęz. polskiego w obwodzie kaliningradzkim ma, licząca około 10 tys. osób, tamtejsza Polonia.

  I. Thorne
  Participant
  #116567

  Beda mieli gdzie cuiekac jak powstanie NOWY Zwiazek Radziecki. A ze znajomoscia jezyka polskiego bedzie latwiej zyc na obczyznie...

Viewing 10 posts - 1 through 10 (of 10 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram